Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 11, 2014 / İletişim | 2 Yorum

Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/3

Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/3

Aktif Dinleme Çatışkıları Çözer

“Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/3” adını taşıyan bu yazıyı okumadan önce, içerisinde konuşan kişinin sözünü kesmemek, netleştirmek için sorular sormak ve anlayış kazandıracak sorular sormak gibi konuların ele alındığı “Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/2“i gözden geçirmelisiniz. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim…

Atılacak 10 Adım (Devam)

7. Adım: Dinlediğiniz sözcükleri zihninizde resimlendirmeğe çalışın.
Zihninizde size iletilen enformasyonun zihinsel bir modelini yaratın. Bu literal bir resim de olabilir, soyut kavramlardan yapılan bir düzenlemede olabilir. Eğer odaklanmış kalırsanız, beyniniz bu gerekli işi yapacaktır. Duyumlarınızın da bütünüyle uyanık olması gerekir. Böylece anahtar kelimeleri ve deyimleri hatırlayabilirsiniz.

Eğer dinlemek sırası sizde ise, yalnızca dinleyin. Konuşma sırası size geldiğinde ne söyleyeceğinizi planlamayın. Aynı anda hem ne söyleyeceğinizi düşünüp hem de dinleyemezsiniz. Sadece dinlediğiniz kişinin söylediklerini düşünün.

Sizi sıksa bile söylenilen sözler üzerinde yoğunlaşın. Dikkatiniz dağıldığında hemen toparlayın.

8. Adım: Konuşan Kişi’nin duygularını hissetmeğe çalışın.
Eğer konuşan kişiyi dinlerken, o üzüntüden söz ettiğinde üzülüyorsanız, neşeden söz ettiğinde neşeleniyorsanız ve korkudan söz ettiğinde korkuyorsanız, kesinlikle etkili bir dinleyicisiniz demektir. Konuşan Kişi sizin bu duyguları yaşadığınızı yüz ifadelerinizden ve sözlerinizden anlayacaktır. İyi bir dinleyici olmanın sırrı empatidir.

Empatiyi deneyimlemek için kendinizi başka bir insanın yerine koyabilmelisiniz. O anda onun hissettiklerini hissedişinize izin vermelisiniz. Bu kolay değildir. Enerji ve konsantrasyon gerektirir. Fakat iletişimi çok kolaylaştıran bir şeydir.

etkili dinleme

9. Adım: Konuşan Kişi’ye düzenli olarak Geri Bildirim verin.
Konuşan Kişi’ye anladığınızı gösterin. Onun duygularını yansıtın. Şu tür sözleri söyleyebilirsiniz: “Çok korkmuş olmalısın”, “Ne korkunç bir şey”, “O anda senin kafanın ne kadar karışmış olduğunu hayal edebiliyorum.”

Eğer Konuşan Kişi’nin duyguları gizliyse ve net değilse, o zaman fırsat bulduğunuzda dinlediğiniz mesajın içeriği ile ilgili konuşun ya da sadece başınızı sallayarak anladığınızı gösterin. Uygun yüz ifadelerini takının.

Bu işaretler Konuşan Kişi’ye sizin onu dinlediğinizi gösterecektir. Onun düşünce trenini izlediğinizi gösterecektir. O konuşurken, kendi kafanızın içindeki fantezilere kapılmadığınızı gösterecektir.

İster iş yerinde, isterse evde olsun her zaman bir insanın size ilettiği mesajı doğru anladığınızdan emin olun.

10. Adım: Sözel Olmayan İletişim işaretlerine dikkat edin.
Eğer e-posta göndermeği hariç tutarsak, doğrudan iletişimin büyük bir kısmı muhtemelen Sözel Olmayan İletişim‘in işaretlerinden oluşmaktadır. İnsanlarla konuşmadan da iletişim kurabilir ve büyük miktarda enformasyon elde edebilirsiniz. Birisiyle telefonda konuşurken bile, Konuşulan Sözler’in dışında Ses Tonu’ndan ve sesin ahenginden de enformasyon elde edebilirsiniz. Ben eski bir dostumla telefonla konuşurken, konuştuğumuz konu ne olursa olsun, eğer onun sesinde enerji dolu oluşu ve şakacı tonu yakalarsam, onun hayatında işlerin iyi gitmekte olduğunu hissedebilirim.

Bir kişi ile yüz yüze dururken, ondaki coşkuyu, sıkıntıyı veya tedirginliği gözlerinin ifadesinden, ağzının ve dudaklarının şeklinde, omuzlarının duruşundan çok çabuk fark edebilirsiniz. Bu işaretler iletişim açısından önemlidir. Bir insanı dinlerken, konuşulan kelimelerin mesajın sadece bir kısmını oluşturduğunu hatırlayın.

soi-set

Benzer Konular:

2 Comments

  1. E-kitapları edinip kendimi bu konuda geliştirmeye çalışıcam, yazınız beni teşvik etti teşekkürler

    • Mevcut kitaplarımızı takip edebilirsiniz ve yakında Aktif Dinlemek ile ilgili bir videolu eğitim de satışa sunulacak. İlginize teşekkürler.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir