Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : May 31, 2013 / Koçluk | 0 Yorum

İletişim Sorunlarımız ve Yaşam Koçluğu Eğitimleri

İletişim Sorunlarımız ve Yaşam Koçluğu Eğitimleri

İletişim Sorunlarımız

İnsan sosyal bir varlıktır.

Bazen yeni bir insan ile tanışırız, bazen reddediliriz, bazen Aşk Acısı çekeriz, bazen Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak için çaba gösteririz.

İlişki ve İletişim sorunlarımız, ‘Özdeğer’imizin ve ‘Özgüven’imizin düzeyini etkilemektedir. Kendimizi kötü hissedişimize sebep olabilmektedir. Bu durum Cinsel Cazibemizi ya da Doğal Karizmamızı azaltmaktadır. Karizma becerilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi ve nasıl kullanabileceğimizi öğrendiğimizde, içimizdeki Psişik Enerji’nin kalitesinin önemini çok daha iyi anlayabiliriz.

karizma-tek

İlişki ve İletişim sorunlarının insan hayatına etkileri üzerinde bir farkındalık yaratabilmek, Yaşam Koçluğu Eğitimi’nin bir parçasıdır.

Yaşam Koçluğu Eğitimi sayesinde insanlar, kim oldukları, kendi kişilikleri, kendi davranışları, kendi duyguları, kendi motivasyonları ve kendi düşünüş tarzları ile ilgili bir farkındalık kazanmaktadırlar. İnsanın kendisi ile ilgili farkındalığının gelişimi, Kişisel Gelişim çalışmalarının bir parçasıdır ve insanın kendisi ile olan ilişkilerini geliştirir. Sevgilisi ile olan ilişkilerini geliştirir. İş hayatında ve özel hayatında daha dolu dolu bir yaşam kazandırır. Doğru bir yön duygusu kazandırır.

Sosyal Onay Beklentisi

Çoğu insan başkalarının onayını kazanmak için kendi asıl hüviyetini feda etmektedir. Çünkü kendi kimliğini Sosyal Onay’a dayandırmaktadır. Giyinirken başkalarının onayını alacak şekilde giyinmektedir. Kendi Özdeğerini Sosyal Onay için feda etmektedir. Dolayısıyla Kabul Edilmek, Özgüven, Reddedilmek ve Kimlik Kaybı arasında bir dans söz konusudur. Boşanmış birçok kadın, Reddedilmek Korkusu yüzünden yeni bir ilişkiyi başlatmaktan korkar.

Sosyal Onay sorunu olan kişiler bir Özgüven Geliştirmek Programı’na, Yaşam Koçluğu Eğitimi’ne katıldıklarında, onlara önce bilinçaltı zihinlerinin kendilerini değerli olduğunu kabul etmek zorunda olduğu öğretilir. Bir kişinin bilinçaltı, o kişinin değerli olduğunu kabul etmediği sürece ya da buna inanmadığı sürece, kişinin Özdeğer‘inin ve Özgüven‘inin gelişimi neredeyse imkansız gibidir. İnsan kimliğini Sosyal Onay’a dayandırdığında, kendi Özdeğer‘inin ve Özgüven‘inin kontrolünü başkalarına vermiş olmaktadır ve çaresiz bir durumda kalmaktadır.

Sosyal Onay beklentisi, kişinin cazibesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer sizin kendi fikirleriniz yoksa, kendi hoşlandığınız şeyler yoksa, bu sizin cazibenizi azaltmaktadır. Jiddu Krishnamurti’nin deyişiyle siz ‘İkinci El’ bir yaşam’a sahipsiniz demektir.

yaşam-koçlugu-seansı

Kendi Yaşamınızın Efendisi Olun

Yaşam Koçluğu Eğitimi, size ‘İkinci El’ bir yaşam sürmek yerine ,‘Kendi Yaşamınızın Efendisi’ olacağınız bir seçenek sunmaktadır. Böylece siz kendi kaderinizi belirleyecek, kaderi başkaları tarafından çizilmiş bir insan olmayacaksınız. Sonbahar yaprakları gibi rüzgârın sizi sürüklediği yere gitmek zorunda kalmayacaksınız.

Shirley MacLaine “Going Within” adlı kitabının bir yerinde şöyle diyordu:

“Benim bütün fiziksel problemlerim, önce bilincimde başlıyor. Ya bir Korku ile, ya bir Reddediliş ile ya da bir Değersizlik duygusu ile bağlantılı oluyor.”

İnsan doğası gereği sosyal etkileşim’e ihtiyaç duyduğundan, Reddedilmek duygusal acıya sebep olabilmektedir. Reddedilmek Acısı, Yalnızlık, Düşük Özdeğer, Düşük Özgüven, Saldırganlık ve Depresyon gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Sevgilisinden telefon bekleyen kadın, sevgilisi aramadığından dolayı kendisini kötü hissetti. Çünkü bu kadının Sosyal Onay’a ihtiyacı vardı. Daha önceki yıllarda insanlar onu onaylamadığı için, onu görmezden geldiği için yaralanmıştı. Bu yüzden, arasın diye beklediği erkek, onu aramadığında, bu davranış ‘incitici bir davranış’ olduğu için değil, fakat ‘geçmişte reddedildiği anları hatırlattığı için’ kadın incinmişti. Eski anılar kadında negatif bir çapa oluşturmuştu. Erkeğin aramayışı bu çapayı tetiklemişti.

Özgür bir farkındalık ile yaşayabilmek için negatif çapalardan ve onay beklentisinden kurtulmuş olmak gerekir. Yaşam Koçluğu Eğitimleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

“Yaşam Koçluğu Eğitimleri” size kim olduğunuzu hatırlatır. Sizin aslî varlığınız coşku ile harekete geçer. Buna şimdiki an farkındalığı da denir.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =