Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 15, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Etkili İletişim Becerileri ve Duygusal Farkındalık

Etkili İletişim Becerileri ve Duygusal Farkındalık

Duygusal Farkındalık

Özel yaşamınızda ve iş hayatınızda Etkili İletişim kurmakta duyguların önemli bir rolü vardır. Duyguları ve arzuları hissetme tarzımız, düşünme tarzımızdan daha etkileyicidir ve bizi iletişim kurmak veya karar vermek noktalarında motive eder. Duygusal tepki gösterme tarzları ve Sözel Olmayan İletişim işaretleri hem sizin başkalarını nasıl anladığınızı ve hem de başkalarının sizi nasıl anladığını gösterir. Eğer duygularınızı ve arzularınızı doğru bir şekilde fark edemiyorsanız, ne hissettiğinizi tam olarak anlayamıyorsanız, niçin öyle hissettiğinizi anlayamıyorsanız, o zaman Kendi duygularınızı ve arzularınızı ifade etmek konusunda zorlanacaksınız demektir. Başkalarının duygularını, arzulurını ve ihtiyaçlarını anlamak konusunda da zorlanacaksınız demektir. Ve bu farkındalık eksikliğinin sonuçları hayal kırıklığı, yanlış anlamalar ve çatışmalar olacaktır. Eğer gerçekten sizin canınızı sıkan bir şey var ise ve siz bunu ifade etmekte zorlanıyorsanız, o zaman ilişkileriniz tartışmalarla dolu olacaktır. Örneğin, evdeki ilişkilerde perdelerin nasıl durması gerektiği bir sorun olacaktır. İş yerinde bilgisayardan çıkış almak için nelerin yapılması gerektiği bir sorun olacaktır.

soi-set

Duygusal Farkındalık size aletler sağlar. Bu aletleri kullanarak hem kendinizi hem de başkalarını anlayabilirsiniz. Size iletilen gerçek mesajları anlayabilirsiniz. İnsanın kendi duygularını, arzularını ve ihtiyaçlarını bilmesi belki basit bir şeymiş gibi görünebilir, birçok insan kendisinde böyle bir şey olduğunu kabul etmeyebilir. Ama onların hayatlarına baktığınızda, öfke, acı, üzüntü ve korku gibi güçlü duygular ile mücadele ettiklerini görebilirsiniz. Kendileriyle konuştuğunuzda, size sözel olarak bu tür duygulara sahip olmadıklarını söyleyeceklerdir. Bu yüzden Duygusal Farkındalık eğitimleri önemlidir ve Etkili İletişim kurma becerisi insanın kendi duyguları, arzuları ve ihtiyaçları konusunda bir farkındalık sahibi olmasına dayalıdır. Eğer yukarıda söz ettiğimiz güçlü duyguları yaşamaktan korkuyorsanız veya sadece rasyonel bir düzeyde iletişim kurma konusunda ısrarcıysanız, Duygusal Farkındalık eğitimleri sizin kendinizi ve başkalarını bütünüyle tam olarak anlamak becerinizi onaracaktır. Sorunları, çatışmaları daha yaratıcı bir şekilde çözebileceksiniz ve insanlar ile duygusal bağlantı kurabileceksiniz.

duygusal farkındalık

Duygusal Farkındalık Etkili İletişim’i Nasıl Geliştirir?

Duygusal Farkındalık, duygusal deneyimlerin ân be ân bilincinde olmaktır. Duyguları yönetebilmek becerisidir ve bunlar da Etkili İletişim’in temelidir. Duygusal Farkındalık sayesinde

  • Başkalarını gerçekten nelerin rahatsız ettiğini anlayacaksınız ve empati göstereceksiniz.
  • Kendinizi gerçekten nelerin rahatsız ettiğini ve gerçekten neyi arzu ettiğinizi arzulayacaksınız.
  • Etkileşim kurduğunuz insanı anlamak ve empati duymak için motivasyon sahibi olacaksınız, onların mesajından fazla hoşlanmasanız bile.
  • Açık seçik ve Etkili İletişim kuracaksınız, negatif bir mesajı iletirken bile.
  • Güçlü, güven dolu ve başarılı ilişkiler kuracaksınız, yaratıcı bir şekilde düşüneceksiniz, sorunları ve çatışmaları çözeceksiniz.

Etkili İletişim Düşünceler ve Duygular Arasında Bir Denge Sağlar

Kendinizde Duygusal Farkındalık‘ı güçlü bir şekilde gerçekleştirdiğinizde, üzerinde düşünmenize gerek olmadan duygularınızı, arzularınızı ve ihtiyaçlarınızı bileceksiniz. Bir insanın size aslında ne anlatmağa çalıştığını veya neden böyle davrandığını anlamak için duygusal ipuçlarını kullanabileceksiniz. Etkili İletişim‘in amacı, kendi aklınız ile duygularınız arasında, kendi düşünceleriniz ile duygularınız arasında sağlıklı bir denge kurmanızdır.

Duygusal Farkındalık Öğrenebileceğiniz Bİr Beceridir

Duygusal Farkındalık, hayatımızın her döneminde sabırla ve uygulamalar ile öğrenebileceğimiz bir beceridir. Zor duygularla nasıl başa çıkabileceğinizi ve öfke, acı, üzüntü, korku, nefret etmek, aşırı sürprizlerle karşılaşmak ve aşırı sevinç gibi duyguları nasıl yönetebileceğinizi öğrenerek Duygusal Farkındalık‘ı geliştirebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi öğrendiğinizde, duygularınız ve davranışlarınız hangi zor durumda olursa olsun sizin kontrolünüz altında olacaktır. Açık seçik ve Etkili İletişim kurabileceksiniz.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir