Pages Menu
Categories Menu

Yazan - : Ara 1, 2017 / Karizma | 4 Yorum

10 Adımda Karizmatik Beden Dili

10 Adımda Karizmatik Beden Dili

Güçlü Bir Beden Dili Sergilemek

Beden Dili’ni etkin bir şekilde kullanmak, kurduğunuz iletişimlerde anahtar bir rol oynamaktadır. Güçlü bir Beden Dili sergilemek için bazı önemli noktalar aşağıda bilginize sunulacaktır. Bunlar özellikle ekiplere mentorluk, koçluk yapanlar için hazırlanmıştır.

1 Özgüveninizi Yükseltin ve Kendinize Bir Güç Duruşu Yaratın.

Bazı insanlar güç duruşu sergilerken, omuzlarını kaldırır bedenini geriye doğru esnetir ve ellerini kilitleyerek kafalarının arkasına koyarlar. Bazıları ayaklarını masanın üzerine uzatır. Bazıları ayakta durur, ayaklarını omuz hizasını geçmeyecek şekilde açar. Bu hareketleri sadece birkaç dakika yapmak testosteron hormonunu yükseltmektedir. Bu hormon güç ve hakimiyet duygusu ile bağlantılıdır ve aynı zamanda stres hormonu olan kortizolu da azaltır.

Kendinize güvendiğinizi göstermek için böyle bir güç duruşunu kullanabilirsiniz. Böyle bir güç duruşu erkekte de kadında da hormonal değişiklik yaptığı kadar, güçlü olmak duygusunu da yükseltmektedir ve toleransı yükseltmektedir. İnsanlar sizin ne söylediğiniz ile ilgilenmek yanında, sizi seyrederken kendilerini nasıl hissettiklerine daha fazla önem verirler.

2 İletişim’e Katılın ve Dinlediğinizi Gösterin.

İnsanların daha fazla konuşmalarını istiyorsanız, onlar konuşurken dikkatinizi başka bir yere yönlendirmeyin. Cep telefonunuza gelen mesajları gözden geçirmeyin. İkide birde saatinizle ilgilenmeyin. Başka dinleyicilerin tepkilerine odaklanmayın. Konuşan kişiye odaklanın. Başınızı ona doğru çevirin. Yüzünüzü onlara doğru çevirin ve göz teması kurun. Onlara doğru hafifçe eğilin arasıra başınızı sallayın. Böylece konuşan kişiye angaje olduğunuzu ve dikkatinizi ona odakladığınızı gösterin. İnsanları dinlemek önemlidir. Sizin onları dinlediğinizi bilmeleri önemlidir. Dinlemek, bir sorunlara yaklaşım tarzıdır ve bu konuda derinleşmek isteyenler mutlak surette “Aktif Dinlemek Eğitimi” almaklıdırlar.

3 İletişim Engellerini Kaldırın ve İşbirliğini Geliştirin.

Fiziksel engeller iş birliği çabalarına zarar verir. İletişim kurduğunuz kişi ile aranızda iletişim engeli oluşturabilecek nesnelerin olmamasına gayret edin. Eğer bir ekibe Koçluk Eğitimi veriyorsanız, ekibi oluşturan üyelerin hiçbiri ile aranızda fiziksel engeller olmamalı. Eğitim aralarında kahve molası verdiğinizde, elinizdeki kahve dolu fincanı bile engel yaratmadan kullanın. Sizin ile birlikte kahve içen kişilerin ellerindeki kahve fincanlarını ne kadar yüksekte tuttukları bile onların ne kadar rahat olup olmadığını gösterir. İnsanlar kendilerini güvensiz hissettiklerinde ellerindeki kahve fincanlarını daha yüksek tutarlar.

tokalaşmak

 

4 Samimi ve Güçlü Bir Şekilde El Sıkışarak Bir Ânda Bağlantı Kurun.

Dokunmak en ilkel ve en güçlü iletişim işaretidir. Bir insanın koluna dokunmak, eline dokunmak, omuzuna dokunmak bir anda insani bir bağ yaratabilir. İş yerinde bunu el sıkışarak yaparlar. Fiziksel olarak dokunulur ve kalp sıcaklığı aktarılır. Bu taktik temas kalıcı bir pozitif etki yaratabilir. Elini sıktığınız insanlar sizi daha kolay hatırlar. El sıkışırken, daha açık bir Beden Dili sergileyen ve daha açık bir dostluk gösteren insanlar daha fazla etki yaratırlar.

5 Gülümseyin ve İyi Duygularınızı Gösterin.

Samimi bir gülümseyiş sizin kendi ruh halinizi rahatlatır. Aynı zamanda çevrenizdeki insanlara sizin yanına yaklaşılabilen biri olduğunuzu gösterir, işbirliği yapılabilen ve güvenilir biri olduğunuzu gösterir. Samimi bir gülümseyiş yavaşça yapılır. Gözler de buna dahil olur. İnsanın yüzü aydınlanır. İnsanların size nasıl tepki göstereceğini doğrudan etkiler. Bir insana gülümsediğinizde, genellikle o da size gülümser. Çünkü yüz ifadeleri kendi karşılığı olan duyguları tetikler. Bir insana gülümseyerek onun duygusal halinin daha olumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

karizma_gulumse

 

6 Anlaştığınızı Göstermek İçin Yüz İfadesini ve Beden Duruşunu Aynalayın.

Eğer siz bir şirket sahibiyseniz, müşterileriniz bilinçdışı bir şekilde sizin Beden Dilinizi taklit edebilir. Bir şirketin satış ekibinde çalışıyorsanız, ekip arkadaşlarınız sizin Beden Dilinizi bilinçdışı bir şekilde taklit edebilir. Böylece Sözel olmayan iletişim işaretlerini kullanarak sizinle aynı fikirde olduklarını veya sizden hoşlandıklarını gösterirler. Bunun tersi olduğunda sizden hoşlanmadıklarını ya da sizinle anlaşamadıklarını göstermiş olurlar. Eğer siz niyet ederek bir insanın Beden Dili’ni aynalarsanız, bu uyum sağlamanın önemli bir unsuru olabilir. Karşılıklı olarak pozitif duygularla beslenirsiniz. Bir insanın Beden Dili’ni aynalamak, o insanın yüz ifadelerini ve jestlerini gözlemlemekle başlar. Aynı bedensel duruşu sergilemekle devam eder. Böylece o insan da sizin tarafınızdan anlaşıldığını ve kabul edildiğini hisseder.

7 Konuşmalarınızı Güçlendirmek İçin Ellerinizi Kullanın.

İnsan beyninde Broca Alanı denilen bir bölge vardır. Konuşmak ile ilgili olan bu merkez, sadece konuştuğumuzda aktive olmaz, fakat ellerimizi hareket ettirdiğimizde de aktive olur. Jestler konuşmakla bağlantılıdır. Jestler sergileyerek aslında kendi düşünme eylemlerimizi güçlendirebiliriz.

İş yerlerinde yapılan Beden Dili Eğitimleri’nde ara kademe yöneticilerine jestleriyle sözel mesajlarını nasıl bütünleştirebilecekleri öğretilmektedir. Bunun uygulamaları yaptırılmaktadır. Böylece ekip yöneticileri jestleri kullanarak daha net düşünceler oluşturabilmekte ve daha net bir dil ile konuşabilmektedirler.

8 Gerçeği Öğrenmek İçin İnsanların Ayaklarına Bakın.

İnsanlar kendi Beden Dillerini kontrol etmeğe çalıştıklarında, öncelikle kendi yüz ifadelerine, beden duruşlarına ve el-ayak jestlerine odaklanırlar. Ayakları ve bacakları gözlemleyerek gerçeği öğrenebilirsiniz. Stres altındaki insanlar, sinirli ve kaygılı olduklarında, ayaklarını sürekli hareket ettirirler. Bacaklarını gerginleştirirler. Bir insanın gerçek duygusal halinin ne olduğuna karar verebilmek için onun bütün bedeni gözlemlenmelidir.

karizma_kadin

9 Ses Tonunuzu Düşük Bir Seviyede Tutun.

Konuşmağa başlamadan önce veya önemli bir telefon konuşması yapmadan önce, sesinizin rahatlamasına izin verin. Ses terapistleri ağzınızı kapatıp, dudaklarınızı birleştirip “um hum, um hum, um hum” seslerini çıkartarak bir teknik uygulatırlar. Bu tekniği uygulamak sesinizi optimal seviyeye getirir. Eğer bir kadınsanız, sesinizin cümle sonlarında, soru sorarken, onay beklerken çok yükselmemesine dikkat edin. Kendi kanaatinizi ortaya koyduğunuz anlarda ise, otoriter bir ses kullanmalısınız. O zaman sesinizi yükseltebilirsiniz. Sözünüzü bitirirken de tekrar optimal düzeyinize dönersiniz.

10 Belleğinizi Güçlendirmek İçin Kollarınızı ve Bacaklarınızı Çaprazlamayın.

Beden Dili araştırıcılarına göre, bir eğitimde kollarını ve ayaklarını çaprazlamadan oturan kişiler, kollarını ve bacaklarını çaprazlayarak oturan kişilerden % 38 oranında daha fazla şey hatırlamışlardır. Dolayısıyla belleğinizi güçlendirmek için eğitimlerde kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamadan oturun.

Eğitmenler, eğitime katılan kişilerin kollarını ve bacaklarını çaprazlamak gibi savunmacı bir “Beden Dili” sergilediklerini görürlerse, bunu değiştirmek için çeşitli taktikler uygularlar. Bazen bir ara verirler. Bazen onları hareket ettirirler. Eğer onlar açık “Beden Dili” sergilemezlerse, onları ikna etmeğe çalışmazlar.

Eğer yukarıdaki dersleri öğrenip uygulayabilirseniz, çalıştığınız iş yerinde daha güçlü bir Sözel Olmayan İletişim etkisi yaratabilirsiniz. İletişim Becerilerinizi geliştirmek için Beden Dili Eğitimi ve Karizma Eğitimi alabilirsiniz.

soi-set

Benzer Konular:

4 Comments

  1. Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler…

    • Teşekkürler

  2. çok yararlandım, teşekkürler.

    • 🙂

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =