Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ağu 10, 2014 / İletişim | 2 Yorum

Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/1

Aktif Dinleme İçin Atılacak 10 Adım/1

Aktif Dinleme Hataları Azaltır

Günümüzün yüksek teknolojiye sahip, yüksek hızlı ve yüksek stresli dünyasında iletişim her zamankinden daha önem kazanmıştır. İletişim bu kadar önemli olmasına rağmen insanlar bir başkasını dinlemeğe çok az isteklidir ve çok az zaman ayırmaktadır. Samimi bir dinleyişe sahip olmak az rastlanan bir armağan gibidir. Bu armağan ilişkileri güçlendirebilir, sorunları çözebilir, anlayış sağlar, çatışkıları çözer. İş yerinde Aktif Dinleme hataları ve zaman kaybını azaltır. Evde Aktif Dinleme, kaynak dolu ve özgüvenli çocukların yetişmesine ve onların kendi sorunlarını kendilerinin çözebilmelerine yardımcı olur. Aktif Dinleme dostlukları ve kariyerleri inşa eder. Evlilikleri kurtarabilir. Aktif Dinlemek Eğitimi almak iletişime bakışınızı değiştirir, çünkü aktif dinlemek bir sorunlara yaklaşım tarzıdır.

Atılacak 10 Adım

 1. Adım: Konuşan Kişi’nin gözüne bakın ve göz temasını sürdürün.
  Bir kişi ile konuşurken, bir taraftan da odanın içinde göz gezdirmek, bir bilgisayarın ekranında bir şeyler izlemek veya pencereden dışarıya bakmak hareket eden bir hedefe ateş açmak gibidir. Konuştuğunuz insan acaba bölünmüş dikkatinin kaçta kaçını size vermekte? % 50’sini mi? Yoksa sadece % 5’ini mi? Eğer bir çocukla konuşuyorsanız, ona şunları söyleyebilirsiniz: “Seninle konuşurken yüzüme bak”. Fakat şirketteki çalışma arkadaşınızla, bir dostunuzla veya sevgilinizle konuşurken bunu söylemek pek de kolay olmaz. Batı kültüründe Göz Teması, Etkili İletişim’in temel unsurlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Birisi ile konuşurken birbirimizin gözüne bakarız. Bu sizin bir konuşmayı bir odadan başka bir odaya taşıyamayacaksınız anlamına gelmez. Konuşmalar bazen uzun sürer. Sonunda konuşma biter. Siz ya da konuştuğunuz kişi ayağa kalkar ve gider. Eğer bu iletişimden bir tat almışsanız tekrar bir araya gelmeği ve konuşmağı arzu edersiniz.Bir insan ile konuşurken, aranızda perde oluşturacak sayfaların, kağıtların, kitapların, telefonun olmamasını sağlayın. Böylece onunla yüz yüze gelebilirsiniz. O size bakmasa bile siz ona bakın. Utangaçlık, kafa karışıklığı, suçluluk duygusu gibi duygular, kültürel tabular ile birlikte bazı durumlarda göz temasını engelleyebilir. Bu yüzden onları suçlamayın fakat siz, kendi dikkatinizi onlara odaklayın.aktif dinleme 05
 2. Adım: Dikkatinizi odaklayın, fakat rahat olun.
  Şimdi konuştuğunuz kişi ile Göz Teması kurduğunuzu düşünün ve gevşeyin. Bakışlarınızı sabit bir şekilde karşınızdaki kişinin gözlerine odaklamamanız gerekir. Arasıra başka yerlere bakmak gerekir. Önemli olan dikkatinizi Aktif Dinleme konusuna odaklamaktır. Dikkatli olmak şu anlamlara gelir:• Şimdi ve Burada Olmak
  • Yönelmek
  • Dikkat Etmek
  • Hizmet Etmeğe Hazır OlmakZihin ekranınızdaki çarpıtmaların da farkında olun. Zihninizin başka şeyler ile uğraşıp uğraşmadığının, gürültü yapıp yapmadığının farkında olun. Eğer konuşan kişinin aksanına veya yaptığı sözcük oyunlarına fazla odaklanırsanız onlar da çarpıtma haline gelebilir. Zihninizi kendi düşünceleriniz ve duygularınız ile de çarpıtmamalısınız.
 3. Adım: Açık bir zihne sahip olun.
  Bir insanı dinlerken, onu yargılamayın ve anlattığı konuları zihinsel olarak eleştirmeyin. Eğer onu dinledikçe içinizdeki bazı alarm lambası yanmağa başlarsa, bu alarmı kabul edin ve onu dinlemeğe devam edin. Ve kendi kendinize “Ne kadar aptalca şeyler anlatıyor” diye söylenmeyin. Eğer dinlediğiniz kişiyi yargılamağa başlarsanız, Aktif Dinleme gücünüz azalır.Kafanızın içinde bir sonuçtan diğerine atlayarak dinlemeyin. Şunu hep hatırlayın ki, konuşan kişi kendi beyninin içindeki düşünceleri ve duyguları temsil etmek için bir dil kullanmaktadır. Siz onun kafasının içindeki düşüncelerin ve duyguların neler olduğunu bilmiyorsunuz. Bunları öğrenmenin yegâne yolu Aktif Dinleme‘dir.Dinlediğiniz kişinin her cümlesini de ele geçirmeğe çalışmayın. Bazen aynı şirkette çalıştığımız iş arkadaşlarımız bile zihinsel hızlarını yavaşlatamadıkları için, etkili bir şekilde dinleyememektedirler. O zaman da, bizim konuşma hızımızı arttırmak için sık sık sözümüzü kesmekte ve bizim cümlelerimizi tamamlamaktadırlar. Böylece kendi düşünce trenlerini izleyip konuştukları kişinin düşüncelerini öğrenememektedirler. Böyle birisine şu sözleri söyleyebilirsiniz: “Sen bu konudaki konuşmaları kendi başına yapmak mı istersin, yoksa benim söyleyeceğim şeyleri işitmek mi istersin?” Bu işe yarayacaktır.

Benzer Konular:

2 Comments

 1. İlk yazıdan sonra aktif dinlemek 2 ve 3 ü de kesintisiz okudum bence kısa sürede insana yeni şeyler katan bir yazı

  • Teşekkürler Cengiz Bey…

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir