Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 6, 2014 / Beden Dili | 1 yorum

Beden Dilini Kullanarak Güçlü İletişim Kurmak

Beden Dilini Kullanarak Güçlü İletişim Kurmak

Beden Dilini Kullanarak Güçlü İletişim Kurmak

Beden Dilini Kullanarak Güçlü İletişim Kurmak konusu iş dünyasında, üniversite çevresinde, şirketlerde ve devlet kademelerinde önem verilen bir konudur. Başarı üzerinde Beden Dili’nin (Vücut Dili’nin) büyük bir rolü vardır.

Aşağıda Beden Dilini Kullanarak Güçlü İletişim Kurmak konusu ile ilgili önemli noktalar ele alınmaktadır.

 • Önemli bir toplantıya katılmadan önce derin olarak nefes alın.
  Toplantı salonuna girmeden önce birkaç kere derin bir nefes alın ve nefesinizi ağzınızdan dışarı doğru verin. Bu sizin boynunuzdaki, omuzunuzdaki ve çenenizdeki gerginlikleri boşaltacaktır. Eğer boynunuzdaki, omuzlarınızdaki ve çenenizdeki gerginlikleri boşaltmazsanız, Beden Dili‘niz (Vücut Dili‘niz) sizin çok katı ve çok saldırgan biri olduğunuz izlenimini uyandırabilir.

Beden Dili’ni Kullanarak Sunuş Yapmak

 • Formal bir sunuş yaparken, sabit durmak yerine hareket etmeği deneyin.
  İnsanlar harekete yönelirler, hareket tarafından çekilirler. Eğer konuşurken hareket ederseniz, insanların dikkatini çekersiniz. Özellikle mesajınızın anahtar noktasını açıklamadan önce böyle yaparsanız, daha etkili olabilirsiniz. Aynı zamanda konuyu değiştirirken, eski konudan ayrıldığınızı da böyle gösterebilirsiniz. İnsanlar ile aranızdaki alanı kullanarak da açıkladığınız fikirlerinizi güçlendirebilirsiniz. Örneğin, eğer üç konudan söz edecekseniz veya üç konuyu sunacaksanız, her birini farklı bir fiziksel duruş ile birlikte konuşun. Eğer bir iyi haber ve bir de kötü haber verecekseniz, her birini konuştuğunuz platformun farklı bir noktasında sunabilirsiniz. Eğer bunu uygularsanız, kapanış sözcüklerinizi iyi haber verirken durduğunuz noktada söylemeğe dikkat edin. Çok önemli bir şey söylerken hareket etmeyin. Hareketlerinizi, hareketsiz durduğunuz anlarla kombine bir şekilde kullanın. En önemli noktaları konuşurken kesinlikle hareketsiz kalın. İşte o zaman en büyük etkiyi yaratabilirsiniz.

sunuş yapmak

 • Kararlı olduğunuzu gösterebilmek için ellerinizi öne doğru uzatın ve avuç içleriniz aşağıya yönelik olsun.
  Avuç içinin görülmesini sağlayan jestler, sizin iletişim’e açık olduğunuzu, önceden belirlenmiş konu üzerinde görüşmeğe istekli olduğunuzu gösterecektir. Avuç içlerinin görünmediği duruşlar, sizin görüşmelere kapalı olduğunuzu gösterecektir. Otorite sergileyen jest, sizin konuştuğunuz kürsünün üzerinde iki elinizin avuçlarının aşağı doğru olduğu bir bedensel duruştur.
 • Konuştuklarınız ciddiye alınsın istiyorsanız, bir an söyleyeceklerinizi dile getirin.
  Eğer kendi fikirlerinizi toplantının sonuna saklarsanız, başınızı ve bedeninizi geriye doğru esnetip konuşmağa başlarsanız, mesajınız pek ciddiye alınmayacaktır, önemsenmeyecektir. Bu yüzden, açıklamak istediğiniz kendi fikirlerinizi toplantının başında açıklamalısınız. Bu sizin toplantının içinde olduğunuzu gösterecektir. Daha sonra tekrar söz alıp sezgilerinizi ve telkinlerinizi dile getirdiğinizde onlar daha fazla kabul görecektir.
 • İnsanların toplantıdan ne zaman ayrılacağını önceden bilin.
  İnsanlar bir toplantıdan ayrılmağa hazır olduklarını çeşitli Beden Dili (Vücut Dili) işaretleri ile gösterirler. Bazıları sandelyenin ucuna doğru oturmağa başlar. Bazıları elleriyle, kollarıyla sandalyenin dışına doğru taşar. eğer konuştuğunuz insanlar, bu tür Beden Dili (Vücut Dili) işaretleri sergilemeğe başlarsa, onlara saygı göstermelisiniz ve konuşmanızı kısa sürede tamamlamalısınız.
 • Görüşme Becerilerinizi keskinleştirmek için, bir uyumu ne kadar çabuk bozabildiğinize önem verin.
  Toplantı masasında iş görüşmesi yapacağınız kişi ile karşı karşıya oturduğunuzda, başınızı ve sırtınızı geriye doğru esnettiğinizde, kendinizi ondan uzaklaştırmış olursunuz. Genellikle görüşme yapacağınız kişi de aynı hareketleri yapar, kendini sizden uzaklaştırır, sizi aynalar. Daha sonra başınızı öne doğru eğin ve ellerinizi masanın üzerine koyun, onun gözlerine bakın ve gülümseyin. Aranızdaki etkileşimin sıcak duygular ile ısındığını ve birbirinize karşı daha dostane duygular hissettiğinizi ve birbirinize karşı daha açık olduğunuzu göreceksiniz. Sadece bu deneyim bile sizin Beden Dili‘nizin (Vücut Dili‘niz) iletişim kurduğunuz kişi ile aranızda uyum sağladığını veya uyumu bozduğunu gösterebilir.

beden dili20

 • Ekibinizde iş birliğinizi geliştirmek için yürümek ile işe başlayın.
  Bir arada yürümek, bir arada şarkı söylemek, birlikte dans etmek ve birlikte perküsyon aletleri çalmak iletişim eğitimlerinde kullanılan uygulamalardır. Bunlar grup üyelerini birbirine bağlar. Birbiri ile senkron hareket etme becerisini geliştirir. Üniversitelerde yapılan araştırılar, birlikte yapılan bu tür senkron aktivitelerinin ekip üyelerini kollektif amaçları geliştirmeğe motive ettiğini göstermiştir. İnsanlar ekibin başarısı için kişisel çıkarlarından fedakarlık etmeği bile seçmektedirler. Ekip içindeki iş birliği güçlenmektedir.

Karizma Eğitimi ve Duygusal Bulaşma

 • Dinamik olmak için Bedensel Duruşunuzu geliştirin.
  İnsanlar ile konuşurken sesinizin sadece ağzınızdan çıkmadığını, aksine bütün bedeninizden çıktığını hissetmelisiniz. Bunu anladığınızda, doğru Beden Dili (Vücut Dili) sergileyerek daha dinamik bir konuşmacı olabilirsiniz. Ayaklarınızı yere sağlam basarsınız. Karın merkezinizdeki güç merkezinize odaklanırsınız. Vücut ağırlığınızı ayaklarınıza dengeli bir şekilde aktarırsınız. Bulunduğunuz yerde daha fazla bir alan kapladığınızda, geniş bir bedensel duruş sergilediğinizde, sinir sisteminiz sakinleşir. Nefes alıp verişiniz yavaşlar. Sesinizin gücü artar. Konuşma ve ses terapistleri, eğitimlerinde bu uygulamaları yaptırırlar.

 • Geriye doğru vücudunuzu esnetin ve kontrol sağlayın.
  Üniversitelerde yapılmış araştırılara göre insanın bedenini dik tutup geriye doğru esnettiği hareket, kişiye ve etrafına güçlü bir Bilişsel Kontrol duygusu yaymaktadır. Birçok ekip lideri, satış ile ilgili zor bir durumla karşılaştıklarında, genellikle ne yapacaklarını düşünürken, ayakta durur ve bedenlerini geriye doğru esnetirler.
 • Ekibinizin üretkenliğini arttırmak için açık bir Beden Dili sergileyin.
  İnsanlar sürekli olarak liderlerinin duygusal işaretlerini gözlerler. Eğer lider kapalı bir Beden Dili (Vücut Dili) sergiliyor ise, onun depresif ya da öfkeli olduğunu düşünürler. Bedensel Duruşlar ve onların duygusal karşılıkları bilinçdışı bir şekilde ekip tarafından taklit edilir ya da aynalanır. Bu süreç Karizma Eğitimi‘nde “Duygusal Bulaşma” olarak adlandırılır. Eğer lider açık bir “Beden Dili” (“Vücut Dili”) sergiliyor ise, ekip de daha olumlu, daha üretken ve daha tutarlı çalışarak buna akli yanıt (respond) verecektir.

Beden Dilini Kullanarak Güçlü İletişim Kurmak ile ilgili yukarıdaki noktalar size basit gibi gelse de, onların gücünü asla hafife almayın. Bir grup insana hitap ederken, kendinizde yapacağınız Sözel Olmayan İletişim ya da “Beden Dili” (“Vücut Dili”) işaretleri değişiklikleri insanların sizi nasıl algıladığı ve size karşı duydukları bağlantı hissi üzerinde büyük bir farklılık yaratabilir.

“İş Hayatı İçin Beden Dili Eğitimi” almanız da sizi profesyonel yaşamınızda daha başarılı kılacaktır.

soi-set

Benzer Konular:

 

1 yorum

 1. Beden Dili eğitimleri için bilgi verebilir misiniz?

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir