Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Oca 9, 2015 / Beden Dili | 0 Yorum

Bedeninizin Bir Dili Var

Bedeninizin Bir Dili Var

İletişim Sadece Sözcükler Değildir

Kişilerarası İletişim’in Konuşulan Sözler’den ibaret olmadığını, iletişim kurduğumuz kişiye ulaşamadığımız zaman fark ediyoruz. Evet, iletişim sadece sözcükler değildir…

İletişim‘in sözel kısmının yanı sıra, sözel olmayan kısmını oluşturan Beden Dili ve Ses Tonu gibi unsurlarını iletişim anlayışımız içerisine katmak, hiç kuşku yok ki, iletişimimizin kalitesini arttıracaktır.

Farkında olmadan bir yandan iletişim kurduğumuz insanların bedensel duruşları, mimikleri, el ve kol hareketleri ile bize neler anlattıklarını algılıyor, diğer yandan kendimizi, duygularımızı beden dili işaretleri aracılığıyla iletişim kurduğumuz kişiye aktarmağa çalışıyoruz.

Peki, hal böyleyken Beden Dili konusunda biraz daha bilinçlenmek, “Beden Dili” işaretlerinin ne anlam’a geldiğini öğrenmek faydalı olmaz mı?

Sözel Olmayan İletişim’in bu bilgilerini bugünden başlayarak daha bilinçli bir şekilde iletişimlerimize katmak geliştirici olmaz mı?

sözel olmayan iletişim

Kısaca farkında olmadan kullandığımız Beden Dili ve Ses Tonu gibi Sözel Olmayan İletişim unsurlarını, Kişilerarası İletişim‘de biraz daha farkında olarak kullanmak ilişkilerimizin kalitesini arttırmaz mı?

Sözel Olmayan İletişim’in işaretleri, herkes tarafından üretilir ve yine herkes, bu işaretleri kolay bir şekilde anlamak için beceriye sahip olabilir. Bu, konuştuğunuz kişinin size hakikati söyleyip söylemediğini, bir şeyleri sizden saklayıp saklamadığını, sizden hoşlanıp hoşlanmadığını bir anda bilebileceğiniz anlamına gelir. Aslında becerilerinizi iyi bir şekilde ayar edebilirsiniz ve bu, sizin karşılaştığınız kişilerin o anda ne düşündüğünü ya da ne hissettiğini bilişinizi sağlayabilir. Bunun için yapmak zorunda olduğunuz şey, sadece gözlemlemektir. Onların eylemlerini ve beden hareketlerini gözlemlemektir.

Nasıl, etkileyici değil mi?

 

Beden Dili Eğitimi

Sözel Olmayan İletişim, bizim yüz ifadelerimizi, jestlerimizi, göz temasımızı, bedensel duruşlarımızı ve ses tonumuzu içerir. Sözel Olmayan İletişim’i veya Beden Dili’ni anlamak ve kullanmak becerisi, başkalarıyla bağlantı kurabilmeğe, bir anlamı ifade edebilmeğe ve daha iyi ilişkiler kurabilmeğe yardımcı olabilecek güçlü bir alettir. Beden Dili Eğitimi aracılığıyla Sözel Olmayan İletişim becerilerinizi geliştirin ve Beden Dili’ni doğru okumak ve doğru uygulamak sanatını öğrenin.

Beden Dili’ni doğru okumak ve Beden Dili bilgisini doğru olarak uygulamak, kısaca Sözel Olmayan İletişim’de ustalaşmak sizin elinizdedir. Sözel Olmayan İletişim, sizin öğrenebileceğiniz bir şeydir.

soi-set

“Sözel Olmayan İletişim” alanı son yıllarda hızla gelişmiştir. Pratikleri, iş dünyasına, medya alanına, uluslararası ilişkiler alanına, eğitim alanına ve birçok başka alana yayılmıştır. Sözel Olmayan İletişim, Kişilerarası İletişim‘de ve gruplar arası iletişimde insanların başarılı oluşuna katkıda bulunmuştur. Psikoterapistler, grup liderleri, yöneticilik eğitimi alanlar, danışanlar Kişisel Gelişim Programlarında Sözel Olmayan İletişim’in doğasını ve etkilerini öğrenmekten çok yarar sağlamışlardır. İyi iletişim kurmak, insanın kişisel ve profesyonel yaşamının temelidir.

Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, incelikli etkilerin gücünü kullanmağı seçebilirsiniz. Kariyerinizde, iş hayatınızda, ilişkilerinizde, aşk yaşamınızda ve insanlarla karşılıklı etkileşimi ve iletişimi gerektiren her şeyde başarılı olabilirsiniz. Eğer sanat gerçekten bilim ile birleşirse, inanılmaz sonuçlara ulaşılabilir. Çünkü henüz hiç kimse “Sözel Olmayan İletişim” konusunda nasıl ustalaşılacağını gerçekten öğrenmiş değil. Okullarda öğretilmiyor. Kendilerine öğretilmemiş olduğundan kimse çocuklarına öğretmiyor. Dolayısıyla Beden Dili Eğitimi aracılığıyla ‘Sözel Olmayan İletişim’in sırlarını keşfedebilecek ve kendi durumlarınıza uygulayabileceksiniz.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir