Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 11, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Aktif Dinleme’nin Gücü

Aktif Dinleme’nin Gücü

Aktif Dinleme’nin Gücü

Dinleme Becerileri özellikle küçük grupların liderleri için çok gereklidir. Kognitif Terapist David Burns, genellikle ikna edici konuşma yapmağa çalışanların plan yaparken en yüksek önceliği kendi fikirlerini, kendi duygularını ve kendi arzularını ifade etmeğe verdiklerini ve bunun büyük bir hata olduğunu söylemiştir. David Burns’e göre, ikna etmeğe çalıştığınız insanlar aslında kendilerinin dinlenilmesini, kendilerine saygı gösterilmesini ve kendi fikirlerinin, duygularının ve arzularının anlaşılmasını beklemektedirler. Eğer bir insan sizin tarafınızdan anlaşıldığını görürse, sizin anlayışınızı ya da sizin mesajınızı öğrenmek için daha fazla motive olmaktadır. Bu yüzden küçük grupların liderliğini yapanlar için Aktif Dinleme tekniklerini kullanmak, Dinleme Becerileri‘ni geliştirmek çok önemlidir. Bunun için Aktif Dinlemek Eğitimi‘ne katılmanız yeterli olacaktır.

Aktif Dinleme, konuşan kişinin sözleriyle hakikaten ilgilenmek ile başlar. Böylece zihninizde dikkatinizin dağılışını önlemiş olunsunuz ve konuşulan konuya odaklanırsınız. Gerçekten konuşan kişi ve onun konuşmalarına yoğunlaşın, beden dilini izleyin, ses tonunu izleyin, kollarının ve ellerinin duruşunu izleyin. Konuşulan sözlerin iletişimin sadece belirli bir yüzdesini oluşturduğunu unutmayın.

 

Konuşan Kişi’nin sözünü kesmeyin, içinizdeki ayartmalara hakim olun. Konuşan Kişi’nin sözünü kesmeğe çalışmak, kendi düşüncelerinizi ve fikirlerinizi, diğer bir deyişle kendi ajandanızı ona drayatmağa çalışmaktır. Aynı zamanda Aktif Dinleme‘nin en önemli adımlarından birinin geri bildirim vermek ve almak olduğunu hatırlayın. Konuşan Kişi’yi anladığınızı baş hareketleriniz ile ve onaylayıcı kelimeler ile gösterebilirisiniz. O sözünü bitirdikten sonra kendi anlayışınızı daha iyi ortaya koyabilirsiniz.

aktif dinlemek 16

Bir grup içinde konuşan kişiyi dinleyerek sadece ona saygı göstermiş olmayız, aynı zamanda grup içindeki özdeğer duygusunu da güçlendirmiş oluruz. Güçlü bir özdeğer duygusu grup katılımcıları arasında bir bağ yaratır. Bu bağ grup katılımcılarına cesaret ve motivasyon kazandırır. Bunlar da grup içindeki bağı, uyumu ve tutarlılığı arttırır. İletişim’in düzeyini yükseltir. Olumlu etkileşimleri arttırır.

Aktif Dinleme konusuna angaje olup zaman ayırmağa başladığınızda, öğreneceğiniz çok şey vardır. Dinlediğimiz kişi ile ilgili birçok şey öğreniriz. Onun hayat yolculuğunda verdiği gerçek mücadeleleri, yaşadığı neşeli anları ve ihtiyaçlarını dinleriz. Onu dinlerken, kendi eğilimlerimiz hakkında da çok şey öğreniriz. Başka bir konuya atlamak arzumuzu öğreniriz. Kendi akli yanıtımızı söylemek için dinlemeği kesmek arzumuzu öğreniriz. Dikkatimizi aynı salondaki bize daha enteresan gelen başkalarının konuşmalarına yöneltme arzumuzu öğreniriz.

Dolayısıyla iyi bir dinleyici olmak zor iştir ve malesef çoğumuz nasıl iyi dinleyeceğimizi bilmeyiz. Bu konudaki kaynakları uzmanlarından dinlemek bize çok şey kazandırabilir. Eğer kendi grup çalışmalarınız var ise, bu grup içinde daha iyi dinleyiciler olmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Duygusal olarak emniyetli bir grubun sahnesinin nasıl kurulduğunu öğrenebilirsiniz. İyi dinlemenin anahtarlarını öğrenip bunu grup üyeleriyle paylaşabilirsiniz. Bunun için bir lider olarak sizin örnek olmanız gerekir. Siz ‘Aktif Dinleme’ye başladığınızda, grup üyeleri sizi izleyecek ve sizi bir model olarak görecektir.

aktif dinleme 15

Dinleme Becerileriniz Ne Kadar İyi?

Aşağıdaki test size Aktif Dinleme konusunda ne kadar iyi olduğunuzu gösterecektir.Bakalım Dinleme Becerileri‘niz hangi düzeyde?

  • Konuşan Kişi’nin sözünü kesmeden onun sözünü tamamlamasına izin veriyor muyum? (Her Zaman, Ara Sıra, Hiçbir Zaman)
  • Dinlerken satır aralarını okuyabiliyor muyum?
  • Anlamı netleştirmek için, onun söylediği sözleri tekrarlıyor muyum?
  • Konuşan Kişi’nin konuştuğu fikirlerle benim fikirlerim uyuşmadığında, ona düşmanca davranmaktan ve onu kışkırtıcı hareketler yapmaktan sakınıyor muyum?
  • Dinlerken dikkatimin dağılmasını önleyebiliyor muyum?
  • Konu ile ilgilendiğim anlaşılsın diye çaba gösteriyor muyum?

Cevaplarınızda ‘Her Zaman’lara 3 puan, ‘Ara Sıra’lara 2 puan, ‘Hiçbir Zaman’lara 1 puan koyarak sonucu toplayın. Eğer 12 puan ve üstü sizin mükemmel bir dinleyici olduğunuzu gösterecek. 9 ile 11 arası ise sizin ortalama bir dinleyici olduğunuzu gösterir. Eğer 8 ve aşağısında bir puana ulaştıysanız, o zaman Dinleme Becerileri‘nizi geliştirmek üzere birisinin size yardım etmesi gerekiyor demektir.

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 5 =