Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 11, 2014 / Liderlik | 0 Yorum

‘Etkili Liderlik’in 5 Alışkanlığı

‘Etkili Liderlik’in 5 Alışkanlığı

İyi Liderler Etkili İletişim Gerçekleştirir

İyi Liderler her zaman iyi iletişimci olmuşlardır ve bu bir sır değildir. Etkili Liderler, Etkili İletişim’in konuşulan ve yazılan sözcükler kadar samimiyet ve içtenlik ile ilgili olduğunu öğrenmişlerdir. Gerçekten de İletişim ve Etkili Liderlik birbirine bağlıdır. Eğer açık seçik, güvenilir, samimi ve içten bir tarzda iletişim kuramıyorsanız, başkalarını nasıl teşvik edebilirsiniz, nasıl yönetebilirsiniz? Aşağıda Etkili Liderlik‘in beş özelliği açıklanmaktadır.

 1. Söyledikleri ile yaptıklarının tutarlı oluşuna özen gösterir.
  İnsanın söyledikleriyle yaptıklarının birbirini tutması güven duygusunu oluşturur. Güven duygusu ise, Etkili İletişim‘in ve Etkili Liderlik‘in üzerine kurulduğu sağlam kayadır. Sizin davranışlarınız bile tek başına bir iletişimdir. Ve konuştuğunuz sözler ile tutarlı olması gerekir. Eğer eylemleriniz ile konuştuğunuz sözler arasında bir tutarsızlık var ise, yaşamınızda ciddi bir sorun var demektir. Eğer bir an önce bunu düzeltmezseniz, gelecekte sizi daha büyük bir sorun bekliyor olacaktır. Genellikle insanın söyledikleriyle yaptıklarının birbirini tutmadığını kendinde görmesi çok zordur. Bu yüzden herkes eleştiriye açık olmalıdır. Güvendiğiniz kişiler sizi uyarabilirler.
 2. Karmaşık olan şeyleri basitleştirir.
  Yanınızda çalışan insanlar ve müşterileriniz her zaman bir enformasyon bombardımanı altında kalmaktadırlar. Bu yüzden sizin söylediklerinizi işitmeleri zorlaşmaktadır. Etkili Liderlik karmaşık düşünceleri ve stratejileri basitleştirir. Etkili Liderlik becerilerine sahip liderler yanlarında çalışan kişilerin ve müşterilerinin kolaylıkla anlayacağı ve ona göre davranacağı terimler haline getirir. Eğer bir şeyi basitleştiremiyorsanız, onu anlamamışsınız demektir. Dolayısıyla netlik önemlidir. Teknik jargonlarla ve iş dünyasının deyimleriyle konuşmak, sözlerinizin karmaşık oluşuna yol açar. Etkili İletişim için söyleyeceğiniz sözleri en az kelime kullanarak söyleyin.etkili liderlik 03
 3. Kendi sesini bulur.
  Etkili Liderlik için kendinize ait bir dil kullanın.Kurduğunuz iletişimlerde değerleriniz gözüksün. Yüksek düzeyli yöneticiler genellikle “Büyük Şirketlerin Sesini” kullanmağı tercih ederler, kendi seslerini değil. Çünkü “Büyük Şirketlerin Sesinin” bir güzel söz söyleme sanatını içerdiğini düşünürler. Grameri ve dili doğru kullanmak önemli değil demek değildir. Güçlü ve Etkili Liderlik anlayışına sahip liderler bir cümleyi diğerine nasıl bağlayacaklarını bilirler. Fakat yüksek düzeyli bir belagata özenmezler. Açık seçik olmağa ve gerçekçi olmağa dikkat ederler. İnsanlar gerçekçi mesajları dinlemek ister. İnsanlar gerçekçi mesajlara saygı gösterir. Ne iseniz o olun. Kendinizi gizlemeyin, başka bir kılığa girmeyin. “Etkili İletişim” için samimi ve içten olun, insanlar buna saygı gösterecektir.
 4. Ortada görünen biri olur.
  Şirketinizde çalışan insanlarla ve şirketinizin müşterileriyle bir arada olduğunuzda, onlar sizin kim olduğunuzu görecekler ve sizin nelerle ilgilendiğinizi anlayacaklar. Bir bilgisayarın arkasına saklanarak oturmak kolay bir şeydir. Ve insanlara kimseyi görmek istemediğiniz ve kimseyle konuşmak istemediğiniz gibi mesajlar aktarır. Elektronik iletişim, yüz yüze ve ses sese iletişimin yerini alamaz. Günümüzde insanlar kişisel bir bağlantı hissetmeğe ihtiyaç duyuyor. İnandığı bir iş yerinde çalışmak istiyor. İş yerinizde çalışanlara sizin de bu işe ve iş yerine angaje olduğunuzu, onlara ve yaptıkları işlere özen gösterdiğinizi göstermelisiniz.
 5. Kulakları ile olduğu kadar gözleri ile de dinler.
  Durun, bakın ve dinleyin. Etkili İletişim‘in iki yanlı bir olgu olduğunu hatırlayın. ‘Etkili Liderlik’ anlayışıyla donanmış Liderler iyi sorular sormağı bilirler ve kulakları kadar gözleriyle de dinlerler. İnsanın kendi mesajına odaklanışı ve gördüğü, işittiği şeylere odaklanmayışı kolay bir şeydir. Özellikle bir şirkette lider pozisyonundaysanız, yetkileriniz vardır. Doğrudan geri bildirim almaktan kaçınabilirsiniz, ama böyle yapmayın. Satır aralarını okuyun. İnsanları dinleyin. Sözel Olmayan İletişim işaretlerine bakın. Bir insanın Beden Dili’ni izlemek bilmek istediğiniz şeyleri size sağlayacaktır.

soi-set

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =