Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 14, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Etkili İletişim

Etkili İletişim

Etkili İletişim, bir insanı veya bir durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Farklı düşüncelerden dolayı oluşan sorunları çözebilmemizi sağlar. Güven ve saygı dolu çevreler yaratmamızı sağlar. Böyle bir çevrede yaratıcı fikirler vardır, sorun çözmek, sevgi ve ilgi vardır. Biz başkalarıyla iletişim kurmağa çalışırken, aslında başkaları da bizim ile iletişim kurmağa çalışmaktadır. Etkili İletişim‘in olmadığı yerde yanlış anlaşılmalar vardır ve bunlar, özel yaşamımızdaki ve profesyonel yaşamımızdaki ilişkilerde çatışma ve hayalkırıklığına sebep olur. Etkili İletişim Becerileri’ni öğrenerek karınızla, kocanızla, çocuklarınızla, dostlarınızla ve iş arkadaşlarınızla daha iyi ilişki kurabilirsiniz. Peki O zaman ‘Etkili İletişim Nedir?’ sorusunun cevabı üzerine biraz daha derinleşelim.

Etkili İletişim Nedir?

Enformasyon çağında yaşamaktayız. Her gün çok yüksek miktarlarda mesaj göndermek zorundayız, mesaj almak zorundayız ve bu mesajları işlemek (bilgi işlem) zorundayız. Bu durum bizi ‘Etkili İletişim Nedir?’ sorusuna yanıt aramak konusunda zorlamakta. Fakat Etkili İletişim sadece enformasyon alış verişi yapmaktan çok daha fazlasını içerir. Enformasyonun arkasındaki duyguyu anlamağı gerektirir. Etkili iletişim evde ve iş yerinde ilişkileri geliştirebilir. Başkalarıyla aranızdaki bağı kuvvetlendirebilir. Ekip çalışmalarını geliştirebilir. Karar vermek ve orun çözmek çalışmalarını geliştirebilir. Etkili İletişim, negatif ve zor mesajları bile bir çatışma yaratmadan ve güven duygusunu zedelemeden iletebilmenizi sağlar. Etkili İletişim, Sözel Olmayan İletişim, dikkatle dinlemek, stresi bir anda yönetmek becerisi ve kendi duygularınızı ve iletişim kurduğunuz insanın duygularını tanımak ve anlamak kapasitesi sağlar.

Etkili İletişim öğrenilen bir beceridir. Mekanik değil de, kendiliğinden, spontane olarak kullanıldığında daha etkili olur. Bir tekste bakarak okunulan mesaj ile, spontane bir şekilde insanların yüzüne bakarak aktarılan mesajın etkisi aynı değildir. Şüphesiz ki, bu becerileri geliştirmek ve etkili bir iletişimci olmak zaman ve çaba gerektirir. Siz daha fazla çaba gösterdikçe ve daha fazla uygulama yaptıkça, içinizden gelen spontane sözler ile konuşabilen biri olursunuz. Etkili İletişim Becerileri‘ni daha da geliştirmek, “Etkili İletişim Nedir?” sorusunun cevabını içselleştirmek anlamına gelir.

Etkili İletişim Becerileri

Etkili İletişim Becerileri‘ni dört ana başlıkta toplamak mümkündür.

Etkili Dinleme

Etkili Dinleme, Etkili İletişim‘in en önemli unsurudur. Başarılı dinlemek sadece sözcükleri veya iletilen enformasyonu anlamak demek değildir. Aynı zamanda Konuşan Kişi’nin ilettiği mesajla ilgili neler hissettiğini de anlamaktır.

Etkili Dinleme

  • Konuşan Kişi’nin dinlenildiğini ve anlaşıldığını hissetmesini sağlayabilir. Konuşan kişi ile daha güçlü ve daha derin bir bağlantı kurmanıza yardım eder.
  • İletişim’in kurulduğu çevredeki herkesin güven duygusu hissettiği bir ortam yaratabilir. İnsanlar fikirlerini, kanaatlerini, duygularını ve arzularını daha rahat ifade edebilirler ve sorunları yaratıcı bir şekilde çözebilirler.
  • Zaman kazandırabilir. Enformasyonu netleştirmeğe yardım eder, çatışmaları ve yanlış anlamaları azaltır.
  • Negatif duygulardan kurtulmağı sağlayabilir. Eğer konuşan kişi kendi düşüncelerini ve duygularının işitildiğini ve anlaşıldığını hissederse, bu onun sakinleşmesine, negatif duygulardan kurtuluşuna yardımcı olur. Gerçek bir anlayış sağlar ve sorun çözümüne iyi bir başlangıç olur.
etkili iletişim
Etkili Dinleme’nin Unsurları

Eğer sizin amacınız konuşan kişiyi tam olarak anlamak ve onunla bağlantı kurmak ise, genellikle doğal bir şekilde etkili dinlersiniz. Eğer doğal bir şekilde içinizden gelerek etkili dinleyemiyorsanız, o zaman aşağıdaki unsurları hatırlamanız gerekecektir. Aşağıdaki konularda daha fazla uygulama yaptıkça başkalarıyla etkileşimleriniz daha doyurucu ve daha başarılı olacaktır.

  • Tam Olarak Konuşan Kişi’ye odaklanın. Konuşan kişinin Beden Dili‘ne ve diğer Sözel Olmayan İletişim işaretlerine odaklanın. Eğer bir toplantıda konuşmacı konuşurken siz hayallere dalarsanız, cep telefonunuzdaki mesajları okursanız, o zaman birçok Sözel Olmayan İletişim işaretini algılayamayacaksınız demektir. Eğer bazı konuşmacıları dinlerken, konsantre olmakta zorlanırsanız, kafanızın içinde onların söylediği sözcükleri tekrarlayabilirsiniz. Bu sizin onların mesajıyla ilgilenişinizi sağlar. Konuşan kişiye odaklanmış kalmanıza yardımcı olur.

soi-set

  • Konuşan Kişi’nin sözünü kesmeyin. Konuşmanın konusunu, “Anlattığınız şey benim de başıma gelmişti. İzin verirseniz kısaca anlatabilir miyim?” gibi bir şey söyleyerek kendi ilgi alanlarınıza çekmeğe de çalışmayın. Dinlemek, konuşmak için sıra beklemek demek değildir. Eğer zihninizde ne söyleyeceğinizi oluşturmağa çalışıyorsanız, konuşan kişiye odaklanamazsınız. Aslında konuşan kişi de sizin Sözel Olmayan İletişim kategorilerinden biri olan yüz ifadelerinizi okuyunca, zihninizin başka yerlerde olduğunu görecektir.
  • Yargılayıcı olmayın. Bir insanla “Etkili İletişim” kurmak için, ondan hoşlanmak zorunda değilsiniz ve onun fikirleriyle, değerleriyle ve kanaatleriyle aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Yargılamak isteğini bir yana bırakmanız gerekir. Etkili Dinleme için yargılamak gerekmiyor. Bir insanı tam olarak anlamak için yargılamağı, suçlamayı ve eleştirmeyi bir kenara bırakmanız gerekir. Eğer bunları uygularsanız, sizin için çok zor olacak bir iletişimi kolaylaştırmış olursunuz.
  • İlgilendiğinizi gösterin. Konuşan kişinin anlattığı şeylerle ilgilendiğinizi gösterin. Arasıra başınızı sallayın, gülümseyin. Açık bir Beden Dili sergileyin. Arasıra ‘Evet’, ‘Hıı hıı’ gibi küçük sözel konuşmalarla konuşan kişiyi devam etmesi için cesaretlendirebilirsiniz.

Bir iletişim becerisi olan dinlemek, iletişimin en önemli konusudur. “Aktif Dinlemek Eğitimi”ne katılarak bu becerinizi geliştirebilir ve iletişiminizin kalitesini yükseltebilirsiniz.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =