Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 8, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Dinlemek Aktif Bir Süreçtir

Dinlemek Aktif Bir Süreçtir

Temel Bir Özellik Olarak Aktif Dinleme

Dinleme Becerileri‘ne sahip olmak başarılı profesyonellerin en belirleyici niteliğidir. Aktif Dinleme profesyonellerin temel bir özelliğidir. Kendi profesyonel becerilerimizi gözden geçirmeğe ve geliştirmeğe başladığımızda, ‘dinleme’ konusu karşımıza çıkacaktır. Günümüzde çeşitli teknikleri öğrenirken çok fazla zaman ve enerji harcamaktayız, fakat ‘Dinleme Becerileri’mizi geliştirmek için yeteri kadar zaman ve enerji harcamamaktayız. Bunun sonucunda insanlar iyi bir dinleyici olmak için gereken, göz teması kurmak ve konuştuğu insana yönelmek gibi en basit konulara da zaman ve enerji ayıramamaktadırlar.

Dinleme Becerileri‘ni geliştirmek hepimize yarar sağlar. Özellikle Atılgan insanların iyi bir dinleyici olmağı öğrenmeleri gerekir. Odaklanmak, Dinleme Becerileri‘ni ve Yorumlamak Becerileri’ni geliştirmek gerekir.

Dinlemezsen Anlayamazsın

İletişim kurduğumuz insanlar üzerinde pozitif bir etki bırakmanın en iyi yolu, onlara Empati duymak ve onların ihtiyaçlarını anlamaktır. Onları etkili bir şekilde dinlemektir. Onların ne istediğini keşfetmenin anahtarı basittir:

  • Doğru soruları sorun
  • Cevapları iyi dinleyin
  • Bilginiz ile ilişkilendirin ve
  • Eylem’e dönüştürün.

İhtiyaçların araştırılmasına odaklanarak soru sorun. Örneğin ne kadar sıklıkla müşterilerinize sattığınız ürünü nasıl kullanacaklarını ya da sattığınız ürün ile ilgili en çok hangi özelliklerinden hoşlandıklarını sormaktasınız. Ya da en son ne zaman müşterilerinize, sizin ürününüzü kullanmalarının başkalarıyla ilişkilerini nasıl etkilediğini sordunuz. Bu tür sorular müşterilere sorulacak doğru soru örnekleridir ve biz onların cevaplarını etkili bir şekilde dinlediğimizde, işimiz ile ilgili iyileştirmelere ve çözümlere ulaşabiliriz.

Müşteri çağında yaşıyoruz. Müşterilerimiz kullandıkları ürünler ile ilgili olarak geçmişe göre daha fazla ürün tercihlerine sahiptir. Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz müştelerimizin dikkatini çeken başka hizmet ve ürünler ile rekabet etmek zorundadır. Bu ortamda müşterilere kolaylık sağlamak, ürünün kaliteli oluşu ve müşterilerin sorunlarıyla ilgilenmek şirketin başarılı olmasını sağlayacaktır. Bunun için müşterilerimizi etkili bir şekilde Dinleme Becerileri kazanmalıyız.

aktif dinleme 09

Pasif Dinlemek ve Aktif Dinlemek

Bir ajandaya sahip olmak, bir zihin kalıbına sahip olmak insanın doğasında vardır. Ve bunlar büyük ölçüde geçmiş deneyimlerimizden kalan izlenimlere dayanmaktadır.

Özellikle bir iş yerinde çalışanlar için, bunlar, her gün karşılaşılan vakalardandır. Zaman içinde şirketin bazı müşterilerini duyarız. Bunları azaltmak için ve yeni müşteriler kazanmak için müşterilere yönelik kurslar düzenleyebiliriz. Onlara sorular sorup onların cevaplarını dinleyebiliriz. Eğer insanlara iletişim kursları veriyorsanız, bazen bir insan ile uzun yıllar evli kalmış olmak diye bir sendrom ile karşılaşabilirsiniz. Aslında bunu iletişim bağlamına oturtursak Pasif Dinlemek olarak adlandırabiliriz.

Bir insanı dinlemeğe başlamadan önce, eğer kafanızda konu ile ilgili bir ön varsayıma sahipseniz, o zaman o insanı tek kulağınızla dinlersiniz ve pasif bir dinleyici olursunuz. Pasif bir ruh hali ile dinlemek, şekilleri siyaha boyamak gibidir. Tek bir fikre saplanıp kalmak gibidir.

Bazı araştırılara göre, dinlediğimiz sözlerden ancak % 50’sini anlayabiliyoruz, değerlendirebiliyoruz ve muhafaza edebiliyoruz. Bundan iki gün sonra ise, bunların sadece yarısını hatırlayabiliyoruz. Dolayısıyla bize, iletişim kurduğumuz insanlarla, potansiyel müşterilerimizle tartıştığımız şeylerden sadece % 25’i kalıyor. Dolayısıyla Pasif Dinlemek bizim başarımızı sınırlandırıyor.

Aksine Aktif Dinleme halinde iken farkındalığımız açık oluyor ve elde ettiğimiz enformasyonu aktif bir şekilde içselleştiriyoruz ve belleğimizde katalogluyoruz. Kendi çalıştığımız iş kolumuzda işimiz ile ilgili kurduğumuz iletişimlerde gereken kavramları zihinlerimizde sağlam bir şekilde taşıyoruz.

Aktif bir dinleyici olmanın önemini anlamanız için şu açıklama da size yardımcı olacaktır. Çoğumuz konuşurken bir dakikada yaklaşık 100-150 kelime konuşmaktayız. Dinleme oranımız ise bir dakikada yaklaşık 400 kelime. Konuşmak ile dinlemek arasındaki fasılayı çok akıllıca kullanırlar. Bu fasılada iletişim kurdukları kişinin kendilerine anlattığı şeyleri analiz ederler, onların beden dilini izlerler ve iletişim kurdukları kişilerin, örneğin potansiyel müşterilerin daha iyi dinlemelerine yardımcı olacak stratejiler geliştirirler.

Yukarıda söz ettiğimiz fasılayı daha etkili kullanmak ve Aktif Dinleme halimizi sürdürmek için kendimizi eğitebiliriz. Eğer siz iletişim kurarken Dinleme Becerileri‘nizi kullanamaz bir halde ya da Aktif Dinleme halinde değilseniz, insanlara yardımcı olmak için birçok fırsatı kaçırmış olabilirsiniz. Ve böylece kazanabileceğiniz bazı şeyleri de kazanmamış olursunuz.

Aktif Dinlemek Eğitimi almak için daha fazla beklemenize gerek yok. Geniş bilgi için hemen tıklayın.

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir