Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 8, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Aktif Dinleme

Aktif Dinleme

Dinleme Becerileri Geliştirilebilir

İyi bir dinleyici olmak profesyonel becerilerimizin bütünleyici bir parçasıdır. Dinleme Becerileri geliştirilebilir ve beslenebilir. Örneğin iletişim sırasında göz teması kurarken konuştuğunuz insana doğru eğilebilirsiniz. Profesyoneller için bunun gibi başka Aktif Dinleme teknikleri de vardır. Ve bunlar Dinleme Becerileri‘ni geliştirir. Anladığınızı göstermek için başınızı sallayabilirsiniz ve aynı zamanda sizin ile konuşan kişiyi konuşmasını sürdürmesi için cesaretlendirmiş olursunuz.

Daha iyi dinleyici olmanın başka bir yöntemi sorular sormaktır. İnsanlar genellikle ne istediklerini ve neye ihtiyaçları olduğunu bilmezler. Dolayısıyla onları dikkatlice dinlersek, onlara üzerinde konuşabilecekleri konuları da sağlamış oluruz ve onlara dinlemenin mümkün olduğunu da göstermiş oluruz. Örneğin, “Şöyle hissediyorum”, “Şöyle hissettim” gibi kelimeleri sorularınızda ve konuşmalarınızda kullanırsanız, iletişim kurduğunuz kişiler işitme yoluyla kendilerini nasıl hissettiklerine odaklanacaktır. Örneğin iletişim sorunları yüzünden boşanmanın eşiğine gelmiş orta yaşlı bir çifti düşünelim. Onlar Aktif Dinleme konusunda eğitildiklerinde birbirlerini daha iyi dinleyebilecekler ve o zaman birbirlerine neler hissettiklerini de anlatabileceklerdir. Eğer siz bir iletişim eğitmeniyseniz ve insanların bu tür iletişim ve ilişki sorunlarının çözümü ile ilgili elinizde başarı öyküleri var ise, bunları anlatmanız da benzer sorunları olan kişilere yardımcı olacaktır. Çünkü onlar sorunlarının çözümünün ne kadar zor olduğunu düşünmektedirler. Onlara başarı öykülerini anlatın. Kendi yaşamlarının kalitesini geliştirebileceklerini söyleyin. Sevdikleriyle ilişkisinin kalitesini geliştirebileceklerini söyleyin. Bütün bunlardan sonra onlardan geri bildirim alın. En çok neden etkilendiklerini sorun ve müdahale etmeden onları dinleyin.

Aktif dinleme 10

Aktif Dinleme’de Beden Dili ve Ses Tonu’na da Odaklanın

Aktif Dinleme halindeyken sadece insanların size anlattığı mesajın içeriğine odaklanmayın. Aynı zamanda Beden Dili’ne ve Ses Tonu’na da odaklanın. Etkili İletişim kurup kurmadığınızı anlamağa çalışın.

Dikkatin dağılmasını önleyin. Kurduğunuz iletişimin dışarıdan müdahaleler ile kesilmemesini sağlayın.

Toplantılarda her zaman not alın. Aktif Dinleme aynı zamanda yorumlamağı da kapsar. Dikkatlice yorumlayın ve notlar alın. Sizin ile konuşan müşterilerinizin sözünü kesmeyin. Onların sorularını arzularını ve ihtiyaçlarını not alın. En iyi düşünceler bazen müşterileri dinlerken aklınıza gelecektir.

Bazı durumlarda daha fazla sorular sorun, özellikle açık soruları tercih edin. Böylece iletişim kurduğunuz insanlar kendi duygularını ve arzularını da keşfedecektir. Evet ya da hayır ile karşılanacak soruları sorarken dikkatli olun. İletişim kurduğunuz insanın sözlerini kendi sözcükleriniz ile geri yansıtın. Örneğin, bir erkeğe Yaşam Koçluğu Seansı yapıyorsanız ve size, “Karım her zaman bana söylediği şeyleri tekrar etmekten sıkıldığını söylüyor” derse, ona şu şekilde bir cümle söyleyebilirsiniz: “Karın senin iyi işittiğini düşünmüyor mu?” Bu tür özetleyerek geri yansıtıcı cümleler sizin gerçekten dinlediğinizi, anladığınızı ve olguları yakaladığınızı gösterecektir.

İnsanlar ile iletişim kurarken, diyalog kurmak konusunda onları cesaretlendirin. Konuşmaları için onları güçlendirin. Onların söylediği şeylerle ilgilendiğinizi gösterin. Sizin için bunların önemli olduğunu gösterin. Onların sözünü kesmeyin. Onlarla aynı fikirde olduğunuzu ya da olmadığınızı belli etmeyin. Bunun için buna uygun kelimeler seçin. ‘Anlıyorum’, ‘Çok enteresan’ gibi… Aktif Dinleme konusunda 60’a 40 kuralı vardır. Müşterilerle iletişim kurarken, 60 payını onların konuşmalarına ayırmalısınız ve sizin konuşma payınız 40 olmalı.

Konuşmaları değerlendirirken önemli noktaları özetleyin. Anlatılan önemli olguları not alın. Onları yansıtın ve vurgulayın. Örneğin: “Bunlar bana anahtar fikirler gibi görünüyor.” Böylece müşterilerinizin fikirlerine ve duygularına odaklanmış bir şekilde konuşmayı sürdürebilirsiniz. Yapacağınız özetlemeler onların sizi daha iyi işitmelerini sağlayacaktır.

aktif dinleme 14

Kendi Dinleme Becerilerinizi Değerlendirin

Aşağıdaki sorulara cevap verin:

 • İletişim kurduğum insanlardan neler öğrenebilirim?
 • İletişim kurduğum insanlar ile ilgili neler öğrenebilirim?
 • En fazla kim konuşuyor?
 • En fazla kim dinliyor?
 • En fazla kim söz kesiyor?
 • Ne tür sorular soruyorum?
 • Mesajı anladığımdan nasıl emin olabiliyorum?
 • Netleştirmek için neler soruyorum?
 • Aktif Dinleme Becerileri konusunda öğrendiklerimi uygulayabiliyor muyum?
 • En fazla kim konuyu değiştiriyor?
 • En fazla kim sinirli ya da üzüntülü oluyor?
 • Bundan sonra kuracağım iletişimlerde neleri farklı yapmalıyım?

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar, sizin daha iyi bir dinleyici olmak için gösterdiğiniz çabaların bir ölçüsü olacaktır. Dinleme becerilerinizi geliştirmek için, bir Aktif Dinleme Eğitimi‘ne katılmanız da mükemmel olacaktır.

Aktif Dinleme, iyi dinleyicilerin bütün bir iş günü boyunca sürdürdükleri bir haldir. Daha becerikli ve daha dikkatli bir dinleyici olmak, pratik yaparak, dikkat ederek ve bir disiplin uygulayarak öğrenilebilir. Öncelikle etkisiz dinleme alışkanlıklarını kırmak gerekir. Bunun için zaman ve enerji harcamanız gerekir. Daha iyi bir dinleyici olduğunuzda, insanlar ile olan etkileşimlerinizde ve ilişkilerinizde bunun mükafatlarını alacaksınız. Bu mükafatlar insanlara daha iyi hizmet etmenizi de sağlayacak. Bu da sizin başarınızı arttıracak.

Eğer bir şirketin yönetici iseniz, Dinleme Becerileri‘nizi geliştirmek, sizin ekibinizde çalışan insanlarla olan ilişkilerinizi de geliştirecektir. Özel yaşamınızda sevdiğiniz insanlarla ilişkilerinizi de geliştirecektir. Bütün bunlar sizin performansınızı arttıracaktır.

Benzer Konular:

 

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =