Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 5, 2013 / NLP | 0 Yorum

NLP Eğitimi

NLP Eğitimi

NLP Eğitimi, Kişisel Gelişim, Profesyonel Gelişim ve Ruhsal Gelişim ile ilgilidir. NLP Eğitimi‘nde önce kendi Stratejilerinizi öğrenirsiniz, İletişim Kurmak Tarzı gibi. Kendi üzerinizde çalışarak gerçekten olmak istediğiniz kişi olursunuz. Sonra başkalarına da kendi stratejilerini öğrensinler diye etkin bir şekilde yardım edersiniz. Kendiniz ve çevreniz ile daha iyi iletişim kurarsınız.

NLP Eğitimi ve Duygusal ve Zihinsel Hâliniz

Unutmayın ki, NLP Eğitimi’nin en önemli parçası SİZSİNİZ!

NLP sizin davranışlarınız ile gerçekleşiyor. NLP’yi kullanarak güzeli de çirkini de yaratabilirsiniz.

NLP’yi iş yaşamınızda ve özel hayatınızda uygulayarak başarılı olabilmenizin temelinde ise ‘Kaynaklarınız’ ve ‘Becerileriniz’ yatmaktadır. İçsel Bütünlüğünüz ne kadar güçlüyse, o kadar başarılı olursunuz. Amaçlarınız, hedefleriniz, inançlarınız ve değerleriniz; düşünce, söz ve davranışlarınızla ne kadar uyumlu ise İçsel Bütünlüğünüz o kadar güçlü olur. Bu güçlü anlarınızı daha sonra hatırlayarak yeniden yaşamak ve başkalarının da yaşamalarına yardımcı olmak için kendinize çapalayabilirsiniz. Bir yüz, bir bakış, bir duruş, bir Mahur Beste ezgisi bunu hatırlayışınızı kolaylaştıran bir ‘Çapa’ olabilir. Ruh hâlinizi, duygusal ve düşünsel hallerinizi olumlu yönde değiştirebildiğiniz gün, başkalarının ruh hâllerinin olumlu yönde değişimine yardımcı olabildiğinizi, onlara rehberlik edebildiğinizi de göreceksiniz.

NLP Eğitimi ve Önvarsayımlar

NLP Eğitimi’nde kullanılan NLP’nin Önvarsayımları çalışmalara rehberlik eden ilkeler, fikirler ve inançlardır. Joseph O’Connor NLP’nin 13 önvarsayımını şöyle sıralamaktadır:

 • İnsanlar gerçekliğin kendisine değil, deneyimlerine ya da Gerçeklik Haritalarına tepki verirler.
 • Seçeneğe sahip olmak seçeneksiz kalmaktan iyidir.
 • İnsanlar her zaman en iyi seçimi yaparlar.
 • İnsanlar Mükemmel çalışırlar.
 • İnsan davranışı amaçlıdır.
 • Tüm davranışların arkasında olumlu bir niyet vardır.
 • Bilinçdışı bilinci dengeler.
 • Kurduğunuz İletişimin anlamı basit bir şekilde niyet ettiğiniz şey değil, aynı zamanda aldığınız tepkidir.
 • İhtiyacımız olan tüm kaynaklara ya sahibizdir ya da onları yaratabiliriz.
 • Zihin ve beden tek bir sistemdir.
 • Bütün bilgileri duyularımız aracılığıyla elde ederiz.
 • Başarılı bir performansı modellemek mükemmelliğe götürür. Eğer bir insan bir şeyi başarabiliyorsa, bunu modellemek ve başkalarına öğretmek mümkündür.
 • Anlamak istiyorsan harekete geç.

NLP Eğitimi ve Uyum Sağlamak

Kendiniz ile dost musunuz?

Bunu kendinize hiç samimi bir şekilde sordunuz mu? Hem kendinizle uyum sağlamak zorundasınızdır—ki bu fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge ve uyum demektir—hem de başkalarıyla güven ve saygıya dayanan bir uyum sağlamak zorundasınız. Bu sütun ayak uydurmak ve yönlendirmek ile desteklenir. İlişkilerinizin kalitesini gösterir.

İletişim becerilerinizi NLP Eğitimi ile nasıl arttırabilirsiniz? Kendi bütünlüğünüzü kaybetmeden karşınızdaki insanın kişisel dünyasının modeline saygı duyabilir ve onu takdir edebilir misiniz?

Eğitimde, psikoterapide, ruhsal danışmanlıkta, iş dünyasında, satışta, gazetecilikte ve eğitim alanında ‘Uyum Sağlamak’ ve ‘Empati’ size gereklidir. İnsanların sizin yanınızda kendilerini rahat hissederek duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri bir güven ve paylaşım atmosferinin kurulabilmesi için gereklidir. İnsanlarla evinizde, iş yerinizde, arkadaşlık ortamlarında, siyasi ortamlarda uyum sağlamak ve onlarla dostane bir ilişki kurabilmek için ‘Güven’ ve ‘Sorumluluk’ erdemlerini kimliğinizde güçlendirmeniz gerekecektir. Sözlerimiz de etkili olacaktır.

Sözel İletişim’in ilettiği mesaj ile Sözel Olmayan İletişim’in ilettiği mesaj arasında  tutarsızlık olduğunda, insanlar Konuşulan Sözlere % 7, Ses Tonu’na % 38 ve bakış kalitemiz de dahil olmak üzere beden dilimize % 55 oranında değer verneceklerdir.

İletişimin anlamı, karşımızdaki insanlarda oluşturduğu tepkidir. Sizin iletmek istediğiniz anlamın, karşınızdaki insan tarafından aynı şekilde anlaşılmasının hiçbir garantisi yoktur. En kısa “NLP Eğitimi”Joseph O’Connor’un bir seminerde tahtaya yazdığı üç terimden oluşur: Ulaşmak İstediğiniz Hedef (Outcome), Duyusal Keskinlik ya da Farkındalık (Acuity ya da Awareness) ve Esneklik (Flexibility).

Hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı karşınızdaki insanın duygusal tepkilerinden ve bilinçli yanıtlarından öğrenebilirsiniz. Eğer esnek olursanız, düşünce, söz ve davranışlarınızı değiştirerek istediğiniz tepkiyi ve yanıtı alana kadar çaba gösterebilirsiniz. Etkin bir İletişim Uzmanı her zaman şu ilkeyle hareket etmelidir: “İletişimin anlamı, aldığı duygusal tepki ve bilinçli yanıttır!”

nlp egitimi 3

NLP Eğitimi ve Ulaşılmak İstenen Hedef

“NLP Eğitimi” size ne  istediğinizi bilmeniz için, hedefinize ulaşmanız için ya da elde etmek istediğiniz sonucu belirlemeniz yardım edecektir. Kendinize şunu sorun: “Neye erişmek için çaba gösteriyorum?”

NLP Eğitimi ve Geri Bildirim

Geri Bildirim size eylemlerinizin sonucunu gösterecektir. Beynin fonksiyonları, iş dünyasındaki yönetim teorileri, NLP’nin İlkeleri ve Sağ Beyin Yöneticisi gibi konulardaki araştırmalarıyla tanınan Dr. Harry Alder’in NLP Eğitimi ile ilgili Dört Aşamalı Başarı Modeli’nde

Birinci olarak ne istediğinize karar verip, özel bir Hedef seçersiniz.

İkinci olarak bu hedef ya da sonucu gerçekleştirmek için bir şeyler yaparsınız.

Üçüncü olarak olan biten şeylere dikkat edersiniz.

Dördüncü olarak istediğiniz sonucu elde edene ya da hedefinize ulaşana kadar yaptığınız şeyleri, çabalarınızı değiştirmeğe devam edersiniz.

Duyusal Keskinlik ya da Duyusal Farkındalık ile olanları görmeli, dinlemeli ve hissetmelisiniz. Ancak o zaman hedefinize ya da sonucunuza doğru ilerleyip ilerlemediğinizi bilebilir ve bu Geri Bildirim’i daha sonraki eylemlerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Kendinize şunu sorun: “İstediğim sonucu elde ettiğimi nasıl bilebilirim?”

Şunu unutmayın ki ‘Başarısızlık’ diye bir şey yoktur. Yalnızca ‘Sonuçlar’ vardır. Her türlü sonuç, Geri Bildirim olarak kullanılabilir. İş yaşamınızda ve özel hayatınızda çeşitli düzeltmeler yapabilirsiniz. Bu sonuçlar daha önce dikkate almadığınız ya da yanlış değerlendirdiğiniz bir şeyi öğrenmeniz için size bir fırsat oluşturabilir. Başarısızlığın anlamı, sizin istemediğiniz bir sonuç olmasıdır. Çabalarınızı yeniden yönlendirmek için bütün bu sonuçlardan yararlanabilirsiniz. Geri bildirim size bir amaç sunar. Başarısızlık ise ‘Ölü Bir Son’dur.

‘Geri Bildirim’ ve ‘Başarısızlık’, bu iki sözcük, bütünüyle farklı iki düşünme biçimine gönderme yaparlar.

NLP Eğitimi ve Esneklik

Ne kadar çok eylem seçeneğine sahipseniz, başarınız o kadar artar. Eğer çabalarınız sizi arzu ettiğiniz sonuca ulaştırmadıysa başka bir şey deneyin. “NLP Eğitimi” sırasında duygusal halinizi, iletişim kurmak tarzınızı ve bakış açınızı değiştirmeği öğrenebilirsiniz.

soi-nlp-kombo

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =