Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 11, 2014 / İletişim | 0 Yorum

Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/2

Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/2

Aktif Dinleme Zaman Kazandırır

“Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/2” adını taşıyan bu yazıyı okumadan önce, içerisinde göz teması kurmak, dikkati odaklamak ve açık bir zihne sahip olmak gibi konuların ele alındığı “Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/1“i gözden geçirmelisiniz. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim…

Atılacak 10 Adım (Devam)

4. Adım: Konuşan Kişi’nin sözünü kesmeyin ve kendi çözümlerinizi empoze etmeğe kalkmayın. Çocuklara konuşan bir kişinin sözünün kesmenin kabalık olduğu öğretilmelidir. Televizyonda seyrettiğimiz talk showların ve reality programlarının çoğunda bunun tam tersi sergilenmektedir. İnsanlar bağırıp çağırarak, kabalık yaparak saldırganlıkla birbirlerinin sözünü kesmektedir.

Bir insanın sözünü kestiğinizde ona şu mesajları vermiş olursunuz:

  • Ben senden daha önemliyim.
  • Benim söylediğim sözler seninkilerden daha enteresan, daha doğru.
  • Senin ne düşündüğünle gerçekten ilgilenmiyorum.
  • Senin bu konudaki kanaatlerine harcayacak zamanım yok.
  • Bu bir konuşma değil, bir mücadele ve ben kazanacağım.

Hepimiz farklı hızlarda düşünür ve konuşuruz. Eğer siz hızlı düşünen ve hızlı konuşan biriyseniz, kendini ifade etmekte zorlanan bir insanı dinlerken, kendinizi rahatlatmanız, yavaşlatmanız gerekecektir ve bu da sizi sıkabilir.

Bir sorun hakkında konuşan birini dinlerken, çözümler ileri sürecek şekilde araya girmeyin. Çoğumuz sizin tavsiyelerinizi dinlemeği arzu etmeyiz. Eğer arzu edersek, sizden bunu biz talep ederiz. Çoğumuz kendi çözümlerimizi ortaya koymağı tercih ederiz ve bizi dinlemeniz için size ihtiyacımız var. Bizi dinlemeniz bize yardım edecek. Eğer çok sıradışı bir çözüm aklınıza gelirse, bunu ancak Konuşan Kişi’den izin aldıktan sonra söyleyin. Ona şunu sorun: “Bu konuda benim fikrimi dinlemek ister misin?”

5. Adım: Netleştirmek için sorular sormak üzere Konuşan Kişi’nin ara vermesini bekleyin.
Konuşan Kişi’nin söylediği bir şeyi anlamadığınızda, tabii ki Konuşan Kişi’den bunu açıklamasını istememiz gerekir. Fakat bunu onun sözünü keserek yapmayın. Ona şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: “Bir dakika biraz geriye sarabilir misin? Biraz önce söylediğin şeyleri tam anlayamadım.”

aktif dinleme 04

6. Adım: Sadece size anlayış kazandıracak soruları sorun.
Bir iş arkadaşınız ile yemek yerken, size heyecanla geçen ay yaptığı bir seyahati, bu seyahatte gördüğü ve yaptığı harika şeyleri anlatmağa başlayabilir. Bu seyahatte sizin ortak bir dostunuzla da zaman geçirmiş olabilir. Eğer siz “Uzun zamandır bu dostumuzdan haber alamamıştım. Neler yapıyormuş, nasılmış?” diyerek birden ortaya atlarsanız, onun anlattığı konu yön değiştirebilir ve bu ortak dostunuza, onun boşandığına, çocuklarının sefil olduğuna ve mahkemelik durumlar ortaya çıktığına kayabilir. Ve bu konuşma bir saat sürebilir.

Bu tür söz kesmeler kasti olarak yapılır. Her zaman böyle şeylerle karşılaşırız. Bu yüzden bize bir şey anlatan insanlara soracağımız soruları onları belirli yönlere doğru yönlendireceğini bilmemiz gerekir. Ve bizim onları yönlendirdiğimiz yer, onların konuşmağa başladıklarında gitmeği düşündükleri yer olmayabilir. Biz sonradan konuşu başlangıca çekmeğe çalışsak da artık bunu başaramayız.

Sorduğunuz soruların konuşmacıya yolunu kaybettirdiğini farkettiğinizde, konuşmayı başlangıç noktasına çekmek için bütün sorumluluğu üstlenin. Ve şöyle bir şeyler söyleyin: “Ortak dostumuz ile ilgili bir şeyler duymak çok güzeldi. Fakat sen bana gene yolculuğunu anlatmağa devam et.”

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + four =