Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 13, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Çocuklarla Etkili İletişim Kurmak

Çocuklarla Etkili İletişim Kurmak

Çocuklarla Etkili İletişim’in Yöntemi: Aktif Dinleme

Çocuklarla Etkili İletişim kurmak istiyorsak, yetişkinler gibi çocukların da kendilerine has sorunları olduğunu hatırlamak zorundayız. Bu sorunlar, yetişkinlerin ve çocukların zihinsel becerilerini tam olarak kullanmasına engel olur. Aile içinde çatışmalar olabilir. Okuldaki öğretmenler ile çatışmalar olabilir. Çocuk bir aşk ilişkisinde hayalkırıklığına uğramış olabilir. Belki özgüveni eksiktir, belki yeteri kadar duygusal ve düşünsel gıda alamıyordur. Belki toplumun ve gittiği okulların kafasında ürettiği yanılsamalar bir soruna neden oluyordur. Böyle bir soruna sahip bir çocukla Etkili İletişim kurmanın en etkili yöntemi Aktif Dinleme’dir.

Aktif Dinleme’nin Temel Unsurları

Aşağıda Aktif Dinleme konusu ile ilgili temel unsurlar ele alınacaktır.

 • Çocuğun sözünü kesmeden dinleyin.
  Çocuk konuşurken kendi fikirlerinizi söylemek için onun sözlerinin akışını kesmeyin. Birinin sözünü kestiğinizde, onun hikâyesinin akışını kesmiş olursunuz. Siz Aktif Dinleme yaparken, çocuk size akış halinde anlatabilse, belki de onu üzen sorunun sebebi su yüzüne çıkacaktır. Eğer akışı keserseniz, belki de bunu hiçbir zaman keşfedemeyeceksiniz.
 • Dinlerken onun gözlerine bakın.
  Aktif Dinleme yaparken bedeniniz çocuğa yönelik olsun, başka taraflara değil, onun anlatacaklarıyla ilgilendiğinizi gösterin.Dikkatli bir şekilde aktif dinlediğinizi gösterin. Ona özen gösterdiğinizi gösterin. Etkili İletişim kurduğunuzu gösterin.
 • Dinlerken onu eleştirmeyin ve tavsiyelerde bulunmağa başlamayın.
  Aktif Dinleme yaparken eleştirmemek çok önemlidir. Aynı fikirde olmadığınızı bağırarak vurgulayarak söylememek çok önemlidir. Çocuğun söylediği sözleri reddetmemek çok önemlidir. Konuşmanın sonunda çocuğa onun söylediklerinin bize neler hissettirdiğini anlatabiliriz. Çocuğun konuşması tamamlandıktan sonra, eğer onunla aynı fikirde değilsek, kendi fikrimizi ve kendi doğru bildiğimizi açıklayabiliriz. Fakat çocuğu aktif dinlerken, onun sözlerinin akışını kesmememiz gerekir. Etkili İletişim kurmamız gerekir.
  cocuklarla-iletisim 01
 • Onun duygularını ve arzularını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak sorular sorun.
  Aktif Dinleme yaparken soracağınız sorular hem size, hem de dinlediğiniz çocuğa anlatılmağa çalışılan sorunun anlaşılışına yardımcı olacaktır. Bir an için kendinizi çocuğun yerine koyun. Onun neler düşündüğünü ve neler hissettiğini hayal edin. Onun hayatında neler olup bittiğini hayal edin. O zaman soracak doğru soruları bulacaksınız. Tavsiyelerde bulunmağa alışmış birine başlangıçta böyle sorular sormağı uygulamak zor gelebilir. Bu kolay değildir, fakat çalışarak deneye deneye herkes daha Etkili İletişim kurabilir ve sonuç alabilir.Bazı insanlar bu tekniği mekanik olarak kullanırlar. O zaman karşılarındaki çocuk negatif tepki gösterebilir. Bu negatif tepki ile karşılaşınca da şaşırırlar. Özellikle başkalarını eleştirmeği huy edinenler bunu çok sık yaşar. Bir insanla içten ve samimi bir şekilde ilgilendiğinizi göstermek için önce eleştirmeği bırakmamız gerekir. O zaman Etkili İletişim kurmağa çalıştığımız çocuklar kendilerini bize açacaktır. Bazı şeyleri konuşmak için doğru zamanı ve doğru mekanı beklememiz gerekir. Bunun için de hassasiyet gerekir. Kaba insanlar bu konuda başarılı olamazlar. Özellikle şu konuyu unutmayın ki, çocuklar belirli bir konuyu tartışmaya zorlanmaktan hoşlanmazlar. Özellikle de başkalarıyla konuşmak istemedikleri konularda. Eğer siz ona samimi bir şekilde yaklaşabilirseniz, ‘Aktif Dinleme’ yaparken içten ve samimi sorular sorabilirseniz, o zaman kendini size açmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Çocuğu doğru anladığınızdan emin olun.
  Bir insanı doğru anlamağa çalışmak ve bunu ona onaylatmak o insanın gerçek düşüncelerini ve hislerini bize açmasına yardımcı olur. Bunu sağlamak için çocuğunh anlattıklarını kendi sözcükleriniz ile ona yansıtırız. Bu sayede onun söylediklerini doğru anlayıp anlamadığımızı tespit etmiş oluruz. Çocuk da bizim onun söylediklerini kabul ettiğimizi hisseder. Eğer çocuk doğru anlaşılmadığını anlarsa, bize derdini başka yolla anlatmağa çalışacaktır. Böylece mesajı daha netleşecektir.

Yukarıdaki Etkili İletişim tekniklerini kullanmak ve ‘Aktif Dinleme’ çocuklar ile olan ilişkilerimize uyum ve sevgi getirebilir. Ebeveynlerin bu teknikleri bir an önce uygulamağa başlamaları önemlidir. Çocuğun yaşının küçük olmasının bir önemi yoktur. Çünkü bu teknikler bize düşünmek ve iletişim kurmak için bize bütünüyle yeni bir yol kazandırmıştır. Ebeveynler, öğretmenler veya herhangi bir birey bu teknikleri öğrenip ustalaşabilir. Bunun için Aktif Dinlemek Eğitimleri‘ne, seminerlere, workshoplara katılabilir. En ‘Etkili İletişim’in sevgi olduğunu unutmayın.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =