Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 12, 2014 / Beden Dili | 2 Yorum

Güçlü Bir Sunum Yapmak İçin Beden Dili

Güçlü Bir Sunum Yapmak İçin Beden Dili

Güçlü Bir Sunum Yapmak İçin Beden Dili

Profesyonel konuşmacılar, İletişim ve Beden Dili Uzmanları güçlü bir sunuş yapmak için Beden Dili‘nin ve Ses Tonu’nun doğru kullanılışının gerekli olduğunu bilirler. Beden Dili Eğitimi‘nde örneğin Amerika başkan adayı Richard Nixon’un arabasından çıkarken düşmesi olayı gibi çeşitli anektotlar da anlatılır. Bir televizyon çekimi için gelen Richard, arabasından çıkarken düştüğünde, hem üstü başı kirlenmişti hem de terlemişti. Çıkıp konuşma yapacağı sahnenin arkasında incinmiş olan parmağını ovuşturuyordu. Bu tür olaylar herkesin başına gelebilir. Acı dolu bir yüzle çıktığınız sahnede kirlenmiş ellerinizi saklamak zorunda kalabilirsiniz. Bütün bunlar sizi televizyondan seyreden kişileri etkiler ve sizin samimi ve dürüst bir kişi olmadığınız intibası uyandırabilir. Radyodan konuştuğunuzda ise sadece ses tonunuz algılanacaktır. Dolayısıyla televizyonda konuşurken Beden Dili işaretlerinize çok dikkat etmelisiniz. Richard Nixon yukarıda sözünü ettiğimiz olayın olduğu seçimleri kaybetmişti, John Kennedy başkanlığı kazanmıştı. Eğer Richard Nixon Beden Dili‘nin önemine inanmış olsa idi, televizyondan yansıyan imajına daha fazla dikkat ederdi.

Beden Dili’nin Önemi

Beden Dili‘ni bu kadar önemli yapan şey nedir? Her dakika çevremize yaydığımız binlerce Sözel Olmayan İletişim işaretlerini bu kadar önemli yapan şey nedir? Eğer seçimlere katılıyorsanız, televizyonda konuşma yapıyorsanız sizi izleyen seyirciler bilinçaltı bir şekilde bütün bu işaretleri algılayacaklardır. Size bakacaklar ve bir karar vereceklerdir. Yaptığınız konuşmaların metni ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, izleyicilerin sizin ile ilgili değerlendirmesini etkileyecek en önemli unsur sizin Sözel Olmayan İletişim işaretleriniz olacaktır. Sizin bedeniniz ile yaptığınız hareketler yani Beden Dili ve ses tonunuz, sizin beyninize de mesajlar olarak geri dönecektir. Sadece izleyicilere gitmeyecektir. Bedensel duruşunuz, kişisel alanınız hareketleriniz, jestleriniz size geri dönecektir. Dolayısıyla eğer omuzlarınız öne doğru çökmüş bir şekilde durursanız, başınızı aşağıya doğru eğerseniz bu hareketler size geri döndüğünde kanınıza negatif hormonların karışmasına sebep olacaktır ve bu çok kısa bir zaman içinde olacaktır.

İyi olan haber ise şudur: Eğer siz güçlü Beden Dili mesajlarını yaratmağı öğrenirseniz ve bunları kendi “Beden Dili”nizin farkındalığıyla bütünleştirebilirseniz, konuşmak için ya da sunuş yapmak için ortaya çıktığınızda kendinizi arzu ettiğiniz kadar güçlü hissedebilirsiniz.

sunuş yapmak 01

Kendinizi Bir Arslan Gibi Hayal Edin

Bir konuşmacıyı ya da bir satıcıyı olumlu anlamda güçlü kılan şey nedir. Kişisel alanını tam olarak kontrol altında tutmak, rahat bir “Beden Dili” sergilemek, açık bir bedensel duruş sergilemek ve güçlü ve samimi bir burada ve şimdide olmak bunlardan birkaçıdır. Karizma Eğitimi‘nde öğretildiği gibi kendinizi güçlü hissetmeğe başlamak için, kendinizi ormandaki bir arslan gibi hayal edebilirsiniz. Arslan kendi kişisel alanına ve yaşadığı bölgeye hakimdir, ormanların kralıdır. Genellikle rahattır ve kendinden emin bir şekilde hareket eder. Eğer yoluna bir fare çıkarsa, sinirlenecek olan ve strese girecek olan faredir. Arslan açık bir bedensel duruş sergiler. Kaslarını gererek, gevşeterek yürür. Samimidir, güven duygusuna sahiptir. Arslan her zaman ne ise odur. Hiçbir zaman bir Zebra olmağa çalışmaz.

Şimdi yukarıdaki paragraftaki arslan imajını kafanızda tutarak sunuş yapmanız ile ilgili “Beden Dili” çalışmalarına başlayın.

Önce ayaklarınızdan başlayın. Yere sağlam basın. Karnınızdaki güç merkezi olan Hara’ya odaklanın. Ayakta dururken ayaklarınız ile ufak tefek hareketler yapın. Hareketlerinizi fazla şuurlu olarak kontrol etmeyin.

 • Ayaklarınızı her zamanki gibi açarak ayakta dururken, ayaklarınız arasındaki mesafeye dikkat edin.
 • Bedeniniz ile bir arslan duruşu sergilemeğe çalışın ve ayaklarınızın ve bedeninizin duruşunu bu arslan duruşuna göre değiştirin. Daha sağlam bir duruş için ve ‘burada ve şimdide olmak’ için ayaklarınızı o denge durumuna getirin.
 • İlk duruşunuz ile ikinci duruşunuz arasındaki farkı hissetmeğe çalışın.
 • Sonra ağırlığınızı geriye doğru verin ve topuklarınızı hissedin.
 • Ayaklarınızın yer ile bağlantılı olduğunu hissedin. Yıllarca araba kullananlarda bir bacak diğerine göre daha uzayabiliyor. Bu da ayakta duruşunuzu etkiliyor. Bu yüzden sağa ya da sola, öne ya da arkaya doğru eğilmiş olarak değil de, düzgün olarak durduğunuzdan emin olun.
 • Ağırlığınızı ayaklarınıza eşit oranda dağıtın.
 • Odanın içerisinde bir arslan gibi gezinin. Bedeninizin neler hissettiğine dikkat edin. Bacaklarınızın nasıl hareket ettiğine dikkat edin. Kollarınıza dikkat edin. Onlar hareket etmeleri gerektiği gibi mi hareket ediyorlar?
 • Bacaklarınızı açarak uzun uzun yürüyün, kollarınızın da özgür bir şekilde hareket edişine izin verin.

Beden Dili Eğitimi‘ne katılarak “Beden Dili”nizi, Sözel Olmayan İletişim‘inizi, beden duruşunuzu, özgüveninizi yansıtacak şekilde geliştirebilirsiniz.

soi-set

Benzer Konular:

2 Comments

 1. Yüksek lisans sunumum nedeniyle stresli bir anda internette karşıma çıktınız kendimden evin yarın sunuma gidiyorum 🙂 teşekkürler ??????

  • Başarılar Tuğçe Hanım 🙂

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir