Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Oca 20, 2015 / Beden Dili | 0 Yorum

Sözel Olmayan İletişim Yöntemleri

Sözel Olmayan İletişim Yöntemleri

Sözel Olmayan İletişim, sözcükleri içermeyen her mesaj aktarış formunu kapsar. Gündelik yaşamlarımızda her zaman bizimle beraberdir. Görmek yoluyla, işitmek yoluyla, dokunmak yoluyla, koklamak yoluyla ve tatmak yoluyla enformasyon alırız. Sözel Olmayan İletişim’i öğrenerek yaşamımızın her alanında bunu kullanabiliriz. İlişkilerimizde bunu kullanabiliriz. Bir topluluğa konuşurken bunu kullanabiliriz. Psikolojik ve duygusal sağlığımız için bunu kullanabiliriz.

Sese Dayalı İşaretler (Paralanguage)

Konuşurken bile Sözel Olmayan İletişim işaretleri aktarırız ve bunlar Sese Dayalı İşaretler olarak adlandırılır. Sese Dayalı İşaretler, iletişimin vokal yanlarına işaret eder. Örneğin bir NLP eğitmeninin konuşma tarzı, sesini yükseltip alçaltışı ve sesinin kalitesi paralanguage başlığı altında değerlendirilir. Söylediğiniz bir sözün başkaları tarafından nasıl algılandığını bunlar belirlemektedir.

Dokunmak Duygusu İle İlgili İletişim

Dokunmak duygusu ile ilgili iletişimi kullandığınızda, örneğin bir arkadaşınızın omuzuna dostane bir şekilde dokunduğunuzda onu rahatlatabilirsiniz. Çocuklar arasında, özellikle konuşmağı öğrnişlerinden önceki dönemlerde, dokunmak duygusu ile ilgili iletişim yaygın bir şekilde kullanılır. Cinsel hayatımızda da yaygın bir şekilde kullanılır. Samimiyet gösterir. Eğer dokunduğunuz kişi, bundan rahatsız olursa size muhtemelen “Bu ne samimiyet” gibi bir söz söyleyecektir. Ya da en azından beden dili ile bunu ifade edecektir. Bu yüzden NLP Eğitimleri‘nde, NLP eğitmenleri “Çapalamak” gibi bazı çalışmalar sırasında, dokunmak için önce izin alırlar.

sozel-olmayan-iletisim 01

Beden Alanları Yoluyla İletişim

Gündelik yaşamlarımızda bazen Sözel Olmayan İletişim işaretlerine sözcüklerden daha fazla güveniriz. Konuşurken bir insan ne kadar yaklaştığınız, onunla kurduğunuz iletişimi etkiler. Bazı insanlar kişisel alanlarına müdahale edilsin istemezler ve bunu saldırganlık olarak görürler. Beden Dili çalışmalarında bu konu yakınlık başlığı altında incelenir. İnsanlar arkadaşlarının, dostlarının kendilerine yaklaşımından ve hatta onlar ile kucaklaşmaktan hoşlansalar da, bu herkes için uyguladıkları bir davranış değildir. Bazı insanlar düşmanca duygularını göstermek için ve rahatsız etmek için, başkalarının kişisel alanlarına müdahale ederek onları rahatsız ederler. Bu yüzden Beden Dili Eğitimleri’nde kişinin kendine olan güveni ve kişinin ruh hali üzerinde yapılan çalışmalar da önemlidir.

Sanat, Dans ve Müzik Yoluyla İletişim

Sanat, dans ve müzik yoluyla insanlarla Sözel Olmayan İletişim kurabilirsiniz. Bunlar kişisel bir ifade formudur ve başkalarının duygularını, düşüncelerini ve ruh hallerini derinden etkileyebilir. Bu iletişim yöntemi bazen kendi etrafında insanların empati hissiyle dolu bir çember oluşturuşuna yol açabilir. O insanları kendilerine katılmağa teşvik edebilir.

soi-set

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × one =