Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 8, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Aktif Dinleme Sizi Daha İyi Bir Lider Yapabilir

Aktif Dinleme Sizi Daha İyi Bir Lider Yapabilir

İşitmek mi, Dinlemek mi?

Bir şirkette çalışanlar, kendi sesleri işitilsin istediklerinde ve bunu talep ettiklerinde, aslında şunu demiş oluyorlar:

“Şirketteki yöneticiler belki bizi işitiyorlar, ancak bizi gerçekten dinlemiyorlar.”

Dolayısıyla çalışanlar daha fazla ‘Dikkat’ istiyorlar, daha fazla ‘Geri Bildirim’ ve daha fazla ‘Destek’ istiyorlar. Gerçekten dinlenilmediğini düşünen çalışanlardan oluşmuş böyle şirketlerdeki Liderler, çalışanları bir insan olarak görmek ve onların ihtiyaçlarına daha fazla duyarlı olmak durumundadırlar ve ancak o zaman çalışanların profesyonel gelişimini etkili bir şekilde sağlayabilirler. Çalışanlarının performanslarını arttırabilirler. Aktif Dinleme yapan Liderler kurdukları iletişimlerde ve dolayısıyla ilişkilerinde güven duygusunu yaratırlar. Bazı Liderler şirketlerindeki çalışanların ilgi alanlarını bile ezbere bilirler, çünkü onlar çalışanlarını gerçekten dinlerler.

Aktif Dinleme Sanatı

Bir şirketin Lideri için çalışanların düşüncelerini, sorunlarını ve onlara performans kayıpları yaşamasınlar diye nasıl yardım edeceğini gerçekten bilmek onları etkili bir şekilde dinlemedikçe ve onlara yeterli zaman ayırmadıkça ggerçekten zordur. Dinlemek için önce sessiz olmak gerekir. Bir insana bütün dikkatini vermek gerekir. Karşı tarafın Beden Dili, Yüz İfadeleri, duygusal hal ve doğal davranış eğilimlerinin farkında olmalıdır. Aktif Dinleme bunları gerektirir. Aktif Dinleme tam günlük bir iş gibi olmalıdır. İş yerlerinde her zaman gizli belirsizlikler vardır. Bunları ortaya çıkartmak zaman gerektirir. Değişim dönemlerinde de bunlar gereklidir.

Bir şirketteki üst düzey yöneticiler aralarındaki ilişkiler sağlam olmalıdır, birbirleriyle Etkili İletişim kurmalıdırlar ve şirkette çabuk etki yaratmalıdırlar. Eğer bir yöneticinin çalıştığı şirketin vizyonuna ve misyonuna olan ilgisi zaman içinde soğursa, bu yönetici coşkusunu kaybederse, performansı şirketin daha alt düzeylerine negatif olarak yansıyacaktır. O zaman şirketin patronu ya da daha üst bir yönetici ona şöyle bir söz söyleyebilir: “Sana yardım edebileceğim herhangi bir şey var mı?”

aktif dinleme 07

Bazen kişisel sorunlar yöneticilerin becerilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle eğer şirketle çalışmağa başlayalı ancak bir yıl olmuşsa. Ve bu insanlar genellikle kişisel sorunlarını başkalarıyla paylaşmak istemezler. Çünkü kendilerine duyulan saygının azalmasını istemezler. Kendilerine yönelik algı değişsin istemezler. Özellikle bu yöneticiyi işe almak kararını veren kişinin sorumluluğu vardır. Genellikle işe alınan yöneticiyi yeteri kadar dinlemezler. Ona karşı daha şefkatli olabilirler, ama dinlemezler. Ama yukarıdaki gibi bir sorunla karşılaşıldığında, üst düzey yöneticiler de daha iyi bir dinleyici olmak ve daha şefkatli bir lider olmak ihtiyacının farkına varabilirler.

Liderler için yöneticilerin ve çalışanların performanslarıyla ilgili beklentilerle onlara yönelik şefkatli bir dikkat arasında bir denge kurulması gerekir. Bu şefkatli dikkat çalışanların ihtiyaçlarına yöneliktir. Başkalarının stres düzeylerinin farkında olmayı gerektirir. Bütün bunlar şirketin yaptığı işi etkiler. Bu yüzden Duygusal Zekâ geliştirici çalışmalar yapmak gerekir.

Aktif Dinleme bir Liderin sorumluluğudur ve bu, iş tanımlarında göze çarpmaz. Kendisine bağlı çalışanları dinleyen bir Lider, iş gücü verimliliğini çok yükseltebilir. Dinleme Sanatı’nı yüksek düzeyde kucaklayabilen Liderler her zaman daha iyi ve daha şefkatli Liderler olmuşlardır. Aktif Dinlemek Eğitimleri ile ilgili olarak hemen tıklayın.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 16 =