Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Oca 9, 2015 / Beden Dili | 0 Yorum

İş Görüşmeleri ve Kalabalığa Hitap İçin Beden Dili

İş Görüşmeleri ve Kalabalığa Hitap İçin Beden Dili

İş Görüşmeleri İçin Beden Dili

Çalışan insanlar her zaman kariyerlerinde ilerlemek ister!

Kariyerinde ilerlemek isteyen insan, iş görüşmelerine önem vermek zorundadır. Dolayısıyla kariyerinizde ilerlemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri görüşmelere, toplantılara iyi hazırlanmaktır. İyi bir konuşan, iyi bir dinleyen olmaktır. Bunun yanında Ses Tonu ve Beden Dili Eğitimi almaktır. İnsanlar genellikle Ses Tonlarının başkalarını nasıl rahatsız ettiğinin farkına bile varmazlar. Uykuda gibidirler. Bedensel duruşlarının, bakışlarının, dokunuşlarının karşı tarafta bıraktığı etki ile de ilgilenmezler.

Eğer bir iş görüşmesinde, Konuştuğunuz Sözler ile Beden Dili‘niz ve Ses Tonunuz eşleşmez ise, muhtemel kariyer adımınıza “Elveda” diyebilirsiniz. Dolayısıyla Konuşacağınız Sözlerin provasını yaparken Beden Dili‘nizin ve Ses Tonunuzun provasını da beraberinde yapmak zorundasınız. Özellikle satış grubunun üzerinde çok baskının olduğu şirketlerde çalışırken, iş hayatınızda baskıyı kaldırabildiğinizi söylediğiniz bir iş görüşmesinin kendisini kaldıramıyorsanız söylediklerinizin hiçbir anlamı kalmaz. Aşağıdaki ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır:

  • Ellerinizi bilinçli ve düzgün konumlandırın. Bir iş görüşmesindeyken, her zaman elleriniz odaklanmak zorundasınız, çünkü gergin olduğunuzda sizi ele verecek olan en önemli etken ellerinizdir. Ellerinizin soğukluğu ve terleyişidir. Hiçbir şey yapmıyorsanız bile, ellerinizin duruşu konusunda antrenman yapmak zorundasınız. Ellerinizi nasıl kullanacağınız konusunda bir fikir için aşağıdaki ipucunu okuyun.
  • Bir iş görüşmesinde oturduğunuzda, bacaklarınızı ayak bileklerinizden kesiştirmek ve ellerinizi de dizlerinizin üstüne koymak sizin için daha doğru olacaktır. Kesişen bilekler sizi görüşmeyi yapan kişiden uzaklaştırmadan profesyonel olduğunuz izlenimini verecek ve ellerinizi, sadece titremelerini engellemek için yapıyormuşsunuz gibi göstermeden konumlandırışınız için uygun bir yer sağlayacaktır. Bu pozisyon oldukça resmi oluşuna rağmen, doğru kullanıldığında etrafa güven yayacak bir pozisyondur.
  • Odaya girdiğinizde, iş görüşmesini yapacağınız kişiye önce gülümseyin, sonra el sıkışın. İçten ve gerçek bir gülümseyiş buzları anında kıracaktır. Gülümsemek, sizi rahatlatacaktır, hatta kendinize biraz güven aşılayacaktır.
  • İş görüşmesini yapan kişinin sorduğu her soruyu dikkate aldığınızı göstermek için ara sıra başınızı sallayın.
  • Ne kadar söylense azdır… Gülümseyin! Görüşme boyunca zaman zaman gülümsemek sizi sakinleştirecek ve aynı zamanda sesinize sıcaklık katacaktır.

ataturk kalabalığa hitap için beden dili

Kalabalığa Hitap İçin Beden Dili

Kalabalığa hitap etmek ya da bir şirkette brifing vermek, doğası gereği, iş görüşmelerinde kullanılan Beden Dili Eğitimleri ile benzerlik gösterir. Aralarındaki fark, bir iki kişinin aksine hareketlerinizi pek çok kişinin görecek oluşudur. Beden dilinizi kontrol etmek ve iş görüşmelerinde daha fazla güven aşılayan beden dili sergilemek bunun için gereklidir. Bir insan kalabalığıyla karşı karşıya olduğunuzda, bu hep mümkün değildir, fakat aşağıdaki tavsiyeler size yardımcı olacaktır!

  • Ellerinizle bir şeyler yapmak gereği duyuyorsanız dahi, asla önünüzdeki kağıtları karıştırmayın! Kağıtlarınızı sıkıca tutun ve elleriniz titremediği sürece bu şekilde tutmağa devam edin. Fakat eğer elleriniz titriyor ise, kağıtları kürsüye veya platforma koyabilirsiniz.
  • Sabit durun. Ne heykel gibi dimdik, ne de az sonra dans edecekmiş kadar rahat olun. Küçük ve sakin hareketler oldukça iyidir, fakat bunları başaramıyorsanız sahnede basit bir yürüyüş de sizi sakinleştirmek ve evinizde hissetmek için yeterli olacaktır.
  • Bir kez daha: Gülümseyin! Bir gülümseme seyirciyle aranızdaki buzları kıracak ve seyircinin sizi daha iyi dinlemesini sağlayacaktır. Robot gibi konuşursanız herkes bir noktada sıkılıp şalterlerini indirecektir. Eğleniyor gibi ya da oyun oynuyor gibi konuşur ve görünürseniz, sizi dinleyeceklerdir, oyununuza katılacaklardır.
  • Omuzlarınızı dik ama rahat olsun. Omuzlarınızı dikleştirmek, sizi kendini beğenmiş göstermeden otoritenin sizde olduğunu gösterecektir. Tıpkı göğsünüzü kabartmak gibi.
  • Konuşurken ellerinizi kullanın. Sizi dinleyenler için çekici bir hale getirmek adına küçük el hareketleri kullanabilirsiniz. Bu hem seyircileri konuya dahil edecek, hem de ellerinize huzursuzca sallanmak dışında yapacak bir iş verecektir! Yüz mimikleriniz ve el jestleriniz, Konuştuğunuz Sözlerin ilettiği mesaja uygun olmak zorundadır. Diğer bir deyiş ile uyumlu olmak zorundadır.

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 14 =