Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 15, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Etkili İletişim Becerileri ve Stres Yönetimi

Etkili İletişim Becerileri ve Stres Yönetimi

Stres Yönetimi

Etkili İletişim Becerileri’nden biri de Stres Yönetimi’dir. Küçük dozlarda stres baskı altındayken performans göstermemize yardımcı olur. Bununla birlikte stres sabit bir hale geldiğinde ve zorlayıcı olmağa başladığında, Etkili İletişim’e zarar verir, açık seçik düşünme kapasitesine zarar verir, yaratıcı düşünmeğe zarar verir ve uygun davranışların sergilenişine zarar verir. Ağır bir stres altında olduğunuzda insanları yanlış okumağa başlarsınız. İnsanlara kafa karıştırıcı Beden Dili işaretleri göndermeğe başlarsınız. Sağlıksız davranış kalıpları sergilemeğe başlarsınız.

Eşinizle, çocuklarınızla, patronunuzla, dostlarınızla veya iş arkadaşlarınızla bir konuda anlaşmazlık içinde olduğunuzda, kaç kez kendinizi stres altında hissettiniz? Böyle anlarda kaç kez daha sonra pişman olduğunuz şeyler söylediniz? Eğer stres olanca ağırlığı ile üzerinize çöktüğünde, kendinizi çabucak ondan kurtaracak bir yöntem bulsaydınız ve bunu uygulasaydınız, o zaman daha sakin bir ruh haline geçebilirdiniz. Bu sadece sizi pişmanlıklardan kurtarmış olmakla kalmayacak, çevrenizdeki insanları da rahatlatacıktır. Ancak bedeniniz gevşemiz ve zihniniz sakinlemiş bir haldeyken, kısacası Alpha Ruh Hali’ndeyken, içinde bulunduğunuz durumun gerektirdiği bir aklî yanıtı verebilirsiniz. Ancak sessiz olduğunuzda, başkalarının Beden Dili ve Ses Tonu işaretlerini doğru okuyabilirsiniz.

Etkili İletişim İçin Stresten Çabuk Kurtulmak

Stres olanca ağırlığı ile üzerinize çöktüğünde ve sizi sarsmağa başladığında, canınız meditasyon yapmak bile istemez, hatta parka gidip koşmak bile istemez. Zaten muhtemelen ya patronunuzla bir toplantının ortasındasınızdır ya da eşinizle tartışmaktasınızdır. Bu yüzden bir anda üzerinizdeki stresi azaltmayı öğrenerek, yani Etkili İletişim Becerileri‘nden biri olan Stres Yönetimi ile her türlü güçlü duyguyla emniyetli bir şekilde yüzleşebilecek hale gelebilirsiniz. Duygularınızı ve arzularınızı düzenleyebilirsiniz. Uygun bir davranış sergileyebilirsiniz. Gevşemiş bir bedenle, sakinleşmiş bir zihinle Alpha Düzeyi’ndeyken farkındalığın enerji dolu halini yaşarsınız. O zaman insanı alt üst edici haberler alsanız bile, siz duygusal olarak dengeli halinizde kalmağı sürdürebilirsiniz.

stres yönetimi 02

Stres İle Başa Çıkmak

İletişim sırasında Etkili iletişim Becerileri‘nden Stres Yönetimi‘ni gerçekleştirmek ve Stres İle Başa Çıkmak için aşağıdaki

 • Öncelikle Stresli Olduğunuzu Farkedin.
  İletişim sırasında stres altına girdiğinizde, Stres Yönetimi yapabilmek için gerekli doneleri bedeniniz size haber vermeğe çalışacaktır. Kaslarınız gerginleşecek, mideniz ağrıyacak, avuçlarınız terleyecek, yumruklarınız sıkılacak, nefes alış verişiniz değişecek…
 • Sakinleşin ve Bir An İçin Sessiz Kalın.
  Toplantıya devam etmek ya da başka bir zamana bırakmağa karar vermeden önce bunu uygulamağa çalışın.
 • Duyumlarınızı Kullanın.
  Arka arkaya derin nefes aldığınızda, kaslarınızı önce kasıp sonra gevşettiğinizde, meditasyon ile ilgili rahatlık sağlayan bir görselleştirmeği hayal edebildiğinizde, bir anda Stres Yönetimi‘ni başlatabilirsiniz. Bunun için duyumlarınızı kullanın. Görmek, işitmek, dokunmak, tat almak ve koklamak… Her birimiz duyusal girdilere farklı tepki vermekteyiz. Dolayısıyla sizi en çok rahatlatanın görsel mi, işitsel mi, dokunsal mı olduğunu bulun.
 • Bir Mizah Arayın.
  İletişim sırasında stres atmanın en iyi yollarından biri mizahtır, fakat uygun zamanda kullanılmalıdır. Eğer toplantıda bir şeyler çok ciddiye alınmağa başlandıysa, bu ciddiyetin herkesi kasmasını önlemek için bir şaka yapabilirsiniz, bir hikâye anlatabilirsiniz ve toplantıdaki insanların ruh halini değiştirebilirisiniz.
 • Durumu Hafife Alın.
  Toplantı sırasında eğer herkesi mutlu edecek bir ortak nokta bulursanız, bu “stres” seviyesini düşürecektir. Eğer toplantıya katılanlardan biri belirli bir konuda sizden daha fazla hassasiyet gösteriyorsa, uzlaşacak bir ortak nokta bulun. Bu sayede ilişkilerinizin geleceği için iyi bir yatırım yapmış olursunuz.
 • Bir An İçin Durumdan Uzaklaşın.
  Stres Yönetimi
  için toplantı sırasında bir an için konuşulan mevzudan uzaklaşmak gerekebilir ve bu herkesi sakinleştirebilir.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =