Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Mar 15, 2013 / Beden Dili | 2 Yorum

Beden Dili Nedir?

Beden Dili Nedir?

Beden Dili Kavramı

“Beden Dili Nedir?” sorusunu yanıtlamadan önce, Beden Dili kavramının, ‘İletişim’ üst başlığının altında, Sözel İletişim ile birlikte ve onun hemen yanında yer alan Sözel Olmayan İletişim kanallarından biri olduğunu belirterek başlayalım. İLETİŞİM GRAFİK Pek çoğumuz ‘İletişim’ kurarken, ‘İletişim’i ‘Konuşulan Sözler’ ile sınırlı tutar. Söylediklerimizi dinleyene aktardığımızda ya da bize söyleneni işittiğimizde, ‘İletişim’i gerçekleşmiş ve tamamlanmış sayarız. Bize mesaj aktarmak isteyen kişiyi, sözünü kesmeden söyleyeceklerini bitirene kadar dinlediğimiz ve bu arada onun söylediklerine vereceğimiz cevabı hazırladığımız aralığı Dinlemek olarak adlandırırız. Bütün bunları yaparak kendimizi dinlemiş sayarız. Oysa durum böyle değildir.

Bilgi iletiminin Konuşulan Sözlerin ötesinde, Mimikler, Jestler, Dokunmak, Fiziksel Hareketler, Beden Duruşu, Ses Tonu, Sesin Tınısı ve Sesin Yüksekliği gibi pek çok Sözel Olmayan yolu da vardır. Beden Dili Kategorileri olarak adlandırılan bu konuları tek tek incelemek ve “Beden Dili Nedir?” sorusuna derinlikli bir cevap bulmak isteyenler için, Ahmet Y. Özbilen ve Cengiz Erengil tarafından kaleme alınmış “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili” adlı e-kitabı tavsiye ediyoruz. Konuşulan Sözler ile Ses Tonu ve Beden Dili arasında bir uyum var ise, Beden Dili, Konuşulan Sözleri destekler ve güçlendirir. Eğer Konuşulan Sözler ile Ses Tonu ve Beden Dili arasında bir tutarsızlık var ise, Konuşulan Sözler yerine Beden Dili’ne güven gösterilir ve Beden Dili’ne daha fazla dikkat edilir. Sözel Olmayan İletişim’de Mehrabian Kuralı olarak ifade edilen bu konu ile ilgili olarak “İletişim ve Beden Dili” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Sözel Olmayan İletişim’i veya Beden Dili’ni doğru anlamak ve doğru kullanmak becerisi, başkalarıyla bağlantı kurabilmek, bir anlamı doğru olarak ifade edebilmek ve daha iyi ilişkiler kurabilmek için yardımcı olabilecek güçlü bir alettir. Bir insan ile uyum sağlamak ve onu etkilemek için “Beden Dili”nizi nasıl kullanacağınızı bilmek kötü mü olurdu? İletişim kurarken, gönderdiğiniz mesaj istediğiniz şekilde algılansın ve istediğiniz yönde gelişsin istemez misiniz? Karşınızdaki insan size yalan söylüyor ise, bunu anlasanız ne kaybedersiniz? Birisinin sizi cezbetmek üzere davrandığını bir anda fark etmek istemez misiniz? Ağzınızı bile açmadan karşınızdaki insanları bilinçaltından hareket ederek ikna etseniz fena mı olur? Bu konuda gelişmek için Beden Dili Eğitimi almak harika bir başlangıç olabilir.

Beden Dili’ni Doğru Okumak

İletişim içinde olduğunuz insanların Beden Dili’ni doğru okuyarak Sözel Olmayan İletişim’de ustalaşmak sizin elinizdedir. Sözel Olmayan İletişim, sizin öğrenebileceğiniz bir şeydir. Gülümsemek, uzaktaki bir insana el sallamak gibi pek çok Sözel Olmayan İletişim işareti, herkes tarafından üretilir ve yine herkes, bu işaretleri kolay bir şekilde anlamak için beceriye sahip olabilir. Konuştuğunuz kişinin size hakikati söyleyip söylemediğini, bir şeyleri sizden saklayıp saklamadığını, sizden hoşlanıp hoşlanmadığını bir anda bilebileceğiniz anlamına gelir. Bunun için yapmak zorunda olduğunuz şey, sadece gözlemlemektir. Onların eylemlerini ve beden hareketlerini gözlemlemektir. Hiç kimse Sözel İletişim konusunda nasıl ustalaşacağını gerçekten öğrenmiş değil. Kişisel Gelişim’in temelini oluşturan Beden Dili konusu okullarda da öğretilmiyor. Kendimiz bilmediğimiz için çocuklarımıza da aktaramıyoruz. “Beden Dili Nedir?” sorusunun cevabının peşine düşenler, yaşamlarında gerçekleştirmek istedikleri Değişim’i yaratmak üzere bir adım daha öndeler. soi-set
“Beden Dili Nedir?” sorusuna cevap arayanlara, Beden Dili ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Y. Özbilen’in ve Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in “Sözel Olmayan İletişim” adlı e-kitabını bir kere daha hatırlatmak  istiyoruz. Ayrıca bu kitabın yanında “Beden Dili ve Karizma”, “Kadınlar İçin Erkeklerin Beden Dili” ve “Erkekler İçin Kadınların Beden Dili” adlarını taşıyan üç kitap daha veriliyor. HEMEN İNDİR. Karizma söz konusu olduğunda, insanın neye benzediği, kaç parası olduğu değildir. Karizmatik kişiler bir toplantı salonuna girdiklerinde bir anda herkesin dikkatini çekerler. Toplantı salonundan ayrıldıklarında, insanlar onları düşünür, onlara hayranlık duyar, onları taklit etmeğe başlar, onlara benzemeğe başlar. İşte Karizma budur. “Karizma Nedir?” sorusuna cevap arayanlara, Beden Dili ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Y. Özbilen’in ve Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in “Karizma” adlı e-kitabını bir kere daha hatırlatmak  istiyoruz. Ayrıca bu kitabın yanında “İş Başvurusunda Beden Dili ve Karizma” adını taşıyan bir kitap daha veriliyor. HEMEN İNDİR.

Unutmayın, iyi ‘İletişim’ kurmak insanın kişisel ve profesyonel yaşamının temelidir.

Benzer Konular:

2 Comments

  1. beden dilinin ayrıntılı egıtimini almak istiyorum sertifikalı nasıl tşk

  2. İzmirde eğitim imkanı var mı..?

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 12 =