Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 19, 2014 / NLP | 0 Yorum

NLP Teknikleri ile Başarıya Ulaşmak

NLP Teknikleri ile Başarıya Ulaşmak

Başarımızı Sınırlayan Etkenler

NLP Teknikleri başarıya ulaşmak konusunda size yardımcı olabilir. Çünkü genellikle başarımızla ilgili ilkeleri kendimizin ya da başkalarının sınırlı inançlarıyla oluştururuz. Başkalarının başarılı oluşunun sebebinin şans ya da iyi talih olduğunu söylemek işin kolayına kaçmaktır. Çevrenizde de şöyle sözler duymuşsunuzdur: “O yapabilir, ama ben başaramam”, “Onu başarıya götüren kişilik bende yok.” Bunlar hep işin kolayına kaçmaktır.

Başarılı Sporcuların Uyguladığı NLP Teknikleri

Başarılı sporcular düşüncelerine dikkat ederler. Başarı ilkeleri konusunda sıradan insanlardan farklı görüşleri vardır. Yüzyıl önce sporcular için imkansız gibi gözüken birçok başarı günümüzde gerçekleşmiştir. İmkansız gibi görünen bir başarı gerçekleştiğinde, o konudaki algı bütünüyle değişir. Atletler dünyası eski inançlarını bırakır ve değişim adımları atar. Önümüzdeki yıllarda da imkansız gibi görünen birçok başarının gerçekleştiğini göreceğiz.

Umutsuzluğu Yenmek İçin NLP Teknikleri

Ulaşmak istediğiniz hedef veya sonuç ile ilgili bir umutsuzluk duygusuna kapılırsanız, kendinize önce şu soruyu sorun: “Başarılı olmam konusunda düşünürken, niçin başarının benim için erişilmez olduğunu düşünüyorum?” Cevabınız üzerinde dikkatli bir şekilde düşünün. Eğer hedefinize erişmek için gereken güce sahip olmadığınıza inanıyorsanız, sahip olmadığınız için başarılı olmanızı imkansız hale getiren şeyin ne olduğunu kendinize sorun. Cevabınız üzerine düşünün.

Bazen insanlar kendilerinin değersiz olduğunu düşünürler. Bunun için herkesin garip bir sebebi vardır. Hedeflerine erişmeği hak etmediklerini düşünürler. NLP Eğitimleri‘nde bu tür düşünceler sınırlayıcı inançlar olarak adlandırılır. Eğer sizin de böyle sınırlayıcı inançlarınız var ise, neden bunlara sahip olduğunuzu kendinize sorun. Işığınızı örtmek için bu dünyaya gelmediniz, ışığınız parlasın diye bu dünyaya geldiniz.

NLP 11

Korkunun Üstesinden Gelmek İçin NLP Teknikleri

Verdiğiniz cevapları gözden geçirdiğinizde, çoğunun korkularınızın ifadeleri olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Korku sadece sizin zihninizde var olabilir. Sizi bir sokağın köşesinde bekleyemez. Bir parkta peşinizden koşamaz. İnançlarımız deneyimlerimizin ürünüdür. Kendinizden şüphe ettiğinizde, genellikle zihninizin içinde var olan birinin sesini dinliyoruz demektir. Bu bir ebeveyn olabilir, eşimiz veya dostumuz olabilir. Dolayısıyla bu korkular bir insanın şüphelerine veya korkularına dayalıdır. O zaman bulunduğunuz noktayı görmek için bir adım geriye gidin. Objektif olun. Zihninizdeki varsayımlarınıza meydan okuyun.

Başarınızı Desteklemek İçin NLP Teknikleri

Bir inanca sahip olduğunuzda onu desteklemek için kanıt aramağa eğilim gösteririz. Aynı zamanda bu inanca karşıt şeyler söyleyen ifadeleri de görmezlikten geliriz. Dolayısıyla hayatınızda niçin başarılı olamadığınızın sebeplerini aramak için saatler harcamaktansa, başarılı olmanız için var olan sebepleri arayın. Kendinize inanın. İnsanlar genellikle etkili bir değişimin imkansız olduğunu düşünürler ve hiçbir zaman gerçekten değişmek için çaba göstermezler. Eğer her gün aynı şeyleri yaparsanız, her gün aynı sonuçları alırsınız. Bu başını duvara vurmak ve incitmeyeceğini ümit etmek gibidir. Daha iyi bir hayat yaşamak istiyorsanız, yaşamınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Başarılı olabilirsiniz, fakat bunun için bazı şeyleri eskisinden farklı yapmanız gerekir.

Başarıya Erişmek İçin İnançlarınızı Gözden Geçirin

Neye erişmek istediğinizi hayal edin. Eğer bunu gerçekleştirmek için gereken beceriye sahip olduğunuza dair içinizde bir şüphe var ise, bunu daha iyi bilmek için kendinize sorular sorun. Cevaplarınızı dikkatli bir şekilde gözden geçirin. Sizin amacınıza erişemeyeceğinizi kim söylüyor? Bunu söyleyen genellikle içimizdeki sestir. Belki de başka birinin sesidir. Şüphelerimizin kaynağını oluşturmaktadır. İçinizdeki bu sesi yakalarsanız, onu zihninizde hızla dolaştırın. Aptalca bir sese dönüştürün. O zaman bu sesin söylediklerine verdiğiniz azalacaktır. Sonra istediğiniz şeyi gerçekleştirmek için sizi neyin durdurduğuna bakın. Samimi olun. Sizi durduran şey, dışınızdaki bir şey mi, yoksa kafanızdaki düşünceler mi? Sonra kendinize, “Eğer yapsaydım ne olurdu?” diye sorun.

İnançlarınızı Kontrol Altına Almak ve Başarıya Erişmek İçin Başarı Teknikleri

İnsanın kendi inançlarını kontrol altına alabilmesi önemlidir. İnançlarınızı önce kontrol altına alın ve sonra kendi başarılı geleceğinize yönlendirin. Bu süreci iyi yönetin. Yaşamınızı NLP Teknikleri‘ni kullanarak dönüştürün.

nlp-teknikleri-seti

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − thirteen =