Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 19, 2014 / Karizma | 0 Yorum

Karizma Geliştirmek

Karizma Geliştirmek

Karizmanızı Geliştirin

Karizma sahibi kişiler, iletişim kurarken, Beden Dili’ni etkili bir şekilde kullanmak becerisine sahiptir. Karizma sahibi kişileri tanımlayan en önemli özelliklerden biri budur. Jest yapmak önemlidir. İyi jestlerin kendiliğinden ortaya çıkmadığı bilinmek zorundadır.

Başkalarının jestlerini izleyin. Bazı konuşmacıların jestlerinin nasıl sahte göründüğüne ve konuştukları sözlerin taşıdığı mesaj ile jestlerin taşıdığı mesajın eşleşmediğine dikkat edin. Böyle insanlar, çoğu kez hilekar veya kurnaz göründüklerine aldırmazlar bile. Başka bazı konuşmacılar ise, Beden Dili‘ni sıradışı bir düzeyde iyi kullanırlar. Bunlar genellikle çok etkili iletişimcilerdir. Özdeğerleri ve özgüvenleri yüksektir. Dolayısıyla kendilerini izleyenlerde bir güven ve tamlık duygusu yaratırlar. Bu insanlardan bazıları başarılı aktörlerdir, bazıları dinsel liderlerdir, bazıları başarılı üstadlardır. Beden Dili’ni kullanmak istiyorsanız, iyi ve kötü örnekleri mukayeseli bir şekilde araştırmak; paranızı, zamanınızı ve dikkatinizi buna ayırmak ve öğrenmek zorundasınız.

Kendi jestleriniz üzerine düşünün. Konuştuğunuz zaman, Beden Dili‘niz konuştuklarınızı destekliyor mu, yoksa Beden Dili‘niz sinirli, ilgisiz veya sıkılmış gibi mi görünüyor? Siz, tutku ile sarıldığınız bir konudan söz ederken, jestleriniz de bunu iletiyor mu, yoksa sakin bir görüntü mü sergiliyorsunuz?

Bir ayna karşısında pratik yapın. Aynada Beden Dili‘nizi izleyin. Bir konuşma yapın veya bir toplantıdaymış gibi rol yaparak konuşun. Bir toplantıda konuşuyormuş gibi yaparken, aynada beden dilinizi izleyin, gözlerinizi izleyin, ellerinizi izleyin. Aynada kime benzediğinizi düşünün. Hilekar ya da kurnaz bir politikacıya mı benziyorsunuz, yoksa Karizma sahibi bir politikacıya mı? Eğer bir izleyici sizi televizyonda görmüş olsaydı, sizin sözlerinizi duymadığı halde, hangi duyguyu aktardığınızı söylerdi? Ayna karşısındaki pratiklerinizi düzenli olarak yapın ve geliştirmek zorunda olduğunuz noktaları not alın. Beden Dili Eğitimleri’ne katılın.

Boş Konuşmaları Azaltın

Gündelik konuşmalarınızda, boş konuşmaların oranını düşürün. Ağzınızdan çıkan her söze değer verin. Küfürlü konuşmayın. Konuşmak için ağzınızı açmadan önce söyleyeceğiniz cümleyi ve nasıl söyleyeceğinizi düşünün. Boş konuşmaktansa, sessiz kalın. Siz sürekli çaba gösterdikçe, konuşacağınız doğru sözler daha kolayca aklınıza gelecektir. Eğer konuşma sürenizi kısaltırsanız, konuşmanız daha ilginç hale gelecektir. Karizma‘nız parlayacaktır.

karizma gelistirmek 03

Söyleyiş Tarzınız, Ne Söylediğiniz Kadar Önemli

Tıpkı jest yapmak gibi, sizin bir şeyi söyleyiş tarzınız da en az ne söylediğiniz kadar önemlidir. Önemli bir şey söyleyin ve kendinizden emin olarak söyleyin. Rahatlatıcı bir ses tonu ile söyleyin ve açık seçik konuşun. Bunları temel alın. Bu temel üzerinde konuşurken, ses tonunuzda, ses ritminizde, sesinizin yüksekliği ve alçaklığında ve ses perdenizde değişiklikler yaparak konuştuğunuz konunun önemli kelimelerini vurgulayın ve böylece konuşmanızı ilginç bir hale getirin. Kendinizi konuşurken kaydedin. Kurduğunuz cümleler üzerinde çalışarak mesajınızı ve Karizma‘nızı güçlendirin.

İnsanlara Kendilerini Değerli Hissettirin

Karşılaştığınız her kişiye, hakikaten önemli olduğunu hissettirin. Onlardan edindiğiniz ‘İlk İzlenim’leri veya onlar hakkında duyduğunuz dedikoduları bir yana bırakın. Eğer insanların kendilerini iyi hissedişlerini sağlarsanız, onlar size doğru çekileceklerdir ve size değer veren bir görüşe sahip olacaklardır.

Başkaları konuşurken, onları aktif olarak dinleyin (Aktif Dinlemek). Bir insan sizinle konuşurken, ona ‘tam dikkatinizi’ verin. İyi bir göz teması kurun. Zaman zaman hemfikir olduğunuz noktalara işaret edin. Zaman zaman konuştuklarını doğru anladığınızı göstermek için söylediklerini özetleyin. Sizin onu dinlediğinizden emin oluşunu sağlayın. Onun konuştuğu konu ile ilgilendiğinizi gösterin. Bazen sizin ile konuşan kişinin omuzuna hafifçe dokunuşunuz da, onun sözleriyle anlaştığınızı veya ona empati duyduğunuzu vurgulayabilir. Böylelikle ona, sizin ile bağlantıda olduğunu hissettirebilir. “Karizma”nızı hissettirebilir.

karizma-tek

İnsanların sizin yanınızdayken veya sizin konuştuklarınızı dinlerken, kendilerini özel hissedişlerini sağlayın. Onların isimlerini ve adreslerini öğrenin ve hatırlayın. Onlarla selamlaşırken, samimi bir şekilde gülümseyin. Özgürce, fakat samimi bir şekilde kompliman yapın. Size yapılan komplimanları da samimi bir şekilde kabul edin. Onlara bir mesaj aktardığınızda, bu mesajın onların istediği bir şey olduğu ve onlar için iyi bir şey olduğu konusunda onları ikna edin.

Konuştuğunuz insanların Beden Dili’ni aynalayın ya da onlarla eşleşin. Öyle ki, bu Sözel Olmayan İletişim sizi onlara daha da yaklaştırsın. İnsanlar ile konuşurken, onların gözlerine bakın. Karizma‘nızı açığa çıkarın.

Bunu uygularken, aşırıya kaçıp onların gözlerini kaçırışlarına sebep olmayın. Bakışlarınızı salonun diğer köşelerinde de dolaştırmayın. Onlara, onlarla bağlantıda olduğunuzu hissettirin. Sadece sesiniz ile değil, bakışlarınızla da onlara ulaşın. Karizma bu yollar ile gelişir. Etkili İletişim, Beden Dili ve Karizma Eğitimi‘ne katılın.

soi-kitap

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + ten =