Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 6, 2013 / NLP | 0 Yorum

Nörolojik Düzeyler

Nörolojik Düzeyler

Nörolojik Düzeyler, NLP teknikleri hakkında sağlıklı düşünebilmek için bir bağlam oluşturur. Gündelik Yaşamdaki Bilgelik bir dengenin sonucudur. Eğer farklı güçlerinizi dengelememişseniz, buna sahip olamazsınız. NLP Eğitimcisi Robert Dilts ‘Kişisel Değişim’, ‘Öğrenmek’ ve ‘İletişim’ üzerine seçkin bir model oluşturmuş ve bu bağlam, ‘İlişkiler’, ‘Öğrenme Düzeyleri’ ve ‘Algısal Duruşları’ bir araya getirmişti. Öğrenmek ve Değişim’in farklı düzeyleri şunlardır:

Ruhsal/Manevi Düzey

Nörolojik Düzeyler‘den en derini olan Ruhsal Düzey’de, “Niçin buradayız?”, “Amacımız nedir?” gibi soruları düşünür ve gündelik yaşamdaki davranışlarımıza sonuçlarını yansıtırız. Ruhsal ve Manevi düzeyimiz yaşamlarımızı biçimlendirir. Kişisel Gelişim Yolculuğumuzda bize rehberlik eder. Bu düzeydeki her değişim diğer düzeyleri derinden etkiler. Bazı uygulamalarla bu düzey geliştirilebilir. Meditasyonun sinir sistemimiz üzerinde ölçülebilir etkisi vardır. Bizi aynı anda hem sakin ve huzurlu hem de uyanık ve tetikte diyebileceğimiz bir hâle sokar. Bu sonra kalıcı da olabilir.

Kimlik ve Misyon Düzeyi

Kendilik duygusunun temelidir. Kendinizi algılama biçiminizdir. “Kendinize bakışınız ve tutumunuz değiştiğinde, dünya da değişir!” Özünüzdeki erdemlerle bağlantılıdır. Yaşamdan ne beklediğinizle ilgilidir. Misyonunuzdur.

İnançlar ve Değerler Düzeyi

Doğru kabul ettiğimiz ve değer verdiğimiz şeylerdir. Nörolojik Düzeyler‘den İnançlar ve Değerler Düzeyi duygularımızla desteklenirler. Gündelik davranışlarımızın temelidirler. Verdiğimiz kararları etkilerler. Dürüstlük, Açıklık, İçsel Tutarlılık, Neşe bunlar arasındadır.

norolojik-duzeyler 2

Beceriler ya da Yetenekler Düzeyi

Gündelik yaşamlarımızda kullandığımız stratejiler ve  beceriler grubudur. Öz kaynaklarımızdır. Yeterliliğimizdir. Duyarlılığımızdır. Uyum sağlamamızdır. Esnekliğimizdir. Ulaşmak istediğimiz Sonuçlara odaklanarak düşünebilme kapasitemizdir.

Davranışlar Düzeyi

Her gün tekrarladığımız bize özel davranışlarımız, eylemlerimizdir.

Çevre Düzeyi

Gündelik yaşamlarımızda tepki gösterdiğimiz ve bize tepki gösteren çevremiz ve karşılaştığımız insanlardır.

Çevre: Yaşadığım çevre benim gazetecilik mesleğim için çok faydalı oluyor.
Davranış: Bugün gazeteye iyi bir makale yazdım.
Beceri: Bu tür yazılarımı istediğim gazetede yayımlatabilirim.
İnanç: Okurlarım yazılarımı beğendiği sürece, ben başarılı bir gazeteciyim demektir ve terfi edebilirim.
Kimlik: Ben iyi bir gazeteciyim.

Eğer çevrenizle aranızda sorunlar var ise, davranışlarınız üzerinde çalışın. Eğer davranışlarınızda sorunlar var ise, becerileriniz üzerinde çalışın. Eğer becerilerinizde sorunlar var ise, inançlarınız ve değerleriniz üzerinde çalışın. Evrensel değerleri yaşamınıza geçirdikçe yaşamınız değerlenecektir. İnanç ve değerlerinizde sorunlar var ise, kimlik, misyon ve erdemleriniz üzerinde çalışın. Eğer kimlik ve misyon sorunlarınız var ise, manevi ve ruhsal çalışmalar yaparak kendinizi geliştirin, değiştirin ve dönüştürün. Gördüğünüz gibi bir düzeyin sorunları o düzeyde kalarak çözülememekte ve bir üst düzeyde çalışılarak çözülmektedir. Şunu kendinize sorun: “Benim yaşamımın amacı nedir?” İsmail Emre yıllar önce bunun cevabını şöyle vermişti: “Hiçbir arzum ve düşüncem yok, sırf hizmetçilik ve sevgi!”

Nörolojik Düzeyler, yani ruhsal/manevi düzeyimiz, kimlik ve misyonumuz, inanç ve değerlerimiz, becerilerimiz, davranışlarımız ve çevremiz arasında bir denge ve uyum var ise, bunlar bir gitarın telleri gibi akord edilmişse, kendi kendimizle dost olmuşuz demektir, kendimizle uyum içindeyiz demektir. İşte NLP’nin o sihirli sözcüğü ‘Bütünlük’ gerçekleşmiş demektir. Bu uyumlu ilişkiler bütünü içinde kaynaklarımıza odaklanıp, istediğimiz sonuçları gerçekleştirebiliriz.

Bu bilgiyi öğrenmek için hangi ruh hâlinde olmak gerekir?

Bakışlarımız, beden dilimiz, tutumlarımız, düşüncelerimiz, sözlerimiz, ses tonumuz ve davranışlarımızla her zaman başkalarının ruh hallerini etkileriz. Çoğunlukla da bu etkinin ya farkına varmayız ya da önemsemeyiz. Eğer kötü bir günümüzdeysek bundan haz bile duyabiliriz. Çünkü her hâl kendini yeniden üretmek ve çoğalmak ister. Kalibrasyon terimi, NLP dilinde, başkalarının Ruh Hâllerini doğrudan algılama (düşünme dolayımı olmadan!) becerisi için kullanılır. Belirli bir ruh hâli, sizin herhangi bir anda nasıl olduğunuzdur. Niyetlerinizin, tutumlarınızın, hislerinizin, düşüncelerinizin, duygularınızın, bedensel, zihinsel ve ruhsal enerjinizin toplamıdır. Ruh Hâline bağlı ‘Öğrenmek’ olgusunu hepiniz bilirsiniz. Her öğrenmek belirli bir ruh hâline bağlıdır.

İsmail Emre’nin dediği gibi: “Evvela hâl gerek, neylesin ilim!” Öğrendiklerimizi hatırlamak için de yeniden öğrenmek sırasındaki ruh hâline girmek gerekir. Eğer bilgiyi sohbetlerde öğrenmişseniz, bu sizin için daha kolay olacaktır. Sohbet atmosferini anımsayarak meditatif bir hale daha kolay girebileceksiniz. Konuşanın yüzünü de ‘Çapa’ olarak kullanabilirsiniz. Şifahi geleneğin öğrenmek biçimi bu yüzden her zaman çok etkili olmuştur. Bir şeyi öğrenmek istediğinizde kendinize şu soruyu sorun: “Bunu öğrenmek için hangi ruh halinde olmak gerekiyor?”

Unutmayın ki Şair, şiir yazan ve okuyan değil, Şiir Atmosferi ya da Hâli kurandır. Dolayısıyla da bir NLP Uzmanı, NLP halini, atmosferini kuran kişidir diyebiliriz.

nlp-teknikleri-seti

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir