Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 15, 2014 / Beden Dili | 0 Yorum

Sunum Yaparken Kişisel Alanı Kullanmak

Sunum Yaparken Kişisel Alanı Kullanmak

“Sunum Yaparken Kişisel Alanı Kullanmak” adını taşıyan bu yazı, “Güçlü Bir Sunum Yapmak İçin Beden Dili” adlı yazımızın devamı niteliğindedir ve Beden Dili (Vücut Dili) kategorilerinden Kişisel Alan’ın sunuş yaparken doğru kullanımı üzerine önerileri içermektedir.

Kişisel Alan

Sözel Olmayan İletişim kategorilerinden olan Kişisel Alanınızı genişletmeğe ve kullanmağa odaklanın. Bir konferans salonunda olduğunuzu hayal edin. Kendi ormanınıza bakın inceleyin. Bütün bu salon sizin. Aşağıdaki önerileri uygulayarak salonun kontrolünü ellerinize alın.

 • Sahneden aşağı inin. Arslanlar kürsünün arkasında durmazlar.
 • Salondaki fazla gördüğünüz iskemleleri dışarı çıkarttırın. Birbirine yakın oturan izleyiciler bir orman ateşi gibi enerji yaratırlar.

soi-set

Kişisel Alanın İçinde Hareket Etmek

Hareketleriniz müzik gibi olmalı. Çabuk hareket ederseniz, izleyicileri çabuk harekete geçirirsiniz, canlandırırsınız, uyandırırsınız. Yavaş hareket ederseniz onların transa firmesine sebep olursunuz. Gücünüzü gösterin ve içinde hareket ettiğiniz alanı kontrol altında tutun.

Vahşi olun, koşun. Eğer masalar var ise masaların üzerine çıkın. İskemlelerin üzerine çıkın. Eşyaların yerini değiştirin. Salonun arka tarafındaki insanlarla konuşun. Sessiz oturan gruplarla iletişim kurun. Alanınızı kullanarak salonda akışkanlık yaratın.

Salonun farklı noktalarında konuşarak etki yaratın.

 • Birinci noktanızda durun, konuşun ve susun. İkinci noktanıza doğru hareket edin.
 • Uzaktan konuşun. Sessizce öne doğru gelin ve kişisel kanaatlerinizi açıklarken, daha samimi olun.
 • Salonun bir tarafında seçeceğiniz bir noktadan olumlu kanaatlerinizi söyleyin.
 • Salonun karşı tarafında seçeceğiniz bir noktadan ise negatif kanaatlerinizi söyleyin.
 • Salonun duvarlarını da konuştuğunuz noktalar gibi kullanın.

sunuş yapmak 02

Bedensel Duruş

Farkındalığınızı alandan çekin ve kendi bedensel duruşunuza odaklanın. Kafanızın içinde annenizin ya da babanızın sesine benzeyen bir sesin size “dik dur” dediğini duyuyor musunuz? İyi bir bedensel duruşun önemini size hatırlatması için bu sesi kullanın. Korktuğunuzda veya stres altında olduğunzda omuzlarımız kasılır ve kulaklarımıza yaklaşır. Sırtımız kamburlaşır. Güçlü ve açık bir Beden Dili‘ne (Vücut Dili‘ne) sahip olmak yerine, güçsüz ve kapalı bir Beden Dili (Vücut Dili) sergileriz. Kalbimizi korumağa çalışırız. Eğer uzun süre bu şekilde durursak, göğsümüzdeki kaslar kızarır. Tam nefes alışımız zorlaşır. Bu yüzden rahat bir şekilde dolaşan arslan imajından uzaklaşmış oluruz. Rahatlık için ve bedenin gevşemesi için derin nefes almak gerekir.

Daha iyi bir bedensel duruş sergilemek için şunları uygulayabilirsiniz:

 • Omuzlarınızı dik tutun ve onları gevşetin. Dik omuzlar güç ve kararlılık işaretidirler.
 • Her gün bir kayığın içindeymiş gibi kürek çekme hareketini yapın. Öne ve arkaya doğru boyun ve omuz kaslarınızı gerginleştirip gevşeten bu hareketler kaslarınızı güçlendirecektir.
 • Her sabah başınız ve omuzlarınız dik bir şekilde bir duvarın önünde dik durun. Dik durduğunuzdan emin olun. Bu duruşu bütün gün üzerinizde taşımağa çalışın.
 • Konuşurken güven duygunuzu arttırmak için üstünüzde soylu bir pelerin olduğunu hayal edin.
 • Tai chi ile ilgilenin. Koşar adımlarla yürüyün. Masaj terapilerine gidin. Hareket terapilerine gidin.

Sunum yaparken güçlü bir Beden Dili (Vücut Dili) sergilemek için bundan sonra jestleri ve göz temasını kullanmak üzerine yoğunlaşacağız.

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir