Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 19, 2014 / NLP | 0 Yorum

Üç NLP Tekniği

Üç NLP Tekniği

NLP Nedir?

Bu yazımızda bir taraftan “NLP Nedir?” sorusunun cevabını araştırırken, diğer yandan geniş bir kullanım alanına sahip olan Üç NLP Tekniği’den söz edeceğiz: Alt Sistemler, Çapalar ve Modelleme. Bu NLP Teknikleri sizin seçeneklerinizi, esnekliğinizi ve motivasyonunuzu arttıracak.

NLP’nin popülerliği 1970’lerin ortalarından beri artmaktadır. İletişim, ticaret, kişisel gelişim ve psikoterapi alanlarında birçok uygulamaları vardır. “NLP Nedir?” Neuro (Nöro), sizin düşünme sürecinizle ilgilidir. Linguistic (Linguistik), sizin dilinizi kullanış biçiminizle ilgilidir. Programming (programlama), sizin davranışlarınızla ilgilidir.

NLP ve Mükemmellik

İnsanlar nasıl mükemmelliğe ulaşırlar?

İnsanlar becerilerini nasıl yeniden üretirler?

Yataktan kalkmayı canınızın istemediği sabahlar ile erkenden canlı bir şekilde uyandığınız sabahlar arasındaki fark nedir?

Yataktan kalkmak istemediğiniz sabahlarda, bütün günün karanlık, ürkütücü ve marazi uğultularla geçeceğini düşünür, endişelenirsiniz. Erkenden canlı bir şekilde uyandığınız iyi günlerinizde ise, her şey size parlak görünür, yeşil kırların serinliğini ve kuşların şarkı söylemesini hatırlarsınız. Her şey size tatlı gelir. İyi günlerinizi betimleyecek ‘sözcükleri’ hatırlayıp tanımağa başladığınızda, bu ‘sözcüklerden’ istediğinizi seçerek istediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz.

Eğer karşılaştığınız olaylara ve durumlara hep aynı tutumla yaklaşmaktan ve hep aynı duygusal tepkileri vermekten, “Ne yapayım bu böyle işte değiştiremezsin” demekten kurtulabilseydiniz, vizyonunuzu ve tutumlarınızı değiştirebilseydiniz fena mı olurdu?

NLP 09

NLP ile Tutumları ve Seçenekleri Değiştirmek

Seçeneklerinizi ve esnekliğinizi arttırmanın bir yolu da yaşamınızın işleyiş biçimine dikkat etmek, olaylara ve durumlara yapışmaktansa, kendi içsel gücünüze odaklanmak ve başarılarınız üzerinde yoğunlaşmaktır. Yaşamınızın hangi yanlarında başarılı, güvenli ve motivasyonlu olmuşsanız, bu deneyimleri yeniden hatırlayıp, kullanabilirsiniz. NLP Teknikleri‘nden birini uygulayabilirsiniz. Buna ‘Kendini Modellemek’ denir. Bazen içsel ve dışsal kaynaklarımızı unuturuz. Eğer başarılı olmak için gereken içsel kaynakların hepsine sahip olduğunuzu kabul ederseniz, şunu da unutmayın ki, onları kullanabilmek için gereken becerilere de sahip olmanız gerekir.

Alt Sistemler, Çapalar ve Modelleme

“NLP Nedir?” sorusunun Programming (Programlama) kısmının bir parçası olan Alt Sistemler bizim deneyimlerimizi nasıl kodladığımızı ve farklı duyusal sistemleri nasıl ayırt ettiğimizi gösterir.

“NLP Nedir?” sorusunun Programming (Programlama) kısmının bir parçası olan Çapalar, NLP Terminolojisi’nde belirli bir tepki uyandıran herhangi bir uyarandır.

“NLP Nedir?” sorusunun Programming (Programlama) kısmının bir parçası olan Modellemek, bir insanın bir görevi ya da işi mükemmel bir şekilde başarmasını sağlayan ‘düşünceleri’ ve ‘davranışları’ anlamak sürecidir.

Geniş kullanım alanı olan Üç NLP Tekniği’ni, Alt Sistemleri, Çapaları ve Modellemeyi kullanarak motivasyonunuzu olumsuz etkileyen bir ruh halinizi, sizi motive eden bir ruh hal ile değiştirebilirsiniz. Kötü çapalarınızı, iyi çapalarla değiştirebilirsiniz. NLP çalışmalarının merkezinde, insanların kendi alanlarında nasıl en iyi ve en mükemmel olabileceklerini ve en önemlisi değişim yöntemini nasıl gerçekleştirebileceklerini keşfetmek vardır. NLP Teknikleri‘ni oluşturmak bunun bir parçasıydı.

Modelleme Tekniğini kullanarak bir görevi ya da işi daha mükemmel bir şekilde başarabilirsiniz. Böylece duygusal tercihlerinizin değiştiğini, tutumlarınızın değiştiğini, duygusal tepkilerle davranmak yerine ‘bilinçli yanıtlar’ (respond) verebildiğinizi, seçeneklerinizin her gün biraz daha arttığını göreceksiniz.

Böylece “NLP Nedir?” sorusunun cevabı, NLP’nin yalnızca NLP Teknikleri’nden oluşmadığı, NLP’nin aynı zamanda bir tutum olduğudur.

nlp-egitimi

Benzer Konular:

 

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir