Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 25, 2014 / NLP | 0 Yorum

NLP’nin İnce Ayarları: Alt Modaliteler

NLP’nin İnce Ayarları: Alt Modaliteler

NLP’nin İnce Ayarları: Alt Modaliteler

NLP’nin İnce Ayarları: Alt Modaliteler’i anlamak için önce Temsil Sistemleri’ni anlamak gerekir.

Düşünme tarzımızla, gerçeklik haritamızla ve tutumlarımızla ilgili işaretler ya da ipuçları konuşurken seçtiğimiz sözcüklerde ortaya çıkar. Genellikle her insan Temsil Sistemleri‘nden bir ya da iki tanesini tercih eder.

NLP ve Temsil Sistemleri

Temsil Sistemleri bizim düşünme tarzlarımızı ve bilgi edinmek süreçlerimizi etkilemektedir. Temsil Sistemleri’nin (VAKOG) her birinde daha derinleştiğimizde, deneyimlerimizin nitelikleri hakkında daha fazla veri elde edebiliriz. Daha fazla ayrıntıya girebiliriz. NLP Terminolojisi’nde bu çalışmaya ‘Alt Modaliteler’ çalışması adı verilir. Bunlar duyumlarımızın yapı taşlarıdır. Her görüntünün, her sesin ve her duygunun karakteristik özellikleriyle ilgilidir.

Alt Modaliteler bizim deneyimlerimizi nasıl kodladığımızı ve farklı Temsil Sistemleri’ni nasıl ayırt ettiğimizi gösterir.

Alt Modaliteler sizin olumlu olarak hatırladığınız bir deneyim ile unuttuğunuz ya da hatırladığınızda, sizi korkuyla sindiren deneyimler arasındaki farklılıkları oluşturur. Tercih ettiğiniz Kodlama Yöntemi’ni ya da tercih ettiğiniz Temsil Sistemleri’ni tanımağa başladığınızda, bu kodlamayı değiştirip değiştirmemeği seçebilirsiniz. Özellikle sizin motivasyonunuzu olumsuz etkileyen bir halinizi, sizi motive eden bir hal ile değiştirmek istediğinizde, bu yöntem çok yararlı olacaktır. Ayrıca her hatırladığınızda size acı ve üzüntü duyguları yaşatan geçmiş deneyimlerinizin etkilerinin azaltılmasında yardımcı olacaktır.

Bazı insanlar kendilerine olumsuz duygular yaşatan ve düşük enerji seviyeli tepkiler göstermelerine sebep olan hatıraları biriktirmeğe eğilimlidirler. Bazı insanlar, gelecekteki olayları endişe ve sinirlilikle karşılamağa eğilimlidirler. Böyle kişiler, Alt Modaliteler’ini değiştirerek bütün deneyimlerinin niteliğini değiştirebilirler.

NLP-temsil sistemleri

Alt Modaliteler İle İlgili Uygulama Örnekleri

 1. Yapmaktan hoşlanmadığınız bir işi düşünün. Bu iş ile ilgili resimleri, zihin ekranınıza getirin. Sözcükleri ve sesleri de getirin, resimler ile birleştirin. Hangi duyguları yaşadığınıza dikkat edin.
 2. Bunları bir kağıda yazın ya da bir kasede kaydedin. Zihninize bu konuyla ilgili gelen her şeyi, ayrıntılarıyla yazın ya da kaydedin.
 3. Sonra, bu deneyiminiz ile ilgili olarak düşünmeğe ara verin. Çevrede dolaşmağa çıkın ya da başka şeylerle ilgilenin.
 4. Sonra, yapmaktan hoşlandığınız bir iş ile ilgili olarak düşünmeğe başlayın. Bu işi yapmaktan hoşlandığınızı ve kendinizi daha enerjik hissettiğinizi düşünün. Bunları düşünürken işiniz ile ilgili resimleri zihin ekranınıza getirin. Sözcükleri, sesleri ve duyguları zihin ekranınıza getirin.
 5. Bunları ayrıntılarıyla bir kağıda yazın ya da bir kasede kaydedin.
 6. Sonra, bu deneyiminizle ilgili olarak düşünmeğe ara verin. Çevrede dolaşmağa çıkın.
 7. Sonra, yazdıklarınızı gözden geçirin ve ne çeşit sözcükler kullandığınıza dikkat edin. 2. maddede neler yazdığınıza bakın ve bunların sizin motivasyonunuzu nasıl engellediğini değerlendirin. Sonra 5. maddede neler yazdığınıza bakın ve bunların sizi nasıl motive ettiğini değerlendirin. Hangi sözcüklerin bu farkı yarattığına dikkat edin.
 8. Hangi Alt Modaliteler’in bu farkı yarattığını belirleyin. “NLP” farkı yaratan stratejiler ile ilgilenir.

Şu anda yaptığınız şey, ister haz verici olsun ister olmasın, bir durum hakkında düşünme yöntemi elde etmektir. Hatırladığınız bir olay ya da deneyim, “olmuştur” ve “değiştirilemez” diye basit bir şekilde kabul ediyor olabilirsiniz. Kötü deneyimlerinizi tekrar tekrar anımsayarak, bu pis çamurlu suda yatıp yuvarlanarak, neden yaşamınızı olumsuz etkilemesine izin veriyorsunuz, neden olumsuzluklara bunca zaman harcıyorsunuz? NLP Yöntemleri’ni uygulayıp, Alt Modaliteler’inizi değiştirerek, düşüncelerinizin anlamını ve etkilerini değiştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak, her türlü göreve yaklaşımınızı değiştirebilirsiniz.

Alt Modaliteler

Sizin Alt Modaliteler‘iniz şunları kapsar:

Görsel Alt Modaliteler

Rengi: Siyah/Beyaz/Gölgeli; Parlaklığı: Mat/Parlak; Açıklık: Donuk ve Puslu/Keskin ve Odaklanmış; Boyut: Gerçek boyutundan büyük/küçük Çerçeveli ya da Panoramik; Konumu: Önde/Sağda ya da Solda/Arkada;İç Gözlem/Dış Gözlem.

İşitsel Alt Modaliteler

Volüm: Yüksek/Alçak; Sözler ya da Sesler; Stereo ya da Mono; Ses Kaynağının Mesafesi: Yakın/Uzak; Tempo: Hızlı/Yavaş; Ton: Yumuşak ya da Sert; Kimin Sesi; Hızı: Alışılmıştan daha Hızlı /Yavaş.

Duygusal /Dokunsal Alt Modaliteler

Basınç: Sert/Yumuşak; Doku: Pürüzlü/Kaygan; Ağırlık: Hafif/Ağır; Konum: Bedeninizin neresinde deneyimliyorsunuz?; Şekil: Köşeli/Bükülü; Yoğunluk: Güçlü/Zayıf.

Alt Modaliteler’de Değişiklik Uygulaması
 1. Yapmaktan hoşlanmadığınız bir iş üzerine düşünün.
 2. Sonra, bilinçli olarak zihin ekranınızda bu iş ile ilgili anılarınızı büyütün ve kendinize yaklaştırın. Kendinize, dışarıdan bakıyor gibi değil de (Dış Gözlem), bu işi yapıyor olarak hayal edin (İç Gözlem). Olumlu bir ses tonuyla bu işin ne kadar iyi olduğunu ve bu işi tamamladığınızda, kendinizi ne kadar hissedeceğinizi kendinize söyleyin. Tatminkarlık duygusunu hissedin. İşi tamamlamış olmanın doygunluğunu hayalinizde yaşayın.
 3. Olumsuz “Alt Modaliteler”i olumlu “Alt Modaliteler” ile değiştirerek, iş ile ilgili anılarınızı hatırladığınızda size olumlu bir etki yapacak şekilde onu dönüştürün.
 4. Bu NLP yöntemini uygulayarak, her durumu değiştirebilirsiniz. Sonuçları beğenmediğiniz zaman, “Alt Modaliteler”i değiştirirsiniz, farklı bir şey yaparsınız.

Güven ve Motivasyon hisleriyle bağlantılı “Alt Modaliteler”in bazı genel özellikleri vardır. Bunlarla ilgili resimler ‘iç gözlem’e dayalıdır, ‘büyük’ ve ‘parlak’tır. Sesler açık ve normaldir. Hisler ‘katı’ ve ‘sıcak’tır. Bizim içsel düşüncelerimiz hakkında konuşma biçimimiz de halimizi yansıttığından ve halimizden etkilendiğinden, örneğin; “Ben her zaman olaylara parlak ve ışıklı yandan bakarım” demek sizi olumlu etkiler ve “Gelecek karanlık görünüyor” demek, sizi olumsuz etkiler. NLP eğitimi öncelikle stratejilerin farkına varılmasını sağlar.

Bir dahaki sefere size acı ve üzüntü veren bir hatıranızı düşünürken, resmi karartın, küçültün ve kendinizden uzaklaştırın. Bu olumsuz hatıranızla ilgili sesleri, Vak Vak Amca’nın komik sesleriyle değiştirin. Müziği de hareketli bir müzik ile değiştirin. Sonra bu hatıranızla olan ilişkinizdeki ‘değişimi’ gözlemleyin. NLP değişim yaratır.

nlp-egitimi

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + two =