Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 22, 2014 / Beden Dili | 0 Yorum

Vücut Dili (Beden Dili)

Vücut Dili (Beden Dili)

Vücut Dili

Vücut Dili’ni (Beden Dili’ni) etkin bir şekilde kullanmak, kurduğunuz iletişimlerde anahtar bir rol oynamaktadır. Güçlü bir Vücut Dili (Beden Dili) sergilemek için bazı önemli noktalara değineceğiz. Bunlar özellikle ekiplere Koçluk yapanlar için hazırlanmıştır.

Özgüveninizi Yükseltin

Özgüveninizi yükseltin ve güç duruşunuzu yaratın. Bazı insanlar güç duruşu sergilerken, omuzlarını kaldırır bedenini geriye doğru esnetir ve ellerini kilitleyerek kafalarının arkasına koyarlar. Bazıları ayaklarını masanın üzerine uzatır. Bazıları ayakta durur, ayaklarını omuz hizasını geçmeyecek şekilde açar. Bu hareketleri sadece birkaç dakika yapmak testosteron hormonunu yükseltmektedir. Bu hormon güç ve hakimiyet duygusu ile bağlantılıdır ve aynı zamanda stres hormonu olan kortizolu da azaltır. Kendinize güvendiğinizi göstermek için böyle bir güç duruşunu kullanabilirsiniz. Böyle bir güç duruşu erkekte de kadında da hormonal değişiklik yaptığı kadar, güçlü olmak duygusunu da yükseltmektedir ve toleransı yükseltmektedir. İnsanlar sizin ne söylediğiniz ile ilgilenmek yanında, sizin Vücut Dili‘nizi (Beden Dili‘nizi) seyrederken kendilerini nasıl hissettiklerine daha fazla önem verirler.

Dinleyin

İletişim’e katılın ve dinlediğinizi gösterin. İnsanların daha fazla konuşmalarını istiyorsanız, onlar konuşurken dikkatinizi başka bir yere yönlendirmeyin. Cep telefonunuza gelen mesajları gözden geçirmeyin. İkide birde saatinizle ilgilenmeyin. Başka dinleyicilerin tepkilerine odaklanmayın. Konuşan kişiye odaklanın. Başınızı ona doğru çevirin. Yüzünüzü onlara doğru çevirin ve göz teması kurun. Onlara doğru hafifçe eğilin arasıra başınızı sallayın. Böylece konuşan kişiye angaje olduğunuzu ve dikkatinizi ona odakladığınızı gösterin. İnsanları dinlemek önemlidir. Sizin onları dinlediğinizi bilmeleri önemlidir.

İletişim Engellerini Kaldırın

İletişim Engelleri’ni kaldırın ve işbirliğini geliştirin. Fiziksel engeller iş birliği çabalarına zarar verir. İletişim kurduğunuz kişi ile aranızda iletişim engeli oluşturabilecek nesnelerin olmamasına gayret edin. Eğer bir ekibe Koçluk Eğitimi veriyorsanız, ekibi oluşturan üyelerin hiçbiri ile aranızda fiziksel engeller olmamalı. Eğitim aralarında kahve molası verdiğinizde, elinizdeki kahve dolu fincanı bile engel yaratmadan kullanın. Sizin ile birlikte kahve içen kişilerin ellerindeki kahve fincanlarını ne kadar yüksekte tuttukları bile onların ne kadar rahat olup olmadığını gösterir. İnsanlar kendilerini güvensiz hissettiklerinde ellerindeki kahve fincanlarını daha yüksek tutarlar.

el-sıkışmak

El Sıkışarak Bağlantı Kurun

Samimi ve güçlü bir şekilde el sıkışarak bir ânda bağlantı kurun. Dokunmak en ilkel ve en güçlü iletişim işaretidir. Bir insanın koluna dokunmak, eline dokunmak, omuzuna dokunmak bir anda insani bir bağ yaratabilir. İş yerinde bunu el sıkışarak yaparlar. Fiziksel olarak dokunulur ve kalp sıcaklığı aktarılır. Bu taktik temas kalıcı bir pozitif etki yaratabilir. Elini sıktığınız insanlar sizi daha kolay hatırlar. El sıkışırken, daha açık bir Vücut Dili (Beden Dili) sergileyen ve daha açık bir dostluk gösteren insanlar daha fazla etki yaratırlar.

Gülümseyin

Gülümseyin ve iyi duygularınızı gösterin. Samimi bir gülümseyiş sizin kendi ruh halinizi rahatlatır. Aynı zamanda çevrenizdeki insanlara sizin yanına yaklaşılabilen biri olduğunuzu gösterir, işbirliği yapılabilen ve güvenilir biri olduğunuzu gösterir. Samimi bir gülümseyiş yavaşça yapılır. Gözler de buna dahil olur. İnsanın yüzü aydınlanır. İnsanların size nasıl tepki göstereceğini doğrudan etkiler. Bir insana gülümsediğinizde, genellikle o da size gülümser. Çünkü yüz ifadeleri kendi karşılığı olan duyguları tetikler. Bir insana gülümseyerek onun duygusal halinin daha olumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Uyum Sağlayın

Anlaştığınızı göstermek için yüz ifadesini ve Beden Duruşu’nu aynalayın. Eğer siz bir şirket sahibiyseniz, müşterileriniz bilinçdışı bir şekilde sizin Vücut Dili‘nizi (Beden Dili‘nizi) taklit edebilir. Bir şirketin satış ekibinde çalışıyorsanız, ekip arkadaşlarınız sizin Vücut Dili‘nizi (Beden Dili‘nizi) bilinçdışı bir şekilde taklit edebilir. Böylece Sözel Olmayan İletişim işaretlerini kullanarak sizinle aynı fikirde olduklarını veya sizden hoşlandıklarını gösterirler. Bunun tersi olduğunda sizden hoşlanmadıklarını ya da sizinle anlaşamadıklarını göstermiş olurlar. Eğer siz niyet ederek bir insanın Vücut Dili‘ni (Beden Dili’ni) aynalarsanız, bu uyum sağlamanın önemli bir unsuru olabilir. Karşılıklı olarak pozitif duygularla beslenirsiniz. Bir insanın “Vücut Dili”ni (“Beden Dili”ni) aynalamak, o insanın yüz ifadelerini ve jestlerini gözlemlemekle başlar. Aynı bedensel duruşu sergilemekle devam eder. Böylece o insan da sizin tarafınızdan anlaşıldığını ve kabul edildiğini hisseder.

soi-set

Ellerinizi Kullanın

Konuşmalarınızı güçlendirmek için ellerinizi kullanın. İnsan beyninde Broca Alanı denilen bir bölge vardır. Konuşma ile ilgili olan bu merkez, sadece konuştuğumuzda aktive olmaz, fakat ellerimizi hareket ettirdiğimizde de aktive olur. Jestler konuşmakla bağlantılıdır. Jestler sergileyerek aslında kendi düşünme eylemlerimizi güçlendirebiliriz. İş yerlerinde yapılan Beden Dili Eğitimleri’nde ve Karizma Eğitimleri‘nde ara kademe yöneticilerine jestleriyle sözel mesajlarını nasıl bütünleştirebilecekleri öğretilmektedir. Bunun uygulamaları yaptırılmaktadır. Böylece ekip yöneticileri jestleri kullanarak daha net düşünceler oluşturabilmekte ve daha net bir dil ile konuşabilmektedirler.

Ayaklara Bakın

Gerçeği öğrenmek için insanların ayaklarına bakın. İnsanlar kendi ‘Vücut Dili’ni (‘Beden Dili’ni) kontrol etmeğe çalıştıklarında, öncelikle kendi yüz ifadelerine, beden duruşlarına ve el-ayak jestlerine odaklanırlar. Ayakları ve bacakları gözlemleyerek gerçeği öğrenebilirsiniz. Stres altındaki insanlar, sinirli ve kaygılı olduklarında, ayaklarını sürekli hareket ettirirler. Bacaklarını gerginleştirirler. Bir insanın gerçek duygusal halinin ne olduğuna karar verebilmek için onun bütün bedeni gözlemlenmelidir.

Kollarınızı ve Bacaklarınızı Çaprazlamayın

Belleğinizi güçlendirmek için kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamayın. ‘Vücut Dili’ (‘Beden Dili’) araştırıcılarına göre, bir eğitimde kollarını ve ayaklarını çaprazlamadan oturan kişiler, kollarını ve bacaklarını çaprazlayarak oturan kişilerden % 38 oranında daha fazla şey hatırlamışlardır. Dolayısıyla belleğinizi güçlendirmek için eğitimlerde kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamadan oturun. Eğitmenler, eğitime katılan kişilerin kollarını ve bacaklarını çaprazlamak gibi savunmacı bir ‘Vücut Dili’ (‘Beden Dili’) sergilediklerini görürlerse, bunu değiştirmek için çeşitli taktikler uygularlar. Bazen bir ara verirler. Bazen onları hareket ettirirler. Eğer onlar açık ‘Vücut Dili’ (‘Beden Dili’) sergilemezlerse, onları ikna etmeğe çalışmazlar.

Eğer yukarıdaki dersleri öğrenip uygulayabilirseniz, çalıştığınız iş yerinde daha güçlü bir Sözel Olmayan İletişim etkisi yaratabilirsiniz. İletişim Becerileri‘nizi geliştirmek için Beden Dili Eğitimi alabilirsiniz.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − three =