Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Kas 12, 2014 / İletişim | 2 Yorum

Aktif Dinleme İçin Temel Beceriler

Aktif Dinleme İçin Temel Beceriler

Aktif Dinleme İçin Temel Beceriler Nelerdir?

Aktif Dinleme için temel becerileri aşağıya sıralamağa çalıştım.

 • Konuşan Kişi’ye tam dikkatinizi verin.
  Göz Temasını sürdürün ve Konuşan Kişi’ye odaklanın. Bir insan yüz ifadeleriyle ve jestleriyle konuştuğu sözlerden daha fazla iletişim işareti aktarabilir. Eğer konuşan, anlattığı şeyleri tutku ile anlatıyor ise, onun bu anlatışını bütün korkularıyla, hayal kırıklıklarıyla, coşkusuyla veya başka önemli duygularıyla dolu bir şekilde ifade edişine izin verin. Siz sadece, onun anlattıklarıyla gerçekten ilgilendiğinizi gösterin. Aktif Dinleme esnasında zaman zaman başınızı sallayarak iletişim kurduğunuz kişiyi onaylayın. Konuşan Kişi’nin sözünü kesmeyin ve ona tavsiye vermeğe kalkmayın. Bu hareketler sizin onu gerçekten dinlemediğinizi gösterecektir. En yüksek önceliği konuşan kişi ile birlikte ‘Burada ve Şimdide Olmak’a verin. Kendi akli yanıtlarınızı kafanızın içinde de çevirip durmayın. Düşünceler konuşmalardan dört kat daha hızla hareket eder. İşittiğiniz sözler üzerine düşünmeğe zaman ayırın. Onları anlamağa zaman ayırın. Konuşan Kişi sözünü bitirdikten sonra, uygun zamanda Geri Bildirim verin.

 • Tartışma konusunun kökünü tanımağa çalışın ve temel fikirlerin ne olduğuna bakın
  Konuşan Kişi’nin anlatmağa çalıştığı önemli noktaları dinleyin. Genellikle bu önemli noktaları konuşmalarının başında ve sonunda anlatırlar ve aradaki bölümlerde de birkaç kere tekrar ederler. Örneğin, “Benim bu konuda üzerinde durduğum nokta” veya “Asıl mesele” gibi ifadelerle dikkati çekerler. Bazen, “Ben gerçekten bundan hoşlanmam” gibi ifadelerle kendi kişisel görüşlerini de derin bir seviyede paylaşmış olurlar. Örneğin siz, Konuşun Kişi’ye şöyle bir söz söyleyebilirsiniz: “Bu konuda güçlü duygular taşıdığın görünüyor. Lütfen bana niçin hoşlanmadığın hakkında daha fazla şey anlatabilir misin?” Aktif Dinleme‘de dinleyiciler, Konuşan Kişi’nin paylaşımlarını anlamağa çalışırlar. Aynı zamanda niçin bunu paylaştıklarını anlamağa da büyük önem verirler. Kişinin konuşmalarının temelindeki bu ‘Niçin’i anladığınızda, daha anlamlı bir geri bildirim verebilirsiniz.
 • Sizin tarafınızdan dinlendiğini hissedene kadar Konuşan Kişi’ye odaklanmış kalın.
  Belki içinizden Konuşan Kişi’nin anlattıklarını kendinize ait bir hikâyeye bağlamak ve ikisi arasındaki bağlantıyı göstermek gelir. Fakat bunu yapmak için onun sözünü kesmeniz gerekir. Bu yüzden içinizden gelen ayartmalara hakim olun. Onlara arzu ettikleri şeyi verin. Aktif Dinleme‘de onlara odaklanmış kalın. Eğer böyle bir şeyi paylaşmağa mecbur kalırsanız, onun anlattığı olayın benzerinin sizin de başınıza geldiğini paylaşırsanız, çabuk bir şekilde sözünüzü bitirip tekrar dikkati Konuşan Kişi’ye odaklayın. Eğer bunu başarırsanız ve ona odaklanmış kalırsanız, Konuşan Kişi paylaştığı konuların anlaşıldığını ve kendisiyle samimi bir şekilde ilgilenildiğini hissedecektir. Duygular ve arzular ifade edildiğinde ve bütünüyle boşaltıldığında, kişi yeni girdileri kabul etmeğe açık hale gelir. Onların arzu ettiği şey budur. Kendilerine destek veren bir kulaktır.
 • Konuştuğu şeylerden anladığınızı ona Geri Yansıtın.
  Konuşan Kişi’nin anlattıklarını kafanızda özetleyin, sonra bunu ona yansıtarak dinlediğinizi gösterin. Şefkatli davranın ve duygularla ilgili sorular sorun: “Anlattıklarınız sert bir deneyim yaşadığınızı, bunun sizi incittiğini ve etkilerini hala taşıdığınızı gösteriyor. Bu toplantımızda bununla başa çıkmanız için neler yapabiliriz?” Bazen konuşulan kişiler, yaşadıkları deneyimleri anlatırken, özel bir şekilde davet edilmedikçe fazla derinlere inmek istemezler. Aktif Dinleme‘de önce duygu ile ilgilenin, sonra olguları netleştirin.

 • Konuşan Kişi’nin ilerleyişi için iş birliği yapın.
  Dinleyen kişi ya da kişiler konuşanın sözünü kesip ona tavsiyeler vermeğe başladıklarında, konuşan kişi hayalkırıklığına uğrayabilir. Acele çözümler onu kızdırabilir. Özellikle de henüz paylaşmak istediklerini tam olarak paylaşamamışsa. Tavsiyeler iyi niyetli bile olsa, konuşan kişinin sorunu hakkındaki keşifler ve iletişim kısa kesilmiş olmaktadır. Bu insanların çoğu sadece kendilerinin dinlenilmesine ihtiyaç duymaktadır. Sizinle sorunlarını paylaşan bir kişi, direkt olarak sizden bir çözüm bulmanızı ve tavsiyede bulunmanızı istemediği sürece muhtemelen sadece dinlenilmek ve anlaşılmak istemektedir. Bu sebepten dolayı sadece ona ‘Beyin Fırtınası’ sunun. Duygularını paylaşıp üzerindeki duygusal baskıyı attıktan sonra Konuşan Kişi kendi çözümünü kendi üretsin. Aktif Dinleme Eğitimi alarak Aktif Dinleme‘yi yaşamınıza daha fazla katabilir, daha fazla uygulayabilir, insanlara daha fazla özen gösteren ve onları daha fazla destekleyen bir küçük grup lideri olabilirsiniz. İnsanları dinledikçe, sevginizi de ifade etmiş olursunuz. Birlikte çalışmalar yaptığınız grup herkes için daha emniyetli bir yer haline gelir. Katılımcılar arasındaki bağ güçlenir. Herkes birbiri için daha destekleyici olur.

Benzer Konular: 

2 Comments

 1. Aktif dinlemek ile ilgili faydalı bir yazı olmuş. Aktif dinlemek dersleri veriyor musunuz?

  • Teşekkürler. Evet dinlemek eğitimi veriyoruz. https://hayatitasarla.com adresinden Aktif Dinlemek Eğitimi ve diğer eğitimlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilir ve eğitim tarihlerini takip edebilirsiniz.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =