Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eki 22, 2014 / Koçluk | 0 Yorum

Kişisel Koçluk

Kişisel Koçluk

Kişisel Koçluk

Bugün pekçok insan Kişisel Koçluk hizmetlerinden yararlanmaktadır. Sizin Kişisel Koçunuz, üzerinizde kalıcı bir etki yaratabilmelidir.

Aynı zamanda NLP eğitmeni olan Kişisel Koçlar, Kişisel Gelişim konusunda da Koçluk Alan Kişiler’e (Danışanlara) yardımcı olmaktadırlar.

Kişisel Koçluk temelde Koç’un Koçluk Alan Kişi’ye kendi belirlediği gündemde kendisine uygun çözümleri buldurmak üzere eşlik edişidir. Hayali teşhisler konulmaz. İlaç reçeteleri yazılmaz. Otoriterlik taslanmaz. İyi bir Yaşam Koçu’nun otorite taslamağa ihtiyacı yoktur. Sahte bir otorite perdesinin arkasına saklanmağa ihtiyacı yoktur. Tek yönlü bir iletişim ve tek yönlü bir ilişki kurmağa ihtiyacı yoktur. Yaşam Koçluğu çalışmaları gerçek çalışmalardır, güç oyunları değildir.

kişisel koçluk (2)

En Derin Koçluk

Kişisel Koçluk seansları yapanlar dünyanın her yerinden gelen kişilere hizmet edebilirler. Uzun zaman Kişisel Gelişim alanında eğitmenlik yapanlar, başka ülkelerde de hizmet edebilirler.

Kişisel Koçluk‘un en derin yanı, insanların acı duyuşlarına yol açan, kendi kendilerini sabote etmelerine yol açan, içsel çatışmalar içine girmelerine yol açan ve özel hayatlarında olsun, iş hayatlarında olsun ilişkilerinde çatışmalar yaşamalarına yol açan bağlanmaların (attachments) ortaya çıkarılışıdır. Fiziksel sağlık sorunlarında olduğu gibi, duygusal acı, üzüntü ve kendi kendini sabote etme durumlarının altında yatan sebeplerin belirlenişi ve anlaşılışı çok önemlidir.

Kişisel Koç bu sorunlarının çözümünde insanlara yardımcı olabilir.

Birçok Kişisel Koç ve birçok Psikoterapist semptomlardan kurtulmayı sağlayacak teknikler ile çalışır, altta yatan sebeplere inmez. Altta yatan sebeplere inmeden, sadece semptomları hafifletmek ile yetinmektedirler. Aslında derinlerdeki sebepler belirlenebilir ve üstlerinde çalışılabilir. Örneğin öfke sorunları olan bir kişi ile yapılan Kişisel Koçluk çalışmalarında altta yatan sebeplere inilebilir. O zaman çeşitli teknikleri uygulamaktan çok daha fazla sonuç alınabilir.

Bir insan, karakterini daha fazla geliştirmek istediğini söyleyerek size geldiğinde, ona gerçekten yardımcı olabilmeniz için, sizin de bir Kişisel Koç olarak kendiniz üzerinde bu konuda çalışmış olmanız gerekir. Kendi evliliğinizdeki sorunlar üzerinde çalışmış olmanız gerekir.  Kendi yaşamınızın her alanındaki sorunlar üzerinde çalışmış olmanız gerekir. O zaman insanlara daha yardımcı olabilirsiniz. Bir Kişisel Koç ancak kendini geliştirdiği düzeye kadar, başkalarına yardımcı olabilir. Kendi düzeyinin ötesinde kalan alanları göremez.

Koçluk

Kişisel Koç Hangi Konularda Size Yardımcı Olur

Başarılı bir Koç olmak için geniş bir perspektife sahip olmak gerekir. Yaşamın ve insan ilişkilerinin çeşitli düzeylerini anlamış olmak gerekir. NLP, Etkili İletişim, Karizma, Liderlik konularında çalışmış olmak gerekir. Hayatın gerçek sorunları sihirli bir formül ile çözülemez. Ancak kendi hayatında gerçek bir değişimi, gerçek bir dönüşümü deneyimlemiş olanlar başkalarındaki değişim ve dönüşümlere şahit olabilirler. Bu da bir süreç gerektirir. Kişisel Koç size şu konularda yardımcı olabilir:

  • Ne istediğiniz konusunda açık seçik bir görüşe sahip olmanıza yardımcı olabilir.
  • Kendi yaşam amacınızı ve değerlerinizi keşfedişinize yardımcı olabilir.
  • İçsel çatışmalarınızı çözmenize yardımcı olabilir.
  • İlişkilerinizde daha güçlü bir güven duygusuna sahip olmanıza yardımcı olabilir.
  • Kişisel bir disiplin ve kişisel bir kontrol kazanmanıza yardımcı olabilir.
  • Romantik ilişkilerinizde size yardımcı olabilir.
  • Kurtulmak istediğiniz bir duygusal bağdan özgür olmanıza yardımcı olabilir.
  • Kendini aldatmağa ve kendini kandırmağa son vermenize yardımcı olabilir.
  • Hayatınızın sorumluluklarını üstlenmenize ve hayatınızın direksiyonuna geçmenize yardımcı olabilir.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + four =