Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 26, 2014 / NLP | 0 Yorum

NLP’de Olumlu Ruh Hallerini Çapalamak

NLP’de Olumlu Ruh Hallerini Çapalamak

NLP’de Olumlu Ruh Hallerini Çapalamak

NLP’de Olumlu Ruh Hallerini Çapalamak, NLP eğitmenlerinin en güçlü silahlarından biridir. Çapalama Teknikleri‘ni kullanmak için güç gerekir. Negatif duygular psişik gücümüzü emer ve bizi güçsüzleştirir.

NLP Terminolojisi’nde ‘Çapa’, belirli bir tepki uyandıran herhangi bir uyarandır. Bir uyaran olarak NLP‘de Çapa, bir yangın alarmının sesi gibi pratik bir şey olabilir ve şu anlama gelir: “Her ne yapıyorsan bırak ve hemen dışarıya çık?” Ya da duygusal bir şey olabilir. Örneğin, sizi mutlu eden ve size değer veren sevdiğiniz bir kişinin fotoğrafına bakmak sizi etkiler ve tepki uyandırır.

Çapalama Teknikleri‘nin gücü sizin bağlantı kurma ve çağrışım yapma gücünüz ve beceriniz üzerine temellenir. Bir kere kurulduğunda, tepkiler her seferinde otomatik olarak işlemeğe başlar ve sizin için yararlı ya da zararlı olabilir.

Yararlı Çapalar ve Zararlı Çapalar

Yararlı Çapalar ‘güven duygusu’, ‘enerji’ ve ‘yaratıcılık’ gibi kaynaklarınızı harekete geçirirler.

Zararlı Çapalar ise ‘depresyon’, ‘hayal kırıklığı’ ve ‘uyuşukluk’ gibi halleri harekete geçirirler.

Diyelim ki, işinizde çok stresli bir gün geçirdiniz. Arabanıza bindiniz ve CD çalarınızdan ‘yumuşak’ tonlu bir müzik dinlemeğe başladınız. Bu sizi sakinleştirecektir. Stresli halinizi daha iyi bir hal ile değiştirecektir.

Bunun aksi olan bir durumda ise, yine aynı stresli günün sonunda işinizden çıkmış, arabanızla, otobüsle ya da trenle evinize dönerken, sizi gerginleştiren ayrıntıları düşünmeğe devam edebilirsiniz. Patlamağa hazır bir halde direksiyonu sıkı sıkı tutabilirsiniz, çantanızı sıkı sıkı tutarken gazetenize göz gezdirip, bir yandan da çevrenizdeki insanlara öfkeyle bakabilirsiniz. Bu davranışlar sizin stresinizi sürdürecek ve hızlandıracaktır.

NLP-çapalar

Olumlu Ruh Hallerini Çapalama Uygulaması

 1. Kaynaklarınızı Belirleyin:
  Bir sunuş konuşması yapmak ya da bir takım brifingi vermek zorundaysanız ve bu sizi sinirlendiriyor ve strese sokuyorsa (ya da başka bir şey yapmanız gerekiyor ve bu sizi geriyorsa), tutumunuzu değiştirmek için ‘Olumlu ve Yararlı Çapaları’ kullanabilirsiniz. Eğer NLP’nin ‘İhtiyaç duyduğunuz kaynakların hepsine sahibiz’ ilkesini kabul ediyorsanız, yaşamınızın başarılı bölümlerinden transfer yaparak, kendiniz için olumlu çapalar oluşturabilirsiniz. Örneğin evinizi dekore ederken, kendinizi her zaman yaratıcı hissedebilirsiniz. Bu başarılı deneyiminizi kendinize çapalayarak, bu olumlu çapayı sunuş konuşmalarınızda, rapor hazırlıklarınızda, iş görüşmelerinizde, takım brinfinglerinizde kullanabilirsiniz. Alet çantanızdaki bir alet haline getirebilirsiniz.İş hayatınızda veya özel yaşamınızda daha başarılı olmak istediğiniz bir durumu düşünün. Sonra hangi kaynakların gerekli olduğuna karar verin. Örneğin güven duygusuna, sakinliğe, daha fazla enerjiye, odaklanabilmeğe, mizah duygusuna ihtiyacınız olduğuna karar verin.
 2. Başarı Deneyiminizi Bugüne Taşıyın:
  Geçmişinizde bütünüyle deneyimlediğiniz başarılı bir döneminizi düşünün. Ne kadar yıl önce olduğu ya da iş hayatınızda mı, yoksa özel hayatınızda mı olduğu önemli değil. Bu başarı deneyiminizi bugüne taşıyın. Görüntü olarak zihin ekranınıza getirin. Çevrenizdeki insanları ve nesneleri görmeğe çalışın, o zaman nasıl gördüyseniz öyle görmeğe çalışın. Sesleri, konuşmaları ve sessizlik anlarını ekleyin. Deneyiminize eklenen olumlu duyguları yaşayın. Geçmişteki deneyiminizi yaşarken iç gözlem konumunda olduğunuzdan emin olun. Dış Gözlem konumunda olmayın. Size rahatlık, eminlik, tatminkarlık duygularını yaşatan fizyolojik değişimleri gözlemleyin. Seçtiğiniz olumlu halinizi bütün yoğunluğuyla yaşamanın keyfini çıkartın.
 3. Çapalarınızı Seçin:
  Bir başarı anını, bir kişiyi veya bir nesneyi kullanarak görsel bir çapa oluşturmağı tercih edebilirsiniz. İşitsel bir çapa oluşturmağı seçerseniz, sesleri, müzikleri ve sözleri kapsayacaktır. Duygusal/Dokunsal bir çapa oluşturmağı seçerseniz, duyguları, duyarlılıkları ve hisleri yeniden açığa çıkartacak bir Beden Dili jestini kapsayacaktır. Çok güçlü bir tetikleyici (trigger) yaratmak için üç çeşit çapayı bir arada kullanabilirsiniz. Koltuğunuza rahatça oturun. Gözlerinizi kapatıp, bir nehir kenarında oturduğunuzu hayal edin. “Gevşiyorum ve rahatlıyorum” deyin. Ellerinizi avuç içleri yukarıya dönük ve gevşek bir halde dizlerinize koyun. Bir anda sakinleştiğinizi göreceksiniz.Başarılı geçtiğini düşündüğünüz toplantı ya da görüşmede giydiğiniz bir elbiseniz var mı? Bu elbisenizi ya da ceketinizi duygusal/duyumsal bir çapa olarak seçebilirsiniz. Çünkü bunu ya da bunları giydiğinizde, kendinize güveniyorsunuz ve kendinizi rahat hissediyorsunuz. Bunlar aynı zamanda görsel çapa da sayılırlar, çünkü onların size yakıştığını düşünüyorsunuz. Eğer onlar çok ‘parlak’ elbiselerse, aynı zamanda ‘Yüksek Volümlü’ işitsel çapalar da sayılabilirler. Çapanızın nasıl göründüğünü, sesini ve size yaşattığı duyguları belirleyin. Bu çapanız, sizin her günkü sıradan davranışlarınızdan, düzenli olarak yaptığınız davranışlardan farklı olsun. Bu sayede çapanızı, başka hallerinizle ve kaynaklarınızla karıştırmazsınız. Çapalama Teknikleri‘nde ustalaşırsınız. Sizden başka kimsenin dikkatini çekmeyecek bazı şeyleri de çapa olarak kullanabilirsiniz.
 4. Geçmişteki Güçlü Bir Anınızı Hatırlayın:
  Geçmişte becerikli ve başarılı olduğunuz bir zamana geri dönün. Orada var olduğunuzu düşünüp, bağlantı kurarak, o anı yeniden deneyimleyin. Yaşadığınız hisler ne kadar güçlü olursa, ulaşacağınız zirve nokta o kadar yüksek olacaktır. O anınızı çapalayın. Görüntüyü görün, sesleri işitin ve o anın tadını çıkarın. O anı birkaç dakika sıkıca tutun ve sonra bırakın. Sonra kendinizi şu ana, burada ve şimdiye getirecek bazı hareketler yapın.
 5. Çapalarınızı Bir Araya Getirip Test Edin:
  Şimdi kendinizi başarısız hissettiğiniz, şimdi daha becerikli, daha başarılı olmak istediğiniz bir durumu anımsayın. Yukarıdaki çabaları anımsayarak şimdi bu sorununuz üzerine düşünün. Çapalarınızı ateşleyin. Durumun içine girin. Nasıl tepki gösteriyorsunuz? Başlangıç durumuyla ilgili düşünceleriniz değişmiş mi? Şimdi çapalarınızı kullanarak bir anda daha becerikli ve daha başarılı bir hale geçebileceğinize dikkat edin. Çapalama Teknikleri uygulama gerektirir. Kullandıkça daha kolaylaşır ve daha etkili olur. Bu çapalarınızı kullandıkça, onlar sizin ‘Bilinçdışı Davranışlarınızın’ bir parçası olur. Çapaların sizin için çalışmağa başlayıp başlamadığına dikkat edin ve onları güçlendirin. Kötü halleriniz ve endişeleriniz gibi sizi beceriksiz ve başarısız yapan eski çapalarınıza da dikkat edin. Bu kötü çapaları, iyi çapalarla değiştirin ve neler olduğunu gözlemleyin. Kaynaklarınıza yönelik başarılı çapalama etkinliğiyle duygusal tercihlerinizin değiştiğini ve seçeneklerinizin arttığını göreceksiniz.

nlp-teknikleri-seti

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − twelve =