Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Kas 12, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Atılganlık Konusuna Giriş

Atılganlık Konusuna Giriş

Atılgan Davranış

Pasif davranış, saldırgan davranış ve Atılgan davranış arasında büyük bir fark vardır.

Eğer çok pasif biriysek, ne insanlardan bir şey isteyebiliriz, ne de insanlara neye ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebiliriz.

Eğer saldırgan biriysek, her zaman olmasa bile çoğu kez ihtiyacımız olan bir şeyi elde ederiz ve bunun için belki de başkalarının haklarını ve hislerini ezerek yaparız.

Eğer Atılgan davranış sergileyen biriysek, yine ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz, hem de başkalarının haklarını ve hislerini ezmeden.

Atılgan olmayan insanlar, kolayca depresyona girmeğe veya stres altına girmeğe meyillidirler. Birkaç Atılganlık Tekniği’ni öğrenerek bile insan kendine yardım edebilir. Güven duygusunu geliştirebilir, özdeğerini geliştirebilir. Kendisini depresyona sokan, stres altına sokan ve genellikle mutsuzluk duygusunun hakim olduğu zihin hallerine sokan davranış kalıplarını değiştirebilir.

Atılganlık Becerisi

Aşağıda uygulamak isteyebileceğiniz bazı teknikler sunulacaktır. Bunları yavaş yavaş uygulamağa başlayın. Arkadaşlarınızla aranızdaki veya evinizdeki insanlarla aranızdaki küçük meselelerde kullanmağa başlayın ve sonuçları gözlemleyin. İnsanların size farklı bir şekilde davranıp davranmadıklarına dikkat edin. Bunun sizi kendinizi nasıl hissettirdiğine karar verin. Bir gecede Atılgan davranış sergileyemeyeceğinizi, Atılgan olamayacağınızı aklınızda tutun. Fakat uygulayarak, deneyimleyerek Atılganlığınızı geliştirebileceğinize odaklanın. Atılganlık Eğitimleri‘ne katılın.

‘Ben’ Cümleleri/İfadeleri Kullanmak

Spesifik olun. Ne istediğinize karar verin, ne hissettiğinize karar verin ve çok basit bir şekilde “Ben” sözcüğüne odaklanarak bunu ifade edin. Dolayısıyla, eğer bir kişi size sizi incitecek bir şey söylerse ya da yaparsa ve bu da sizi öfkelendirirse, ona şöyle bir söz söylemeği arzu edebilirsiniz: “Sen benim aptal olduğumu söylediğinde, bu benim kendimi incitilmiş ve öfkelenmiş hissetmeme yol açtı. Ben artık bana aptal demeği bırakmanı arzu ediyorum.”

Eğer biz “Ben” kelimesine odaklanırsak, insanların bizimle tartışması zorlaşır. Örneğin size “Hayır, sen kendini öyle hissetmiyorsun” gibi bir söz söylemeleri zordur.

Buna karşılık eğer biz “Sen” cümleleri kurarsak, sen şunu yaptın, sen bunu yaptın gibi cümleler kurarsak, karşımızdaki insanın bizim ile tartışmaya girmesi kolaylaşır. Sizin belirttiğiniz kendi davranışlarını inkar edebilirler ya da kendisine saldırdığınızı veya onu suçladığınızı düşünerek yanınızdan uzaklaşırlar.

atılganlık 05
Tekrarlamak ya da Klişeleri Kırmak Tekniği

Bazen kendinizi öyle bir durumda bulabilirsiniz ki, bir noktayı ortaya koymaya çalışmanız gerekebilir veya “Hayır” demeniz gerekebilir. Karşınızdaki kişi ise sürekli olarak sizin ne dediğinizi anlamazlıktan geliyor olabilir. Sizin dikkatinizi dağıtmaya çalışıyor olabilir. Böyle durumlarda yani karşınızdaki kişi sizi manipüle etmeğe çalıştığında veya fikrinizi değiştirmeniz için sizi ikna etmeğe çalıştığında öfkelenmeden, sesinizi yükseltmeden, kendinizi rahat hissettiğiniz bir şekilde söyleyeceğiniz sözleri seçmeniz gerekir. Kendi Atılgan ifadelerinizi tekrar etmeniz, Atılgan davranış sergilemeniz gerekir. Sizin kendinizi haklı çıkartmanız da gerekmiyor.

Örneğin, birisi gelip size şöyle derse: “Bu akşam geç saatlere kadar çalışacaksın”, siz de Atılgan bir aklî yanıt olarak şu cevabı vermeği arzu edebilirsiniz: “Bu akşam geç saatlere kadar çalışamam.”

  • Sorulara cevap vermeyin.
  • Hakaretlere karşılık vermeyin. (Akli yanıt)
  • Kendi sözünüzü söylemeğe devam edin.
Eleştiri İle Başa Çıkabilmek

Eğer biri sizi eleştirirse, kendinize bunun doğru olup olmadığını sorun. Eğer eleştiri doğruysa, ne kadar acı olursa olsun onu kabul edişinize yardımcı olabilir. İnsanın hataları olması ve hatalar yapması normaldir. Bizi insan yapan budur ve bizi bir şeyler öğrenmeğe iten budur. Dolayısıyla sizi haklı olarak eleştirenlerden özür bile dileyebilirsiniz.

Eğer sizinle ilgili olarak yapılan eleştiri doğru değilse, onlara bunun doğru olmadığını söyleyin. Hatta bunu tekrarlayabilirsiniz. Bu yüzden saldırganlaşmanıza gerek yok. Öfkelenmenize gerek yok. Onları eleştirmenize gerek yok. Bunların hepsi sizi Atılgan davranış değil, saldırgan davranış içine sokar.

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − two =