Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ara 1, 2017 / Karizma | 0 Yorum

Karizmatik Etki

Karizmatik Etki

Beden Dili’nin Karizma Üzerine Etkisi

Beden Dili tekniklerini öğrenmek, karizma yaratışınıza yardımcı olacak, kolaylaştıracaktır. Bu yüzden önce gevşemeği ve rahatlamağı profesyonel bir şekilde öğrenin. Gevşemeği ve rahatlamağı kendinize sık sık çapalayın. Öyle ki, bir iletişim sırasında bu çapanızı ateşlediğinizde, bilinçdışı kaynaklarınıza kolayca erişebilin, bellek kayıtlarınıza kolayca erişebilin, kendinizi iyi bir şekilde ifade edebilin. İyi bir iletişim kurabilin. Bırakın içinizdeki doğal güç, parlayış ve Beden Dili‘niz konuşsun.

Düşüncelerimiz Duygularımızı Belirler

Kognitif Terapi’ye göre, dışsal olaylar ile ilgili düşüncelerimiz, yargılarımız bu olaylar ile ilgili duygularımızı oluşturur. Yani aslında, dışsal olaylara yaptığımız yorumlara tepki vermekteyiz ve duygularımızı bunlar belirlemektedir. Bu duygular da Beden Dilimizi ve ses tonumuzu etkilemektedir. Depresyondaki bir kişi, yolda omuzları düşük bir vaziyette yere bakarak yürümeğe eğilimlidir. Bu kişiye yukarıya baksın ve gülümsesin önerisinde bulunduğunuzda, size kızabilir. Aslında siz, ona bir geri bildirim vermektesinizdir, fakat bunu onunla uyum sağlamadan yaptığınız için sizi reddetmektedir. Dolayısıyla insanlara yardım edebilmek için, önce onlarla uyum sağlamak gerekir. Onlara güçlü ve olumlu bir ruh hali aktarmak gerekir. Beden Dili işaretleriniz, yani jestleriniz, beden hareketleriniz ve yüz ifadeleriniz bununla uyumlu olmak zorundadır.

gülümse

Karizma sahibi kişiler, yukarıda söz ettiğimiz özellikleri kullanırlar. Başkalarına güç aktarmak, onlar için çok doğal bir şeydir. Bundan zevk alırlar. Başkalarına gönderdikleri düşünce ve duygu mesajlarının kendilerine geri döndüğünü bilirler. Bu Karma Yasası’dır. Böyle davranmak, varlık düzeyi ile ilişkili olmaktır. Karizma Eğitimleri’nde ‘Presence’ dersi olarak geçer. Eğer siz, varlık düzeyi ile ilişkide olduğunuzu biliyorsanız, iletişim kurduğunuz insanların da, ister bilsinler ister bilmesinler, en derin düzeyde varlık düzeyi ile bağlantılı olduklarını biliyorsanız, o zaman sizin karizmanız ve karizmatik etkiniz, başkalarına aktardığınız motivasyon ve cesaret, varlıktan varlığa bir hareket olacaktır ve tekrar size geri dönecektir.

Beden Dili ve Karizma Eğitimleri

Eğer varlık düzeyi ile ilişki kurmak, Beden Dili Eğitimleri’nden ve Karizma Eğitimleri’nden çıkarılırsa, geriye sadece bir tiyatro kalır, eğitmen tiyatronun yönetmeni olur ve kendisine gelen kişilere çeşitli roller biçer. Birlikte oyun oynarlar. Bunun da pozitif etkileri mutlaka olacaktır.

Bazı psikodrama çalışmalarında çalışmaya katılanlar iki gruba ayrılır. Birinci gruptaki bireyler önce gülümsetilir ve sonra onlara çeşitli olayların fotoğrafları gösterilir. Gülümseyen ve sonra fotoğraflara bakan kişiler, bu fotoğrafların hoşlarına gittiğini ve onları mutlu ettiğini söylerler. İkinci gruptaki bireyler ise, önce kaşları çattırılır ve somurtturulur ve sonra onlara aynı fotoğraflar gösterilir. Somurtan ve kaşlarını çatan kişiler, canlarının sıkıldığını, kızdıklarını ve öfkelendiklerini söylerler. Bu konu üzerine yapılan çalışmalar göstermiştir ki, ‘gülümsemek’ sadece insanın kendisini mutlu ve tatmin olmuş hissedişinin bir sonucu değildir, fakat bunlar olmadan da ‘gülümsemek’, kişide fizyolojik bir değişim yaratmaktadır, beden sıcaklığı, kalbin atış ritmi ve beden derisinin direnci değişmektedir.

gülümse 2

Karizmanızı Ortaya Çıkartacak Temel Tavsiyeler

Eğer karizmanızı ve en karizmatik yanınızı görmek istiyorsanız, şu tavsiyeleri uygulayın:

  • Mesajınızın duygusal içeriğine odaklanın.
  • Konuştuğumuz sözler ile beden dilinizi ve ses tonunuzu eşleştirin. Karizma kavramına böyle ulaşırsınız.
  • Ayağa kalkın, dik durum, omuzlarınızı geriye çekin, başınızı yükseğe kaldırın.
  • Kendinizden emin olduğunuzu hissedene kadar bunları uygulayın.
  • Gülümseyin.

Bunlar sizin beyninizi, sinir sisteminizi ve tutumunuzu etkileyecektir. Performansınız sırasında bunları uygulayın. İçinizdeki sıcaklığı koruyun. Beden Dili Eğitimleri‘ne katılmak, Karizma Eğitimleri‘ne katılmak, kendi beden dilinizi oluşturmak, karizmanızı parlatmak yönünde size fayda sağlayacaktır. Ayrıca aşağıda gördüğünüz “Karizma” adını taşıyan kitabı da inceleyebilirsiniz.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 8 =