Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 8, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Bir Lider İçin Aktif Dinleme

Bir Lider İçin Aktif Dinleme

Aktif Dinleme’nin Özellikleri

“Bir Lider İçin Aktif Dinleme” adını taşıyan bu yazı, yaptığı işin lideri olanları, çalıştığı şirkette kariyer basamaklarını hızla tırmanarak yöneticilikten liderliğe sıçramağı hedeflemiş lider adaylarını ve liderlik özelliklerini geliştirmek isteyen gerçek liderleri ilgilendermektedir.

Bir Lider İçin Aktif Dinleme‘nin özellikleri aşağıda açıklanmaktadır:

 1. İlgilendiğini Göster
  Size bağlı çalışanlar ile ilgilendiğinizde, onlar daha fazla çalışma eğilimi gösterirler ve hatta sizin beklentilerinizin üstüne çıkabilirler. Çalışanlar kendilerinin ‘kim olduğuyla’ samimi bir şekilde ilgilenen kişiler tarafından yönetilmek isterler. Kim oldukları ve ekip için ve daha üst bir boyutta bütün şirket için neyi temsil ettikleriyle samimi bir şekilde ilgilenilmesini beklerler. Bu yüzden eğer şirketinizde yöneticiler ve diğer çalışanlar var ise, onları sadece kendi başarınız için kullanabileceğiniz aletler ve kaynaklar olarak görmeyin. Onlar insandır ve kendilerine ait becerilere sahiptirler. Onların becerileri ve onların değeri sadece sizin şirketinizde yaptıkları işle sınırlı değildir. Birçok Lider çalıştıkları şirkette kendilerine bağlı çalışanlar ile iletişim ve ilişki sorunları yaşarlar. Bu tür iletişimler ve ilişkiler kısa ömürlüdür. Çalışanlar Liderlerinin kendileriyle sadece yaptıkları iş bağlamında değil, kişisel sorunlarını da kapsayan genel varlıklarıyla da ilgilenilmesini isterler. İnsanların zaman zaman profesyonel ve kişisel sorunları olur. Aktif Dinlemek Eğitimi‘ne katılarak, bir sorunlara yaklaşım tarzı olan aktif dinlemeği daha kapsamlı ve derinlikli olarak ele alabilirsiniz.
 2. Kendini Angaje Et
  İlgilenmenin ötesinde kendinizi yanınızda çalışanlar için önemli olan konulara angaje edin. Sizin ile kendi kanaatlerini paylaştıklarında, onlara sorular sorun ve cesaretlendirin. Bakış açılarını geliştirmelerini ve genişletmelerini sağlayın. Kendinizi daha aktif bir şekilde angaje ettiğinizde, onlar sizin dinlediğinizi, dikkatinizi yönelttiğinizi ve anlamağa çalıştığınızı bilecekler.Bazen bir iletişim toplantısında konuşursunuz ve toplantıdan sonra biri yanınıza yaklaşır ve size kendinizi ifade etmek konusunda, farklı ve biricik bir tarzınız olduğunu söyler. Dolayısıyla aslında olmadığınız birini taklit etmeğe çalışarak konuşmak yerine, kendi üslubunuz ile konuştuğunuzda, onu nasıl kullanabileceğinizi de zaman içinde geliştirirsiniz. Böyle bir iletişim üslubu ekip toplantılarında da yararlı olur. İnsanlar sizi dinlerler, çünkü sizin onlara değer verdiğinizi anlarlar. Sizi şefkatlı bir Lider olarak görürler.
  aktif dinleme 08
 3. Empatik Ol
  İş yerlerinde her gün stres ve baskı ile karşılaşırız. Çünkü her çalışanın stresi ve baskıyı yönetmek tarzı farklıdır. Yöneticiler empati ile yaklaştığında, çalışanların performanslarının olumsuz etkilenişini azaltabilirler.Yanınızda çalışan kişilere onların yaşadığı stresi, baskıyı ve hayal kırıklıklarını hissettiğinizi gösterin. Onlar ile ilgilendiğinizi gösterin. Bunun sizin otoritenizi zayıflatacağından korkmayın.Empati, Aktif Dinleme‘nin güçlü bir unsurudur. Yine de birçok lider, çalışanlar ile duygusal etkileşim’e girmekten sakınır. Ancak iyi Liderler nasıl empati gösterebileceklerini bilirler. İhtiyacı olan kişiler için yaklaşılabilir insanlardır. Kafaları ile kalplerini dengelemiş insanlardır.
 4. Başkalarını Yargılama
  Başkalarını yargılayan Liderler, onları dinlemeyen Liderlerdir. Çoğu zaman Liderler, kendilerinden farklı üslup ve yaklaşımları ağır bir şekilde eleştirirler. Başka bir insanı yargılamadan önce onu anlamağa çalışın.Yargılayan Liderler kendi olgunlaşma eksikliklerini göstermiş olurlar. Farklılıkları kucaklamak konusundaki beceriksizliklerini göstermiş olurlar. Böyle Liderlerin kendi şirketleriyle ilgili bir başarı video kayıtları vardır. Hep bunu çalar söylerler. Bu yüzden de şirkette her türlü değişime direnç gösterirler.21. yüzyılın Lideri yeni fikirleri ve projeleri kucaklayan bir Lider olmalıdır. Aktif Dinleme‘yi bilmelidir, sürekli öğrenmelidir ve kendisini ve şirketini değişim’e adapte etmelidir.
 5. Farkındalık
  Büyük Liderler çevrelerinin farkındadır. Nasıl “Aktif Dinleme” yapabileceklerini bilirler. Sözel ve Sözel Olmayan İletişim işaretlerini başarı ile kullanırlar. Beden Dilleri ile, yüz ifadeleriyle veya sadece başlarını sallayarak mesaj aktarabilirler. Bu tür Liderlerde ‘executive presence’ çok güçlüdür. Her zaman içinde bulundukları alanda bunu açığa çıkarabilirler.Farkındalık sahibi liderler, sadece işitmek ile yetinmezler. Diyalog içinde olan biten her şeyin farkında olurlar. Sahte bir iletişim işareti göndermezler. Konuşulan sözleri not alırlar. İnsanların bu sözleri nasıl söylediklerine dikkat ederler. Göz Temasını ve Jestleri sürdürürler.Eğer bir toplantıda yukarıdaki gibi davranmazsanız, insanlar sizin toplantıdan koptuğunuzu anlarlar. İlgisizliğinizi ve dinlemediğinizi algılarlar. Bu yüzden farkındalığınızı hiçbir zaman yitirmeyin.aktif dinleme 11
 6. Sözü Kesmemek
  Çalıştığınız ekibin lideri sizin ve başkalarının toplantılardaki konuşmalarını kaba bir şekilde kesmiş olabilir. Bu olay günümüzde sıradan ve genel bir şey olarak görülmektedir. Şefkatli liderler ise, böyle davranmak yerine dinlemeği ve diyalog sırasında konuşanın sözünün akışını kesmemeği tercih ederler. İletişimin iki yanlı bir süreç olduğunu kabul ederler. Söz kesmenin bir rahatsızlık doğurduğunu bilirler. Sabırlı bir dinleyici olarak birlikte çalıştıkları insanların saygısını kazanmağı tercih ederler.İş toplantılarında ekibinizde çalışan insanların söyledikleri sözlere odaklanmış olarak kalın. Burada ve Şimdide olun. Her zaman başkalarına saygılı olun. Onları dinleyin ve şefkatli bir Lider olun.Çalışanların saygı duyduğu liderler, dinleyen liderlerdir. Çünkü çalışanlar, Aktif Dinleme‘nin ne kadar zor bir şey olduğunu bilirler.

Aktif Dinleme Üzerine İstatistikler

Aşağıda Aktif Dinleme‘nin önemi üzerine bazı istatistikler verilmektedir:

 • Öğrendiğimiz şeylerin % 85’ini dinleyerek öğreniriz.
 • İnsanların genellikle kavrayarak dinleme oranı % 25’tir.
 • Tipik bir iş gününde zamanımızın % 45’ini dinlemeğe, % 30’unu konuşmağa, % 16’sını okumağa ve % 9’unu yazmağa harcarız.
 • Profesyonellerin % 2’sinden daha azı dinleme becerileri ve tekniklerini anlamak ve geliştirmek için eğitim almaktadır.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 15 =