Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 5, 2013 / NLP | 0 Yorum

Başarının Yeni Teknolojisi: NLP

Başarının Yeni Teknolojisi: NLP

NLP bir New Age Cemaati midir?

Belki. Şurası kesin ki, NLP çalışmaları kişisel, profesyonel ve ruhsal gelişim, değişim ve dönüşüm ile ilgilidir. Önce kendi üzerinizde çalışarak gerçekten olmak istediğiniz kişi olursunuz. Sonra etkin bir şekilde başkalarına yardım edersiniz. Kendiniz ile ve çevreniz ile daha iyi iletişim kurarsınız. Sevgiyle hizmet edersiniz.

Güven Duygusu ve Karizma, Doruk Performans’a sahip olan bireylerin paylaştıkları bir niteliktir. Kendi Karizmanızı geliştirip yaşamınızda kullanmağa başladığınızda, içinizde var olan Psişik Enerji’nin size kapılar açtığını, fırsatlar yarattığını ve ideallerinizi gerçekleştirmek için gerekli olan insan gücünü size sağladığını görürsünüz.

Joseph O’Connor isimli bir NLP Eğitmeni, 1989 yılının Ağustos ayında Kaliforniya şehrinde üç yüz kişilik seçkin bir gruba, NLP üzerine, sadece üç dakika süren bir Seminer vermişti. “Bayanlar baylar” diye başlamıştı sözlerine, “Yaşam yolculuğunda başarılı olabilmek için sadece şu üç şeyi hatırlamak zorundasınız:” Tahtaya şu üç terimi yazmıştı: Ulaşmak İstediğiniz Hedef (Outcome), Duyusal Keskinlik ya da Farkındalık (Sensory Acuity or Awareness) ve Esneklik (Flexibility).

Sonra dinleyicilere dönerek şu açıklamayı yapmıştı:

“İlk olarak ne istediğinizi bilmek zorundasınız. Her durumda, her koşulda ulaşmak istediğiniz sonuç hakkında açık bir fikriniz olmalı.

İkinci olarak duyularınız keskin ve açık olmalı ki, kendinize olanlara dikkat edebilesiniz, farkında olabilesiniz. Meditasyon yaparak bunu geliştirebilirsiniz.

Üçüncü olarak arzu ettiğiniz sonucu elde edene kadar yöntemlerinizi değiştirecek, değişimi sürdürebilecek bir esnekliğe sahip olmak zorundasınız. Hepsi bu.”

Sonra kendisini izleyenleri saygıyla selamlayıp seminer salonundan çıkmış, gitmişti.

Derin Değerlerinizi Gündelik Yaşamınıza Uygulayın ve İlkelerinize Sahip Çıkın:

Sharon Labell “İçsel Huzur” adını taşıyan kitabında “Ötekiler sizin düşüncelerinizi paylaşmıyorlarsa buna aldırmayın. Gerçekten kim olmak istiyorsanız o olmayı denemek zorundasınız” ifadelerini kullanır.

Güçlü değerlerin yaşamınız üzerindeki etkisi büyüktür.

Başkalarının hedeflerini ve yüreklerindeki değerleri öğrenmek için, onlara bu hedeflerine ulaşmaları için “Neyin Önemli Olduğunu” sorun.

Amacınızı Belirleyin:

Aslında “Amacınızı” siz belirleyemezsiniz!

Yaşamınızdaki kişileri, olayları, tepkilerinizi, duygularınızı, rüyalarınızı mistik bir dedektif gibi izlerseniz, amacınızın izini sürmüş olursunuz. Amacınızı keşfedebilirsiniz.

Amacınıza sımsıkı yapışırsanız, bu sizi enerjiyle doldurur, performansınızı arttırır. Sizi motive eder. Amacınızın ve vizyonunuzun her zaman “Önünüzde” oluşu sizi ileriye doğru çeker. Güçlü bir amaçlılık hissiniz olduğunda yaşam koşulları, olaylar ve insanlar sizi kolayca olumsuz etkileyemez.

NLP 2

Zihinsel Stratejilerinizi Belirleyin:

Joseph O’Connor “NLP Workbook” adlı kitabında NLP’de Stratejiyi oluşturan üç unsurun İçsel Temsiller, İçsel Ruh Hali ve Dışsal Davranışlar olduğunu belirtir.

Richard Bandler, Fritz Perls’i modellemiştir. Bu tarihsel an, NLP’nin başlangıcı olmuştur. Dolayısıyla Stratejiden söz ettiğimizde, bir şeyi yapış tarzı anlaşılmak zorundadır. Eğer siz yıllardır bir şeyi yapmağa çalışıyor ve başarısız oluyorsanız, bir “NLP” Eğitmeni size başarısız olmağı NASIL başardığınızı soracaktır. Dolayısıyla başarısızlık dediğiniz şey aslında bir Stratejidir. Zihniniz başarısız olmağı öğrendiği gibi, başarılı olmağı da öğrenebilir. Zihninize bir şans tanıyın.

Stephen Covey, İçsel Bilgelik ya da Vicdandan yararlanarak Zihinsel Stratejileri belirlemekten söz eder. Zihinsel Stratejileriniz ile ilgili notlar alın. Onları yazılı hale getirerek üzerinde çalışın. Tefekkür edin. Yeni Stratejileri devreye sokun.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir