Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 16, 2014 / Beden Dili | 0 Yorum

Sunum Yaparken Jestleri ve Göz Temasını Kullanmak

Sunum Yaparken Jestleri ve Göz Temasını Kullanmak

“Sunum Yaparken Jestleri ve Göz Temasını Kullanmak” adını taşıyan bu yazı, “Güçlü Bir Sunum Yapmak İçin Beden Dili” ve “Sunum Yaparken Kişisel Alanı Kullanmak” adlı yazılarımızın devamı niteliğindedir ve Beden Dili (Vücut Dili) kategorilerinden jestlerin ve göz temasının sunuş yaparken doğru kullanımı üzerine önerileri içermektedir.

Jestler

Elleriniz ve kollarınız nasıl? Başarılı sunuş yapma eğitimlerinde, sık sık şu sorular sorulur: Ellerimle ne yapmalıyım? Bu sorunun cevabı şudur: Bir şeyler yap. Eğitime katılanların önünde canlandırılan jestler izleyicilerin konuyu anlamasına yardımcı olur. Görsel imajların yaratılışı daha fazla enformasyon aktarır. Çünkü sağ beyini etkiler. Elleriniz ve kollarınızdan sonra ayaklarınızı düşünmeğe başlayın. Ayaklarınız ile beyniniz arasında daha fazla kimyasal bağlar oluşturun. Böylece enformasyon daha kolay erişir. Belirli bir anda ne hissettiğinize göre jestler çok çabuk değişir. Bütün Sözel Olmayan İletişim ya da Beden Dili (Vücut Dili) işaretleri böyledir.

Elleriniz ile neler yapabileceğinize dair bazı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

 • Eğer izleyicilerin önünde konuşuyorsanız, ellerinizi arkada birleştirmek ya da ceplerinize koymak yerine görünür bir yerde tutun. Arslanlar pençelerini gizlemezler. Sizi izleyen kişilerin ne sakladığınızı düşünmelerini istemezsiniz değil mi? Beden Dili Eğitimi’nde avuç içlerinin gözükmesinin önemine değinilir. Avuç içleriniz gözükürken yalan söylemeniz zordur.
 • Ceplerinizdeki bozuk paraları ve başka nesneleri boşaltın. O zaman şıngır mıngır sesleri çıkarmazsınız.
 • Jestlerinizin doğal bir şekilde akmasına izin verin. O zaman sizin samimi bir “burada ve şimdide” oluşunuzu yansıtırlar. Sizin kişiliğinizden çıkan enerjiler, sahile çarpan dalgalar gibi etki yaratırlar.
 • Jestlerinizin volümü ile oynayın. Daha canlı olmayı uygulayın. Daha fazla alan işgal etmeyi uygulayın. Daha güçlü olmayı uygulayın. Bunlar sizin boyunuzu olduğundan yüksek gösterir.
 • Eğer parmaklarınızla bir işaret yapacaksanız, yükseğe kaldırarak yapın.
 • İzleyicilerin dikkatini dağıtacak el hareketlerinden uzak durun. Kulağını çekiştirmek, bıyığıyla oynamak, bir nesne ile oynamak, ellerini çıtlatmak, saçınızı geriye atmak gibi… Aslanlar kıpır kıpır kıpırdanmazlar. İnsanlar stres altındayken çok kıpırdarlar ve dikkat dağıtıcı el hareketleri yaparlar. Konuşmalarınızı videoya kaydedin ve seyredin. Yıllardır sunuş yapıyor olsanız bile bunu yapın.
 • İnsanlar genellikle bir hareketi ya da jesti çok uzun süre yaparlar. Eğer sizde böyle bir şey var ise, bunu değiştirin. Değişik jestler yapmayı öğrenin.
 • Kollarınızı ve ellerinizi kullanın. Kollarınız ve elleriniz sizin kalbinizi yansıtır. Sizin duygularınızı ifade eder.

sunuş yapmak 10

Göz Teması

Gözler hareketleri takip eder. Dolayısıyla hareketlerle oynanan oyunları iyi bilmeniz gerekir. Konuşma yapan kişiler için dinleyicisiyle göz göze gelmek, göz teması kurmak çok önemlidir. Konuşmacının bir dinleyici ile göz temasını sürdürebilmesi onun Beden Dili (Vücut Dili) becerilerine sahip biri olduğunu gösterir. Onun deneyimli ve güçlü olduğunu gösterir. Dinleyiciler göz teması ile dinlediklerinde, konuşulan sözleri daha fazla hatırlarlar. İzleyicilerle göz teması kurmak sunuş yapan kişiler için çok önemlidir. Samimi olmanız gerekir. Aktör gibi rol yapmak yerine kendiniz olmanız gerekir. Göz temasının en önemli işlevi ilişkiler kurmaktır. Sahnede konuşan kişinin göz teması kurduğu her izleyici, bir bağlantı kurulduğunu hisseder. Bir arkadaşlık kurulduğunu hisseder. Bu enerji sunuş yapan kişinin güven duygusunu güçlendirir.

 • Eğer küçük bir izleyici grubunun önünde sahnede konuşuyorsanız, her biriyle göz teması kurduğunuzdan emin olun. Size gülümsemeyen ve sizinle aynı fikirde olduğunu göstermeyenle bile.
 • Daha kalabalık bir grup önünde konuşurken, salonun farklı bölümleriyle göz teması kurduğunuzdan emin olun.
 • Herkese gülümseyerek bakın.
 • Yanındakiyle konuşan insanlarla da göz teması kurmak.
 • Arslanın bakışı gibi sabit bakışlarla bakarak sunuş yaptığımızda, belleğimizdeki bilgileri daha kolay işleriz. Göz kırpıştırmalarının yavaşlaması zihnimizdeki resimleri görebilmemiz için bize zaman kazandırır. İzleyicilere geri bildirim vermek için de zaman kazandırır.

Yukarıdaki bilgileri kendi Beden Dili‘niz (Vücut Dili‘niz) ile bütünleştirin. Sunum becerilerinizin arttığını göreceksiniz.

soi-set

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir