Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Kas 3, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Atılganlık Eğitimi’ni Ne Zaman Kullanmanız Gerekiyor?

Atılganlık Eğitimi’ni Ne Zaman Kullanmanız Gerekiyor?

Atılganlık Eğitimi’ni Ne Zaman Kullanmanız Gerekiyor?

Atılganlık Eğitimi’nin bir alet olduğunu düşünmek zorundasınız. Gündelik hayatınızda karşılaştığınız her durumda, atılganlığınızı göstermek zorunda değilsiniz. Bu aleti sadece gerekli olduğu durumlarda kullanmak zorundasınız. Örneğin, Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak için hazırlandığınızda ya da Duygusal Yaraları İyileştirmek için bir program uyguladığınızda, yine ‘uygun durumlarda’, yani ‘yerli yerinde’ kullanabilirsiniz.

ask-eski-sevgili-kombo

Bazen bir arkadaşınız sizin ile sorununu paylaştığında, onu sadece uygun bir şekilde dinleyişiniz bile yeterli olabilir.

Atılganlık Teknikleri’ni nevrotik bir eş gibi ya da nevrotik bir patron gibi ya da nevrotik bir iş arkadaşı gibi kullanmamak zorundasınız. Eğer durup dururken, hiç gereği yokken, atılganlığınızı göstermeğe çalışırsanız, muhtemelen sorunlar yaratırsınız. Bir arkadaşımız, iletişim kuruluşu hayli zor bir yönetici ile çalışıyordu. Bu yüzden Atılganlık Eğitimi almağa başladı. Sonra Atılganlığını yöneticiye göstermeğe çalıştı. Bu tamamen yanlış bir tutumdu.

Atılganlık Pratikleri

Atılganlık Eğitimi sonucunda elde edeceğiniz Atılganlık bilgi ve deneyimlerinizi kullanmağa yavaş yavaş başlayın. Size gösterdiğimiz egzersizleri yapın. Güven duygunuzu geliştirin. Böylece arzu ettiğiniz hedeflere erişebilirsiniz.

Egzersiz: Kendinize bir üslup geliştirmek zorundasınız.

Yaşamınızda sizin için önemli olan üç kişi seçin. Onlarla olan ilişkinizi geliştirmek için aşağıdaki sorulara cevap verin:

  • Hedefiniz nedir?
  • O kişiye kendinizi nasıl tanıtmak istiyorsunuz?
  • O kişinin yanındayken hangi Sözel Olmayan İletişim işaretlerini kullanmağı düşünüyorsunuz?
  • İlişkinizi etkileyen ihtiyaç nedir?

Bu sorulara cevap verdikten sonra, gündelik yaşamınızda uygulamağa başlayın. Bir süre sonra davranışlarınızı değerlendirmeğe başlayın:

  • Yapacağınızı söylediğiniz şeyi yaptınız mı?
  • Yapacağınızı söylediğinizi nasıl yaptığınızdan, davranış tarzınızdan hoşlandınız mı?
  • Bir dahaki sefere neyi değiştirmek zorundasınız?

Egzersiz: Pozitif duygularınızı ifade edin.

Aşağıdaki durumlarla karşılaşsaydınız, pozitif duygularınızı nasıl ifade ederdiniz?

Durum: “Dinlemeği sevdiğiniz bir CD’yi arkadaşınız istemeden kırarsa, nasıl bir tepki gösterirdiniz?

Durum: “İş yerinizdeki bir sorun yüzünden çok sinirlendiğinizi düşünün. Bir arkadaşınız sizi dinliyor ve size yardımcı olmağa çalışıyor. Arkadaşınız ile konuştuktan sonra kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Ona neler söylerdiniz.”

Egzersiz: Konuştuğunuz sözleri yazın ve üstünde çalışın.

atılganlık 04

Aşağıdaki durumlara tepki olarak söyleyebileceğiniz sözleri not alın ve saldırgan sözler yerine atılgan sözler oluşturmağa çalışın.

Durum: “Komşunuz arabasını sizin arabanızın çok yakınına park etmiş. Bu yüzden arabanıza çok zor girip çıkabiliyorsunuz. Daha once de bunu yapmıştı ve siz ondan bir daha böyle parketmeyişini istemiştiniz. Aklınıza şöyle fikirler geliyor: Herif aptalın teki, kaç kere söyledim yine aynı şeyi yapıyor. Ona biraz daha akıl vermek zorundayım.”

Durum: “Şirkette tam öğlen yemeğine çıkacağınız sırada, patronunuz size bir angarya yüklüyor. O anda şöyle düşünüyorsunuz: ‘Ben senin kölen değilim. Bana yüklemeğe çalıştığın angarya için para almıyorum. Dolayısıyla böyle bir angaryayı benden isteyemezsin.”

Durum: “Oturduğunuz apartmandaki yönetici, toplantıda gülünç bir fikir ileri sürüyor. Siz de şöyle düşünüyorsunuz. Ne aptalca fikir.”

Egzersiz: Konuşmaların başlangıcı ve sonu

  • Bir arkadaşınızla konuşma başlatmak pratiği yapıyorsunuz. Arkadaşınız bir yabancı oluyor. Çeşitli yaklaşımlar deniyorsunuz. Açık uçlu sorular soruyorsunuz.
  • Birisi ile bir süredir konuşmakta olduğunuzu farz edin. Ve artık konuşmayı sona erdirmek istiyorsunuz. Karşınızdaki kişiyi kırmadan konuşmağı sona erdirmek pratiği yapın. Çeşitli sözleri, beden dilini ve ses tonunu deneyin.
  • Haftada en az üç kez bir konuşma başlatın ve sona erdirin. Neler olduğunu not edin ve değerlendirin.

Atılganlık Eğitiminin amacı, iletişimi geliştirmek, kazan-kazan durumunu yaratmak ve başkalarının saygısını kazanmaktır.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − fifteen =