Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 14, 2014 / Beden Dili | 0 Yorum

Etkili İletişim’de Sözel Olmayan İletişim’in Rolü

Etkili İletişim’de Sözel Olmayan İletişim’in Rolü

Sözel Olmayan İletişim

İlgilendiğiniz konular üzerine konuşurken, çok fazla Sözel Olmayan İletişim (Sözsüz İletişim veya Beden Dili) işareti kullanırız. Sözsüz İletişim veya Beden Dili yüz ifadelerini, beden hareketini ve jestlerin, göz temasını, bedenin duruşunu, ses tonunu, kaslardaki gerginliği ve nefes alma şeklini içerir. Nasıl baktığınız, nasıl dinlediğiniz, nasıl hareket ettiğiniz ve nasıl reaksiyon gösterdiğiniz, karşınızdaki kişiye sizin neler hissettiğiniz ile ilgili sözcüklerden çok daha fazla şey anlatır.

Sözel Olmayan İletişim işaretlerini anlamak ve kullanmak becerisini geliştirmek, başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekten ne düşündüğünüze ve ne hissettiğinizi ifade etmenize yardımcı olacaktır. Zor durumların üstesinden gelişinize yardımcı olacaktır. Evinizde ve iş yerinizde daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Açık bir Beden Dili sergileyerek Etkili İletişim’inizi güçlendirebilirisiniz. Bunun için kollarınızı ve ayaklarını çapraz halde bağlamayın, ayakta dururken de açık bir duruş sergileyin. Oturuyorsanız, oturduğunuz sandalyenin ucuna büzülmüş halde oturmayın, sizin ile konuşan kişinin gözlerine bakarak göz temasını sürdürün. Aynı zamanda kendi beden dilinizi, kendi sözel mesajlarınızı vurgulamak ve güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin bir iş arkadaşınızın başarısını kutlamak üzere ona kompliman yaparken, omuzuna hafifçe vurabilirsiniz.

Sözel Olmayan İletişim İşaretlerini Okumağı Geliştirmek

 • İnsanları Gözlemleyin.
  Bir alış veriş merkezindeyken, otobüsteyken, trendeyken, kafedeyken, restoranda iken, hatta sesi kısılmış bir televizyonda talk show izlerken insanları gözleyebilirsiniz. Başkalarının beden dilini nasıl kullandıklarını gözlemledikçe, başkalarıyla iletişim kurarken Sözel Olmayan İletişim (Sözsüz İletişim) işaretlerini daha iyi anlayacak ve daha iyi kullanabileceksiniz. İnsanların nasıl rol yaptıklarına bakın, birbirlerine nasıl tepki gösterdiklerine bakın. Aralarındaki ilişkinin adını koymağa çalışın. Ne üzerine konuştuklarını anlamağa çalışın. Her birinin konuştukları şeyle ilgili neler hissettiklerini algılamağa çalışın.
 • Bireysel Farklılıkları Fark Edin.
  Farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden gelen insanlar Sözel Olmayan İletişim işaretlerini kullanmak konusunda farklılık gösterirler. Beden Dili işaretlerini okurken, o insanın yaşını, kültürünü, cinsiyetini veiçinde bulunduğu duygusal ruh halini hesaba katmanız gerekir. Liseli bir genç, yeni dul kalmış bir kadın, bir japon iş adamı beden dili işaretlerini farklı amaçlarla kullanacaklardır.
 • Sözel Olmayan İletişim İşaretlerine Bir Grup Olarak Bakın.
  Tek bir jeste veya başka bir Sözel Olmayan İletişim (Sözsüz İletişim) işaretine fazla odaklanmayın. Göz temasından, ses tonundan ve beden dilinden algıladığınız Sözel Olmayan İletişim işaretlerini bir bütün olarak değerlendirin. Eğer konuşan kişi göz temasını keserse ve başka yere bakarsa ya da bir ara kollarını birbirine kavuşturursa, bunları herhangi bir anlamı olmadan da yapmış olabilir. Dolayısıyla bir insanı okumanın en iyi yolu, Sözel Olmayan İletişim işaretlerini bir bütün olarak değerlendirmektir.

beden dili 02

Kendi Sözel Olmayan İletişim İşaretlerinizi Kullanmağı Geliştirmek

 • Konuştuğunuz Sözler İle Eşleşen Sözel Olmayan İletişim İşaretlerini Kullanının.
  “Sözel Olmayan İletişim”, Sözel İletişim’i güçlendirmek zorundadır. Ona karşıt olmamalıdır. eğer siz ağzınız ile bir şey söylüyorsanız, fakat Beden Dili’niz başka bir şey söylüyorsa, sizi dinleyen kişiler, samimi olmayan, dürüst olmayan biri olduğunuzu hissedebilir. Örneğin ağzınızla ‘Evet’ derken, başınızı ‘Hayır’ anlamında sallamayın. 
 • Kendi Sözel Olmayan İletişim İşaretlerinizi Bağlam’a Göre Ayarlayın.
  Bir çocuk ile konuşunrken sesinizin tonunu kullanışınız, iş yerinde yöneticilerle konuşurken kullandığınız ses tonundan farklı olmalıdır. Duygusal ruh halini de dikkate almalısınız. Konuştuğunuz kişinin kültürel temelini de dikkate almalısınız.
 • Beden Dilinizi Olumlu Duygularınızı Aktarmak İçin Kullanın.
  O anda gerçekten öyle hissetmeseniz bile bunu uygulayın. eğer bir iş görüşmesi yaparken, bir sunuş yaparken, sevgiliniz ile ilk buluşmanızda, kendinizi sinirli hissediyorsanız, o anda gerçekten öyle hissetmeseniz bile olumlu Beden Dili işaretlerini kullanın. Bu sizin güven duygunuzu geliştirecektir. Bir odaya girerken, başınız öne eğik bir şekilde girmeyin. Gözlerinizde bir nefret veya bir tiksinme duygusu ile girmeyin. Bir iskemle ya da koltuğa otururken, kayıp düşer gibi oturmayın. Sırtınızı ve omuzlarınızı dik tutmağa çalışın. Gülümseyin ve göz temasını sürdürün. El sıkışırken güçlü olun. Böyle yaparsanız daha fazla özgüven hissedeceksiniz ve karşınızdaki kişileri de rahatlaşmış olacaksınız.

soi-set

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − six =