Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Eyl 10, 2014 / Beden Dili | 0 Yorum

Beden Dili ya da Fiziksel Sözcükler

Beden Dili ya da Fiziksel Sözcükler

Beden Dili ya da Fiziksel Sözcükler

İş dünyasında Sözel Olmayan İletişim işaretlerini nasıl tanıyabiliriz ve nasıl anlamlandırabiliriz? Beden Dili (Vücut Dili) üzerine yazılmış kitapları okuyarak kendinize bir alt yapı oluşturabilirsiniz. Fakat yine de kafanızı karıştıran bazı noktalar kalmış olabilir. Bu yüzden Beden Dili‘nin (Vücut Dili‘nin) ne anlama geldiğini doğru yorumlamağa yardımcı olan makaleler kolaylaştırıcı bir etki yapmaktadır. Batı kültüründe fiziksel bedenden söz edildiğinde, genellikle insanların aklına seks gelmektedir. Dolayısıyla Beden Dili Eğitimi’nde fiziksel bedenden söz edildiğinde, bazıları hemen kıkırdamağa başlamaktadır, çünkü hemen akıllarıyla bedenleriyle yaptıkları şeyler gelmektedir. İnsan bedeni güçlü bir iletişim kanalıdır. Dolayısıyla Sözel Olmayan İletişim işaretleri iş dünyasında önemli bir rol oynamaktadır. Konuşulan Sözler ile Beden Dili (Vücut Dili) işaretleri arasında tutarsızlık olduğunda, insanlar Beden Dili (Vücut Dili) işaretlerine göre karar vermiş olsalar bile, yine de Beden Dili Eğitimi gereken ilgiyi görmemektedir. Beden Dili‘ni (Vücut Dili‘ni) anlamak, patronunuzun her yalan söylediğinde eliyle burnuna dokunmasını anlamaktan daha karmaşıktır. Beden Dili (Vücut Dili) onu kullanan kişinin bütün özelliklerini içinde taşır ve biriciktir.

Bedensel Duruşları ve Jestleri Gözlemleyin

Toplantılarda sıkıldığınızda, kendi bedeninizin neler yaptığını ve başkalarının bedenlerinin neler yaptığını izleyin. İnsanların farklı bedensel duruşlar ve jestler sergilediğini izleyin. Toplantı salonunda oturduğunuz iskemlede yumruklarınızı sıkıp bedeninizi kastığınızda, neler hissettiğinizi deneyimleyin. Bacaklarınızı ve kollarınızı çaprazlayarak oturduğunuzda neler hissettiğinizi deneyimleyin. Eğer farklı bedensel duruşların karşılığı olan farklı duyguları öğrenirseniz, başkalarının dünyalarında neler olup bittiği ile ilgili enformasyonları çok daha kolay elde edebilirsiniz. Derin bir nefes alıp verdiğinizde, bedeniniz gevşediğinde ve zihniniz sakinleştiğinde, bunların Sözel Olmayan İletişim işaretlerinizi nasıl etkilediğinizi deneyimleyin. Eğer dikkatinizi başanızın üzerindeki bir noktaya odaklayabilirseniz, başkalarının Beden Dili (Vücut Dili) işaretlerini çok daha doğru bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Eğer sizinle aynı şirkette ve aynı ekipte çalışan bir iş arkadaşınızın belirli bir jesti sürekli tekrar ettiğini görürseniz, ona bunun ne anlama geldiğini sorabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız insanların fiziksel sözcüklerinin ne anlama geldiğini anlamak iş hayatınız için çok önemlidir.

“Beden Dili” (“Vücut Dili”) konusunun en eleştirilen yanı, insanların gerçek “Beden Dili” (“Vücut Dili”) işaretlerini saklayıp başkalarının hoşuna gidecek “Beden Dili” (“Vücut Dili”) işaretlerini göstermeğe çalışmalarıdır. Aslında beden, bilinçdışı ile bağlantılı olduğundan, bunu farkedilmeden yapmak hayli zordur. Blöfünü saklayan bir pokerci gibi bunu yapmayı başardığınızda bile iş hayatınızın geleceği üzerindeki etkisinin olumlu olacağı şüphelidir. Dolayısıyla eğer çalıştığınız iş yerinde insanlara daha iyi davranmak istiyorsanız, daha açık bir “Beden Dili” (Vücut Dili) sergilemek istiyorsanız, samimi olmanız ve önce tutumlarınızı değiştirmeniz daha yararlı olacaktır. Doğru bir “Beden Dili” (“Vücut Dili”) sergilediğinizde, insanlar daha siz söylemeden vereceğiniz enformasyonu anlayabilirler. beden dili ya da fiziksel sözcükler 01

Sözel Olmayan İletişim ve Bilinçdışı

Satış ekibindeki bir eleman, üzerinde çok baskı kuran patronu ile konuşurken, yumruklarını sıkabilir. Kendisine bu Sözel Olmayan İletişim işaretini niçin yaptığını sorduğunuzda, size şaşkınlıkla bakabilir, çünkü bu hareketi şuurlu bir şekilde karar vererek yapmamaktadır. Bu hareketi yaptıran bilinçdışıdır. Sözel Olmayan İletişim işaretlerimiz bilinçdışı ile bağlantılıdır. Konuştuğunuz Sözler ile “Beden Dili” (“Vücut Dili”) işaretleriniz arasında tutarsızlık olduğunda insanların her zaman sizin bedeninize inanacağını unutmayın. Çok az kişi “Beden Dili”ni (“Vücut Dili”ni) kontrol edebilir. Eğer fiziksel sözcükleri dinlemeği öğrenebilirseniz, bir günde kariyerinizi kurtarabilirsiniz.

soi-set

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 4 =