Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Oca 21, 2015 / Beden Dili | 0 Yorum

Sözel Olmayan İletişimin Gücü

Sözel Olmayan İletişimin Gücü

Dil güçlü bir alettir. Sözcükleri doğru kullandığımızda, düşüncelerimizi, duygularımızı ve arzularımızı açıklık içinde ve derin bir şekilde ifade edebiliriz. Yine de sözcükler, birbirimiz ile iletişim kuruşun tek yolu değildir. Kendi gündelik yaşamlarımızda Sözel Olmayan İletişim yöntemlerini de kullanırız ve karşılaştığımız birçok durumda, Sözel Olmayan İletişim işaretleri, enformasyonu taşımak için konuşmak kadar önemli bir rol oynar.

Tanım

Sözel Olmayan İletişim, içinde dili kapsamayan her türlü iletişim formudur. Jestler, ses tonu, beden dili, bir üniforma giymek, bir odayı belirli bir tarzda dekore etmek de Sözel Olmayan İletişim işaretlerini kapsar. Niyet olarak ya da bilinç altı olarak da olsa, Sözel Olmayan İletişim formları çevremizdekilere bizim ile ilgili fikirler iletir. Başka bir deyişle, içimizdeki fikirleri bu yolla ifade eder.

Dil Engelleri

Sözel Olmayan İletişim’in kullanıldığı durumlardan biri, farklı dilleri konuşan iki kişinin birbiri ile anlaşmak isteyişidir. Yabancı ülkelere giden turistler, birkaç sözcük ve cümle ezberlerler. Bunlara jestlerini ve rol yapışlarını eklerler. İnsanların giydiği üniformalar da iletişim engellerinin aşılışını sağlar. Doktorlar, polisler, askerler ve itfayeciler buna örnektir.

sozel-olmayan-iletisim 03

Sosyal Düzen

Sözel Olmayan İletişim işaretleri, sosyal düzeni güçlendirmek için kullanılan bir yoldur. Bir grup insana bir fıkra anlattığınızda, onları izlediğinizde o grubun liderinin gülüşünün ya da gülmeyişinin diğer grup üyelerini yönlendirdiğini görebilirsiniz. Liderlik pozisyonuna sahip olan çoğu insan, ister doğuştan isterse eğitim ile kazanmış olsun bir güven ve kontrol atmosferi kurmağı öğrenmiş kişidir. Sözel Olmayan İletişim işaretlerini kullanarak, örneğin göz temasını ve ses tonunu kullanarak bunu başarır. Bu yüzden topluluğa konuşan bir kişin, ses tonunu ve bakışlarını iyi ayarlamaz ise, muhtemelen toplantı salonunda bir güven ve kontrol atmosferi kurmakta ve bunu sürdürmekte zorlanacaktır.

Aldatmak

Bir insan hakiki niyetlerini saklıyorsa, bu insanın bilinçaltının gönderdiği “Sözel Olmayan İletişim” işaretleri, bu gizli niyetleri okuyuşun bir yolu olabilir. Aldatmak konusu ile ilgilenen uzmanlar, jestleri, beden dilini ve yüz ifadelerini okumak üzere kendilerini eğitirler. Böylece bir kişinin yalan mı söylediğini, yoksa hakikati mi söylediğini anlarlar. Bir insan, kendi deneyimlerinden hareketle bu işaretleri anlamağı öğrenebilir ve kendisiyle konuşan kişilerin sözlerinin arkasında yatan hakiki anlamı okuyabilir.

Nüans

“Sözel Olmayan İletişim” işaretlerini doğru okumağı öğrenmek, konuşulan sözlerin anlamını açık seçik hale getirişin önemli bir yöntemi olabilir. “Sana zarar vermeyeceğim” sözü, bağırarak söylenildiğinde, gerginlik ve gerilim işaretleriyle birlikte söylenildiğinde, tatlı tatlı gülümseyerek söylenildiğinde farklı anlamlara gelecektir. Bu yüzden mesajınızı konuştuğunuz sözlerle iletirken, onları uygun “Sözel Olmayan İletişim” işaretleri ile desteklemeği öğrenebilirsiniz.

soi-set

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + nineteen =